Sıcak hava tabancası sorunu

XDiscovery

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Arızalı bosch ghg 660 sahibiyim.

Screenshot_20211018-185804_Chrome.jpg

20211018_164733.jpg

Arkadaşlar bu aletin motoru ve rezistans kısmı sağlam ama lcd ekran ve kontrol besleme devresi arızalı. Ben bu rezistansı 2 kademe ve motoru direk bir düğme ile çalışmasını istiyorum. Yani kendi komple kontrol ünitesini iptal edeceğim. Bana sadece %50 güç ve %100 güçte 2 kademe yeterli. Motor ise dc 18 volt ile besleniyor. Nasıl birşey yapabilirim bir öneriniz varmıdır? Acaba rezistans kısmına şu hazır satılan 4000watt Dimmer taksam mantıklı olur mu?

Rezistansin bir ucu noture gitsin. Rezistansa 1. anahtarla seri diyod uzerinden faz verdiginde 1. kademe, 2. anahtarla dogrudan faz verince de 2. kademe yapabilirsin.

Motora da seri bir diyod bagla. Rezistansin notur ucuna motorun diyodsuz ucunu bagla. Motorun diyod bagladigin ucunu ise rezistansin notur baglantisini yaptigin yerden itibaren yavas yavas faza tarafina dogru kaydir. begendigin devir sayisini yakaladigin noktadan motora sabit baglanti yap.

Diyod uclarina dikkat. Guc ayar diyodunun cizgisi rezistansa geliyorsa motora da diger diyodun cizgisi gelsin.

Rezistansin bir ucu noture gitsin. Rezistansa 1. anahtarla seri diyod uzerinden faz verdiginde 1. kademe, 2. anahtarla dogrudan faz verince de 2. kademe yapabilirsin.

Motora da seri bir diyod bagla. Rezistansin notur ucuna motorun diyodsuz ucunu bagla. Motorun diyod bagladigin ucunu ise rezistansin notur baglantisini yaptigin yerden itibaren yavas yavas faza tarafina dogru kaydir. begendigin devir sayisini yakaladigin noktadan motora sabit baglanti yap.

Diyod uclarina dikkat. Guc ayar diyodunun cizgisi rezistansa geliyorsa motora da diger diyodun cizgisi gelsin.
Allah razı olsun ustam. Aynen uygulayacağım. Çok teşekkür ediyorum.

Rezistans üzerinden hava geçmez ise kısa sürede o rezistans yanacaktır.

Bu durumda aklınızda bulunsun.

Bu motor normalde harici bir guc kaynağından mi besleniyor. Zaten normalde de rezistans üzerindeki bir yerden uc alıyor olmali.

Rezistans üzerinden hava geçmez ise kısa sürede o rezistans yanacaktır.

Bu durumda aklınızda bulunsun.

Bu motor normalde harici bir guc kaynağından mi besleniyor. Zaten normalde de rezistans üzerindeki bir yerden uc alıyor olmali.
Evet ustam rezistans üzerinden güç alıyor. Nasıl bir sistem yaptılar ise rezistans kısmına 10 kablo gidiyor. Allah tan ana rezistans bir tane bütün ve kullanılabiliyor. Sanırım voltaj düşürme görevini bu rezistans ile sağlanıyor yanılmıyorsam. Şimdi üzerindeki 3 konumlu anahtar ile bu işi çözmenin yollarını arıyorum. Ekstradan anahtar takmadan. Fan motoru zaten her türlü çalışıyor olacak ustam. Yani fan çalışmadan rezistans çalışmayacak

Bugün biraz daha ilerleme kaydettim. Kendi baskı devresinde rezistansa giden kalın hatları takip ederken karşıma btb12-600bw diye bir eleman çıktı. Araştırmalarım sonucu bunun triyak olduğunu öğrendim. Kalın giriş ve çıkış uçlarını birleştirince rezistans direk çalışmaya başladı. Internette biraz araştırınca bunun Dimmer olarak kullanıldığını öğrendim ve hemen tetikleme ucuna birkaç eleman ve bir potansiometre bağladım ve sonuç müthiş. Artık tamamen ısı ayarlı hale geldi. Tek sorunum şu anda motor devri. Onuda cozersem inşallah manuel de olsa hem devir hem ısı ayarlı olacak. 🙏🙋

20211019_210517.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri