sıcağa dayanıklı fotosel

controller

Üye
yüksek ısının olduğu yaklaşık 100 ile 150 dereceler arası sıcaklığın olduğu bir ortamda kullanabileceğim fotosel arıyorum.Fotosel reflektörlü veya cisimden yansımalı olabilir.Reflektörlü olması tercih edilir.Röle çıkışlı ve yuvarlak değil dikdörtgen şeklinde olacaktır.Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

Brulörcülere (kalorifer)bak.

öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.mustak arkadaşımız prosesle ilgili bilgi rica etmiş.sensörü kullanacağım proses şöyle:havlu üretimi yapıyoruz.kimyasaldan arındırılmış ıslak havlunun kurutulması gerekli,ıslak havlu brülörler ile sıcaklığı 150 dereceye çıkarılmış 3 bölümden oluşan fırınlardan geçirilip kurutuluyor.her bir fırın arasında geçişler var yani bir fırından çıkıp diğerine giriyor.Bu geçişlerde ise havlunun silindirlerin merkezinde ilerlemesini sağlanmak için fotoseller ile havlunun konumu belirlenmekte eğer havlu merkezden uzaklaşmış ise fotoselden alınan bilgi ile havlunun merkeze kaydırılması sağlanıyor.150 derecelik bir fırından çıkan havlunun ısısı çok yüksek olduğu için kullandığım fotosellerin ( sick marka kullanıyorum ) dış kılıfları erimekte,fotoselin çalışması normal olsa dahi bu erimeden dolayı fotosel değiştirmek zorunda kalıyorum.
ayrıca bu havlunun kenarını kontrol etme olayını mekaniksel olarak nasıl yapabiliriz?Herkese kolay gelsin.

hocam buraya mekanık kontrolle sensorlerı dısarı tasırsan ıyı olur.resım gonderırsen daha net yorum yaparız

soğutma plakası yardımıyla 100-150 derecede sensör kullanılabilir ama tabi her sensöre soğutma plakası takılmıyor.hangi sektörde ne algılamada kullanılacağını söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.demir çelik veya cam sektörüyse çözüm kolay.

controller ' Alıntı:
öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.mustak arkadaşımız prosesle ilgili bilgi rica etmiş.sensörü kullanacağım proses şöyle:havlu üretimi yapıyoruz.kimyasaldan arındırılmış ıslak havlunun kurutulması gerekli,ıslak havlu brülörler ile sıcaklığı 150 dereceye çıkarılmış 3 bölümden oluşan fırınlardan geçirilip kurutuluyor.her bir fırın arasında geçişler var yani bir fırından çıkıp diğerine giriyor.Bu geçişlerde ise havlunun silindirlerin merkezinde ilerlemesini sağlanmak için fotoseller ile havlunun konumu belirlenmekte eğer havlu merkezden uzaklaşmış ise fotoselden alınan bilgi ile havlunun merkeze kaydırılması sağlanıyor.150 derecelik bir fırından çıkan havlunun ısısı çok yüksek olduğu için kullandığım fotosellerin ( sick marka kullanıyorum ) dış kılıfları erimekte,fotoselin çalışması normal olsa dahi bu erimeden dolayı fotosel değiştirmek zorunda kalıyorum.
ayrıca bu havlunun kenarını kontrol etme olayını mekaniksel olarak nasıl yapabiliriz?Herkese kolay gelsin.

yeni farkettim yazıyı normal sensör max. 80 70-80 derecede çalışır.soğutma plakası takarsanız yanlarına sorun yaşamazsınız.soğutma plakasından soğuk su dolaştırmanız gerekiyor.

yüksek ısılarda kulanılabileceğin bir kaç sensör markası var bunlardan biride pepher fucks tur mesela ben bunlardan kullandım role çıkışlı sensor normalde ısı ortamından uzakta algılayıcı ünitesi ise fiber optik 2 kablodan yapılmış yani sensorden 2 fiber çıkışı var boylelikle karşılıklı bir sensor elde etmiş oluyorsun fiyatıda 200 euro civarında idi en baktığımda

Arkadaşlar bu konu hakkında hala çözüm arıyorumusunuz bilmiyorum ama bunun tek çözümü cam fiberoptik kablo kullanmaktır.
300 derecede çalışan fiberoptik kablolar var. Cisimden yansımalı yada karşılıklı kullanabilirsiniz. Cisimden yansımalı olursa belki renkten etkilenebilir. Ne de olsa havlu. Üzerinde farklı renkler vardır. Bazı renkler ışığı yutar. En iyi çözüm karşılklı fiber kablo kullanmaktır. Çapları M6 civarında. Bir tane plaka yaparsınız, fiberoptik kablolarıda karşılıklı bu plakaya yerleştirirsiniz. Malzeme araya girince çıkış alırsınız. Bu uygulama aslında basitbir kenar kontrolü uygulaması.
Fiberoptik kablolar için ise bir tane anfi kullanmanız gerekiyor. Anifiyi panayo montaj yaparsınız. Fiberkablo ile sıcak ortama girebilirsiniz. Anfilerin röle çıkışlı olan modelleri var.
Bence en ekonomik çözüm budur. yıllarca sorunsuz çalışır.
http://www.leuze.com/downloads/los/db/26_brlsg/lsg_e08e.pdf

ifberde olabilir ama fiberoptik ürünlerin ışık yayılma açıları yüksektir uzun mesafede çok iyi ayar yapmanız lazım.300 dereceye kadar olan ürün sick tede var ama algılama mesafesi uygun ve montaj yeri var ise sorun olmaz ama unutmamak lazımki koyu renkler ışığı yutar açık renkler ise yansıtır.

Siyahın %6, Gri %18, beyaz % 90 yansıma kabul edilir.

Bu uygulamada karşılıklı fiber kullanırsanız renkten etkilenmezsiniz...
Cisimden yansımalının algılama mesafesi yetmez.
En iyisi karşılıklı...
Yayıllma açıları çok yüksek değil...
Kablo çapı düştükçe yayılma açısıda düşer...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri