SİZDE DE BÖYLE OLUYOR MU? HİÇBİRŞEY YAPASIM GELMİYOR...

elektrofizikci

Usta Üye
Bir devre ile uğraşıcam, yapayım diyorum, bir bakıyorum fıstık gibisini hatta daha fonksiyonelini yapmışlar, birde kutulamışlar, fiyatıda nerdeyse benim yapacağımla aynı...

İnsanı resmen şartlar tüketime yönlendiriyor, birşey yapasım gelmiyor :)

Dünyayı tutmasanda olur .
Bırak düşerse düşsün.
Bilimle ticareti , biri birine karıştırma.
Yaptığın-yapabileceğin her şeyin satılabileceği , bir vehimden ibarettir.
Tıpkı , yapıp satanların , kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanmaları gibi.
Özellikle elektronik çok hızlı yenilenen bir bilimdir.
Ayak uydurmak zordur.

Ticaret ise çok eski bir bilimdir ve temeli insan ihtiyaçlarına dayanır , merakına değil...

Elektroniği çoçukluğumdan beridir seviyorum, bilimi ve teknolojiyi desem daha doğru olur, prize ilk defa kendi üzerinde çalışmış olduğum birşeyi takmam 6-7 yaşlarımda oldu, güzel bir patlama olmuştu ve daha çok patlamalar yaşadım. Hayatımın her anında bunu nasıl yapmışlar, bu nasıl oluyor, bu nasıl çalışıyor, içinde ne var, niye böyle olmuş, her zaman ne neden nasıl niye diye bakıyorum, eskiden bakıpta merak ettiğim şeyleri bugün kısmen bende tasarlıyor yapıyorum. Benim elektronikle uğraşmamın öncelikli sebebi seviyor olmam, ha bu bana maddi kazançta sağlıyorsa ne ala ama hiçbir zaman yaptığım işi önce maddiyatıyla değerlendirmem, aynen hiçbir şeyi önce maddiyatıyla değerlendirmediğim gibi, ve İnşallah maddiyatıyla değerlendirmek zorundada kalmam.

Evet bir zamanlar benim de güzel bir projem vardı hem o zamanlar o projemde piyasada yoktu tarımsal sulama ile ilgili tamamen yazlıkçıların hizmetine sunulacak bişiy fakat öyle zamanlı bişiy değildi toprağın nemini ölçüp o nem durumuna göre karar verip sulama yapması gerekiyordu Herşeyini yaptık hem de realde...Telefonla geri bildirimler vermesi örneğin termik attı yada sigorta attı yada elektrikler kesildi yada eve hırsız girdi yada toprak susuz sigortalar sağlam ama sulama yapılamıyor vs gibi bütün dijital kısımlarını çözdük derinlemesine bir araştırma yapıp topraktaki nemi algılama çalışmasına başlamıştık...

Fakat bir evin önündeki bahçeyi sulatmak sorun değildi örneğin bunu 10 dönümlük bir kiraz bahçesine uygulayabilmekti amacımız hem kiraz bahçesine uygula hem de bölgesel sulama yap damlama sulama yöntemi ile hangi bölüm susuz yada su miktarı yetersiz ise sadece orayı sulasın gibisinden....

Sonra biz topraktaki nem olayını nasıl çözeriz diye araştırırken adamlar yapmış satmaya başladılar E şimdi gel de uğraş hangi hevesle uğraşacaksan :D

Sonra akıllı bir röle yapayım hem 8-10 tane röle çıkışı 8-10 tane triyak çıkışı 8-10 tane transistör çıkışlı hatta bir o kadar da mosfet çıkışlı bir cihaz olsun ve 10-15 tane de girişi olsun hem analog hem dijtal girişler isteyen 220vAC ile kullansın isteyen 5V DC ile kullansın adam programı çipe yükleyip istediği işi yaptırsın şeklinde bir proje idi tabii ki bu şekilde bir kart PLC fiyatından pahalıya gelecekti fakat düşüncem vatandaşa kaç tane ne çıkışı lazım örneğin 3 röle 2 triyak çıkışı sadece kartı yap yerlerini boş bırak hangisi lazımsa onu kullansın şeklinde bir proje yaptım ve baktım ki bu üretim işini yapmak için çoooook sermaye gerekiyo biz kartın tanesini 15 liraya bastırıyosak adam plc yi bizim proje parasına üretip işin içinden çıkıyo :D

Sonrada tabii ki içimizdeki bu üretim aşkı küllendi gitti EE zaman geçiyo aile aş bekliyo dükkan sahibi kira bekliyo tedaş elk faturası bekliyo izsu su faturası derken kazandığımız paralar da buralara gidince sermaye insanın belini elbette büküyo oysa büyük şirketler aynı bizim projemizi yapsalar biz 100 tane bastırınca 500 TL ye mal ediyosak onlar 5000 tane bastırıyo fiyatta ona göre uygun oluyo malum herşey maddiyata bakıyo...

O zaman dedim ki evladım sen git lcd monitör tamir et git elektrik motoru tamir et kumanda panoları ile uğraş çöp arabasının üst yapısını yap tesisat çek Anons cihazı tamir et itfaye kullan kamyon kullan Hiç sevmediğin şey olan amir memur takımına eyvallah çek ne yaparsan yap ama evine ekmek götür... :D

Evet ustam maalesef ki ülkemiz halen üretim kapasitesindeki insanları destekleyecek bir pozisyon ve şekil üretemiyor öğrencilerini yetiştiremiyor eğitim çökmüş vaziyette yeni nesil atasına hiç benzemiyor kafasına kiremit düşse değmeye bi karış kala gençlerimiz ölür çünki çoğunun aklı iki karış havada...

Saygı desen bitmiş kimi ben lazım kimi kürdüm kimi oyum kimi buyum ayrımcılık çıkmış İnsanlar birbirini ezerek mevki sahibi olmaya çalışıyor Ve en sevmediğim konu da yalakalık meslek olmuş...Askari ücret yerlerde sürünüyo herşey pahalı

Ustalarım belki ben yanlış düşünüyo olabilirim eleştirilere her zaman açığım ama durum gerçekten çok vahim

Bir devre ile uğraşıcam, yapayım diyorum, bir bakıyorum fıstık gibisini hatta daha fonksiyonelini yapmışlar, birde kutulamışlar, fiyatıda nerdeyse benim yapacağımla aynı...

İnsanı resmen şartlar tüketime yönlendiriyor, birşey yapasım gelmiyor :)

Elektronik devrelerle amatör (Hobi) olarak uğraşırken ben maliyetini,eşdeğer satılanlarıyla kıyasını şimdiye kadar hiç gözetmedim.Bana göre bu devreler yapılırken ekstra olarak şu edinimler elde edilebilir.:)

1.Spare time (Boş zaman) çok iyi bir uğraşla da değerlendirilmiş olunur.Devamlı yaptığınız zihinsel faaliyetlerin yorucu etkisinden bulmaca çözerek,ya da çok değişik konulu kitapları,dergileri,vb.okumak suretiyle,sinema,tv,video,vb. izleyerek,bu tür rutin uğraşlarla uğraşarak dinlenmiş de olmazsınız.Çok değişik faaliyetlere yönelmeniz sizi fazlayısıyla dinlendirecektir.İşte bu çok değişik faaliyet benim için elektronikle uğraşmak,lehimleme yapmaktır çoğu zaman.Ancak o zaman tam dinelendiğimi,zihnimin sıfırlandığını,toparlandığını hissederim.Benim tamamen dinlenmem de yalnızca bu şekildedir.Maliyet çoğu zaman dışarda satılan emsallerinden yüksek bile olabilir.Ben bunu hiç düşünmem yapacağım hobi devrelerinde.Ama yaptıklarımı satacak olsaydım muhakkak ki düşünürdüm,seri üretimle,otomasyonla maliyetin de iyice aşağı düşeceğini bilerek,devamlı bu işleri yapmış olsam,belki bu yollu bir üretime de mantıken yönelebilirdim.

2.İleride yapacağım daha karmaşık ve sabır isteyen devreler için yapacağım bu basit devreler benim için hazırlık evresi mahiyetinde bir ön çalışma,ön deneyim ve veya ön test olabilir.Bu basit devrede,normal devrede yaptığım hataları diğer profesyonel,daha fazla da uzmanlık gerektirecek devrelerdeki becerimi ve hassasiyetimi bu şekilde geliştirmiş olurum,bir faydası da bu olabilir.

3.Kendi devremi kendi başıma yapıp,bir de mükemmel sonuç alırsam bu benim için en büyük haz kaynağı olabilmiş,en büyük mutluluğu bana verebilmiştir.Tersinde,yani devreyle ilgili bir başarısızlıkta ise,hemen de paniğe kapılmam,muhtemel arıza sebebi,devredeki hatalar,lehim yollarındaki hatalar,vb. kendi hatalarımı,yine kendim analiz edip araştırır ve olumlu sonucu alıncaya kadar da hiç pes etmem.Bu yolda yapılacak maliyetler de beni artık çok fazla etkilemeyecektir.Eğer sonuçta da devre çalışırsa,tüm bu tatsız geçen anları tamamen de unutur,yalnızca sonucuna bakarak mutlu olurum.Çünkü bizzat kendi hatalarımı,arızaya neden olabilecek sebeplerini,yine kendi başıma halletmiş sayılırım ve bu da benim için sevindiricidir.

4.Hazır parayla satın alınan elektronik bir ürünle,sizin kendi yaptığınız bir devrenin size vereceği hazzı,başkalarına tanıtımı da başka bir açıdan keyifli olabilir,övgüyle de söz edersiniz,aklınızda kalan,montajla ilgili kötü ve iyi anıları,sürprizleri,beklenmeyen devre davranışlarını,vb.tüm konuları,tüm çıplaklığıyla,doğallığıyla da arkadaşlarınıza anlatırsınız,yani grup halinde iken,konuşulacak bir konu olarak her zaman elinizin altında bir materyal bulunmuş olur,konu sıkıntısı da ayrıca çekmezsiniz.

5.Elekronik cihaznızı kutularken,üzerine semboller,yazıları,vb.türlü teknik doneleri yazarken de sanatınızı,yeteneğinizi çok fazla da kullanır,çok değişik fikirlerle bu cihaz tasarımını da tamamlayabilirsiniz.Evin bir de en baş köşesine yerleştirdiğiniz kendi tasarım ve imalatınız olan bir elektronik cihaz,siz ona her baktığınızda,size büyük bir keyif,heyecan ve gurur verecektir hiç şüphesiz.

Çünkü tatlısıyla,sıkıntısıyla,meşakkatiyle,acısıyla (Zor anları bile onunla bizzat siz paylaştınız,ona ruhunuzdan da kendi çocuğunuz gibi bir şeyler kattınız aslında) tam ortak olduğunuz,cansız gibi duran,ancak arada size göz bile kırpabilen,sizin ruhunuzdan da bazı katkılar alabilmilş bir eser vardır evinizin bu baş köşesinde..Ne kadar gururlansanız da artık yeridir,bu sizin en temel hakkınızdır çünkü..

Geçen yaz evdeki hazır malzemelere bir tek tda 1554q'yu satın alıp amfi devremi yapmıştım.Şimdi müzik dinlerken,video,animasyon,vb. sesli faaaliyetlerde, bu kendi yaptığım amfi devrem bana büyük bir mutluluk veriyor.İyi ki zaman verip de yapmışım diyorum,hiç pişman olmuyor,mutlu oluyorum bu hobi devremi başarıyla da yapmış olmamdan..Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
ben elektrikçi biri olarak elektroniklede çok ugraştım tesla bobini alçak gerili yüksek gerilime çevirme elektronik kare dalga oluşturma hatta yüksek manyetik alan üzerine çalışmalar jemair dedikleri cihazları sene 97 lerde ilk denemelrini yaparken annemden çok fırçalar yerdim sürekli odam gelir gider televizyon bozuluyor sen mi yapıyorsun diye kızar kızar giderdi sabahlara kadar uyumaz korka korka çalışırdım annem gelip kızacak diye.

binbaşı emeğine sağlık çok güzel anlatmışsın.. dediklerine aynen katılıyorum...yazdığın şeyler kdar ortak noktmız var :) sağlıcakla..

Ben bir devre yaptığımda o devrenin aynısı hatta daha iyisi daha ucuza olsa bile benim yaptığımın devre kadar kıymetli değildir.Çünkü o devrenin çalıştığını görmekten ve onu seyretmekten daha zevklisini tatmadım.Hatta çok basit bir doğrultucu bile yaptığımda onu satmak içimden gelmiyor.

binbaşı emeğine sağlık çok güzel anlatmışsın.. dediklerine aynen katılıyorum...yazdığın şeyler kdar ortak noktmız var :) sağlıcakla..

Teşekkür ederim,sn.elektrofizikçi,bu olumlu ve yapıcı düşünceleriniz için.Elektronik konusunda forumda bireysel çalışmaları kendi başına yapan herkesle benim de bir ortak noktam vardır,zaten olmasa,forumda bu konuda yazılar yazarken de,sanki kendi elektronik devremi çalıştırıyor gibi mutlu da olmazdım inanın bana.

Siz meslek olarak elektroniği tam olarak da seçmişsiniz,ama bu,gece gündüz de elektronik devreler yapmak anlamı da taşımamalı kesinlikle.İnsan bazı devre prensiplerini,kanunları çok iyi biliyorsa,mutlaka bir devre üzerinde uygulamasını yapmak zorunda da değildir.Animasyonlu yazılım programlarında çalışmasını görüp,teorisini de çok iyi biliyorsa yapıp uygulamak da artık rutin (Çok sıradan) bir iş olmaktan öteye gitmez benim görüşüme göre.

Bir doğalgaz tesisinde,makina,elektrik,elektronik,yazılım, otomasyon,kumanda,vb.birçok mühendislik dalı işin içine giriyor örnek vermek gerekirse.Ben salt makina işiyle uğraşmaktan zevk almıyorum,bu işlere de hiç girmeyeyim gibi hiç kimsenin de bir düşüncesi de doğal olarak olamaz zaten.Bir elektrikçi YG devre kesicileri kullanırken makina aksamlarını,pnömatik sistemleri,OG-YG trafolarda da,çeşitli kumanda tekniklerini,koruma devrelerini,vb.kullanır.Yani söylemek istediğim,aslına bakarsanız tüm mühendislik dalları hep iç içe girmiştir,çalışan sistemler tek bir branşı içeren,tek bir mesleği ilgilendiren konular da değildir günümüzde biliyorsunuz.Her teknik eleman diğerinin tam desteğine,bilgi sahasına da muhtaçtır.Tek bir yalın sistem yoktur ortada,iç içe geçmiş sistemler bütünü tüm hayatımızı kuşatmıştır adeta.Bir teyp cihazının,video cihazının çalışması,elektronik,mekanik,elektrik gibi pek çok müh.dalını da içine alır.Elektronik müh.liğinin de tam olarak destek aldığı termodinamik,kuvantum mekaniği,elektrik,vb. pek çok alt bilim kolları da vardır biliyorsunuz.

Elektrik daha genel,elektronik daha özele girmiş gibi görünürdü teknolojinin daha yeni geliştiği,emeklediği yıllarda biliyoruz ki.Ama günümüzde artık elektrik ve elektronik iç içe geçmiş,her ikisi de birbirinin sahasına çok çeşitli uygulamalarla da girebilmiştir,bunu açıkça da her zaman farkedebiliyoruz biliyorsunuz.Elektrik kumanda panosunda,otomobilimizin sigorta kutusunda yer alan pek çok röle,cihaz,zamanlama devresi,flaşör,vb.aslında kapalı bir kutu şeklindedir,iç yapısı elektronik devrelerden oluşmuştur.

Sıvı seviye röleli elektronik devreler,sıvıların elektrik iletimi gibi değişik konulardandan destek alıyor,salt bir röle değildir iç yapısı.Yine KAR'lerinin iç yapısı,motor koruma devreleri,faz koruma,faz sırasını koruma devresi,vb.devreler salt elektrik devreleri değildir,elektronik biliminden direk olarak uygulanmış şekliyle de destek almaktadır.Zaten elektronik çok fazla gelişmese,paralel olarak medikal cihazlar,tıp bilimine tam desteği de sağlayamazlardı.Tıp daha geride kalabilirdi.Elekroniğe çok şey borçluyuz günümüzde.Uygulamalı devre yapmak yerine,yalnızca "İyi ki varsın elektronik" demek,onu çok iyi de anarak hatırdan hiç çıkarmamamız demektir.Kolay gelsin.Selamlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri