Sİz soyleyİn benİm Çarem kalmdi.

absente

Üye
Selamlar;
Eleman ve iş yerin konusuna deyineceğim oldukçada dertliiyim bu konuda. 2000 yılında liseden elektrik bolumunu bitirdim. 2000 ile - 2004 yılları arasında bir bilgisayar firmasında Teknik servis elemanı olarak çalıstım (donanım) o donemler iştem sıkıldıgımdan mıdır yoksa doyum noktasına geldik ondanmıdır bilmem 2004 ile 2006 yılları arasında üniversiteye gitttim S.D.Ü End. Elektornik bolumunu bitirdim geldiğimde bi iş yerine bas vurudugumda herkezden aynı cevabı aldım askerliğinizi tamamlamamsınız :S 3 ay kadr boyle surup gecti ve kızıp dilekce ile askere alınmamı sagladım :) 2006-2008 yıllarında askerlik hizmetimi tamamladım.Geldigimde hep bilgisayar teknik servis elemanı veya bilgi işlemci olarak iş basvuruları yaptım fakat hep beni diploamma uzerinden degerlendip elektrik bilginiz varmı die sordular bu sefe bende iş araken elektirk ile ilgili iş aramaya başaldım bu seferde deneyimiiz yok uzgunuz tarzında cevaplar almaya basladım.Bilgisayar olan işleri tamamen kafamdan sildim elektirk otomasyon plc ogrenmeye gercekren cok kararlıyım. Şmdi size sorarım buyuk ustadlar bilgisayara ilgili olarak iş ilanlaraına artık bakmıyorum bile ama kimse elektirk işinde deyeyimim olmadıgı için işe almıyor ben bu işi nasıol ogrenirim ole okuldan kalma kitapla videoyla olmuyor bu işler sizlerde biliyorsunuz. Ne yapmalıyım sizce ????

Fazla sorun etme. bence iki iş içinde ayrı ayrı iş ara. Ama hangi işi yapmaktan zevk alıyorsan o işe ağırlık ver.

sayın absente durum çok vahim sanırım bi yanda iş sorunları bi yanda ilerleyen yaş ama hiç unutmaki
sebat herşeye ilaçtır.
sen iyi niyetinle yoluna devam et karşına çıkan teklifleri değerlendir ve bunun yanısıra sende yapabileceğin başara bileceğin bi dalda iş ara şu korku kesinlikle içinde vardır buna eminim elektrik işine yönelsem yapa bilirmiyim diye tereddüt ediyorsundur
şunu bilki bir hedefe ulaşmak istiyor isen ilk önce kararlı olacaksın sonra çaba gösterecek ve yılmayacaksın
son olarak varmak istedsiğin hedefe varacağına önce kendin inanacaksın içindeki korkuyu sil at sen en iyi olabilirsin unutma bunu.
allah yardımcın olsun

<<<<<saygılar>>>>

daha ilk işe başladım . inan w otomat nasıl bağlanır bilmiyordum .sözde 2 sene okumuş teknikeriz ancak sadece kitap bilgisinden ibaretti bilgilerim .elektroniğe daha yatkındım .elektroniği su gibi biliyordum ancak elektriği ve konularını hiç bilmiyordum .inan bana elektrik işi sade3ce deneyimle ve hesap kitap işiden ibaret .bunun alt yapısını zaten üniversitede almışsındır . sana düşen sadece deneyim ve uygulama .uygulamayı yapabileceğin mutlaka bir yerler vardır .ben mesela şöyle yapmıştım . kamu kurumunda çalışmama rağmen dışardaki bi elektrikçi dükkanında çalıştım kendimi geliştirdim halende geliştiriyorum . tek bi alana takılıp kalma bence .kumanda, plc ,kompanzasyon ,mikro işlemci proglamak bi sürü yönü var bu işin .kendine güven . cenabı hak ilmi isteyene zenginlinliği istediğime veririm demiş. sen yeterki iste kardeşim .unutmaki kimse bu işi anasının karnında öğrenmedi . kolay gelsin

Ben de endüstriyel elektronik bitirdim
ama elektrik bilgim fena değildi.Teorik olarak vardı.
pratik olarak ta ev elektriği,sanayi deneyimim yoktu.
liseden beri mahallenin elektrikçisinde part time çalışırdım.
sonra mesleğimden alakasız bir iş yaptım 6 sene
daha sonra bir tanıdık vasıtasıyla orta çaplı bir firmada işe başladım.o zamanlar asgari ücret 220 ytl.
istanbula geldim.bir akrabamla ev tuttuk.Ev kirası 90 ytl idi sanırım.
ilk iki sene koştum.Tornavida getir.matkabı kap.kablo çek kablo sök.Bşr ara taşeronlar vardı.onlara yardım ettim.Elektrik konusunda bir şeyler öğrendim.Ama iş yerinde kimse bir şey öğretmek istemiyordu.Kendi konumunu korumak için.Sabrettim.ama gerçekten çok çalıştım.
sonra yeni bir teknik müdür geldi.
elektronikte belki de türkiyenin en iyilerinden.
işte o zaman uçtum.onda öğretme,bende öğrenme isteği.
onda bilgi dolu beyin,bende bilgiye aç beyin.
şimdi hamdolsun( askerlik sorunum olmasa :) ) bir çok firma beni işe alır.
sana da önerim bir şekilde,eş dost sayesinde küçük bir yerde iş bul.ucuza çalış(ama sigortalı çalış)
geniş ol
pes etme.Öğrenene kadar idare et sabret
ikinci bir yol da artık her ne kadar hükmü kalmasa da yüksek okul diplomanı kullan.
şöyle.Maddi durumun varsa forumda bir arkadaşımız önermiş.mesleki eğitim kursları var
katıl abi
sertifika +askerlik+diploma.mümkünse belediyenin falan(istanbulda isen) ingilizce kurslarına git.
bunlar olunca büyük firmalarda belki iş bulursun.
mümkünse de bir konuda ama geleceği olan bir konuda uzmanlaşmaya çalış
benim yaşım 30. mahalle elektrikçisini saymazsak ta 4,5 yıldır aynı yerde çalışıyorum.yani hayat ve mesleki tecrübem bundan ibaret.söylediklerimi bunlara göre değerlendirirsin
Allah yardımcınız olsun

Dostum eğer ailenin maddi durumu orta halli ise, ve istanbulda oturuyorsan Arçelik gibi şirketlere başvur. bu başvuru sonrasında aldığın maaş ile kız arkadaşınla dolaşıp parayı azar azar yemektense, mesleki yardımlaşma bölümünde, sertifika alımı ile ilgili bir bölüm var. orayı oku. bir eğitim ortalama 500 ytl. bu eğitimin sana geri dönşü 1 sene sonrasında çıkış yaptığında normal aldığın maaşın ortalama iki katı olur. ben orda yaklaşık 20 eğitim yazdım. sana maaliyeti çok yüksek gelebilir. ama % 100 hepsini al diyemem. ana temel olan eğitimleri aldığın andan itibaren ki ortalama 9 eğitimdir bu sen artık iş aram değilde iş seçmeye başlarsın. ama bu tabiki senin çalışma psiklolejine bağlı olarak değişir.
hem büyük fabrikalardaki çalışma ortamlarını tanırsın, hemde bu esnada sertifikalarını alırsın.
en fazla 3 sene sonunda SENİN İSTEDİĞİN MAAŞA istediğin yerde istediğin şekilde iş bulursun.

daha fazla bilgi istersen özel msj da atabilirsin. sana yardımcı olmaya çalışrım.
selam dua ile

arkdaslar hepiniz saolun varol bi kaç sorunuza yanıt vermek istedim bende istanbulda ikamet ediyorum suan için zefiranın dusundugu gibi bi kcuk işletmede calısıyorum firma cam kumlama makınası uretiyor bende elektrik işlerini yapıyorum ( sensır bağ. pano soketleri. kablo cekimi. motor uclarını baglama ) sunu demek isterimki bana bu yeterli gelmiyor ilk girdigimde bu işde dedigim gibi hiç tebrubem olmadıgı için epeyce urkuyordum ama bi hafta gibi kısa bi surede işi kaptım onceden bi haftada 4 makına felan cıkartırken şimdi biraz kendimi ksarsam gunde 2 makına cıkartıyorum işçiliğimide begeniyorlar bende bos durmuyorum evde aksamları gelince e-plan calısıyorum netten projeler bulup aynısı cizmeye calısıyorum elim alıssın diye turkce kullanma klavuzundan bakarak epeyce yol kattetim. Ben bu işi yani elektrik işini yapacagım kafama koydum bi kere. Bana bu işi ogretecek (plc,pano,otomasyon) bulsam işe alsalar deil 500 ytl ye 250 ytl ye bile calısmaya razıyım gercekten kendimi cok kotu biledim bu işi ogrenmeye. Sevgili ustadlar hepnize onerileriniz için tesekkurler hepiniz allah emanet olun.

arkadaş sen baştan hada etmi,şsin öğrenimini gördüğün işte çalışmamış çalıştığın işte sertifika almamışsın ama olan olmuş şimdi ne yapabilirsin ona bakalım önceikle kendini yetiştirmen lazım daha fazla hata etmeden bilgisayarlı kontrol sistemleri üzerinde çalışmaya başlaman lazım tabi ücretine bakmadan önce kendini yetiştirmen lazım sende altyapı var hem elektrik hem bilgisayar tabi bilgisayarcılık derken formatcılığı kasdetmiyorsan

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri