Siemens Kaçak Akım Rölesi (Hayat Koruma) Sürekli Atması

Bulunduğumuz bina 1 yaşında 18 katlı 62 daire mevcut girişinde alışveriş merkezi bulunmakta. 3-4 ay önce beyaz eşyalarımda kart yanması meydana geldi bu sorunu çözüm bulunamadı son çare olarak trimbox cihazı kullanarak bu duruma çare buldum.Fakat kaçak akım rölesinin atma sorununa hala bir çözüm bulunamadı. bu durumun trimbox tan kaynaklı koruma amacı ile olabileceği söylendi. Apartmandaki komşularla görüştüğümde onlarında kaçak akım rollerinde atma meydana geldiği dolaplarında bulunan eşyaların bozulduğunu söylediler. Yani bu sorun apartmanda mevcut. bir hafta önce bir dairenin daha buzdolabının motoru yandı. binanın elektriğini yapan usta cihazlardaki sorundan dolayı olduğunu söyleyip hiçbir kontrol yapmadan işin içinden çıkmaya çalışıyor. bu sorunu nasıl çözebileceğimiz konusunda acil olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
" trimboxla alakalı olduğu söylendi " dedinizde onun için sordum.Kaçak akımı,bağışık bir tiple değiştirmeyi deneyin.

1.Kacak akım rölesi attıgında, buzdolabın ın devre dısı kalmaması için; buzdolabı prisi lınyesini kaçak akım rölesi girişinden direkt aldırın. Bu aslında böyle uygulanır. Veya ona ayrı kacak kaım taktırın, evı nız belkı akıllı evdir. O sıstemde, evde yokken daire elektriği ne, uzaktan kumanda edilebildiği için, buzdolabının sürekli çalışabilmesi için, onun elektriği kesıntisiz verilir.
2. sitenizde yıldırım ve yuksek enerji dalgalanmasına karşı paratöner yoksa, özellikle şimşek ve yagmurlu havalarda, KAR atabilir. Bınaya paratöner yaptırlmasında ısrar ediniz..
Bu konu çok tartyışılçır, bir soruya yuzlerce cevap verılecektır. Herkes, kendi tecrübesini paylaşır..

Bulunduğumuz bina 1 yaşında 18 katlı 62 daire mevcut girişinde alışveriş merkezi bulunmakta. 3-4 ay önce beyaz eşyalarımda kart yanması meydana geldi bu sorunu çözüm bulunamadı son çare olarak trimbox cihazı kullanarak bu duruma çare buldum.Fakat kaçak akım rölesinin atma sorununa hala bir çözüm bulunamadı. bu durumun trimbox tan kaynaklı koruma amacı ile olabileceği söylendi. Apartmandaki komşularla görüştüğümde onlarında kaçak akım rollerinde atma meydana geldiği dolaplarında bulunan eşyaların bozulduğunu söylediler. Yani bu sorun apartmanda mevcut. bir hafta önce bir dairenin daha buzdolabının motoru yandı. binanın elektriğini yapan usta cihazlardaki sorundan dolayı olduğunu söyleyip hiçbir kontrol yapmadan işin içinden çıkmaya çalışıyor. bu sorunu nasıl çözebileceğimiz konusunda acil olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba

Sorun belirtileri var mı ? bina önü kazı , ana panoda elektrikci işlemleri , iş merkezi yeni açıldı ondan sonra oldu ? vs gibi ip uçları .

Elektrikçi ölçümleri yapmadı mı ?
Ölçüm yapmanız gerekir bina girişi ve daireden sonuç probleminizi çözmenizde yardımcı olacaktır .

Ölçüm sonuçları fazlar nötr / fazlar toprak / faz faz araları
sayaç panosu foto ve daire içi foto yayınlarsanız daha iyi olur .
atan siğortalar vs gibi bilğiler .
kaçak akım değerleri / siğortalar değerleri doğrumu takılmış ? vs gibi .
Diğer dairelerde sorunları ? bilğiler

Nötr sorunu büyük ihtimalle yüksek voltajda olabilir !!!
İş merkezinde sorun yok mu ? asansörlerde durum ?
Böyle konu uzar gider ,
Kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Trimboxçular bu işe ne diyor ?

Merhaba @sami inci ustam davet etsen ?
Izgaralar devam
Daha önceki davetler gelmiş midir ? !!!

Kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Kaçak akım rölesi atması sorunu için gidilen yerlerde ve bana anlatılan, müşterinin kaçak akım rölesini söktürüp normal sigorta takmalarını istemesi. Bu çözüm oluyor. Kaçak akım rölesi bir yandan hayat kurtarırken bir yandan hayatı zindan edebiliyor.

Kaçak akım rölesi atması sorunu için gidilen yerlerde ve bana anlatılan, müşterinin kaçak akım rölesini söktürüp normal sigorta takmalarını istemesi. Bu çözüm oluyor. Kaçak akım rölesi bir yandan hayat kurtarırken bir yandan hayatı zindan edebiliyor.
Kaçak akımı sökmek daha büyük tehlikelere davetiye çıkarmaktır!Öncelikle kaçak akımınız ne marka ve model?Piyasada 20-30 tl ye satılan çinmalı kaçak akım ve sigortalar çok var bunlar hem eşyalarınıza hemde canınıza zarar verebilir!
Alışveriş merkezinde ups ler çok vardır bu ups lerin harmonik dediğimiz elektrikte istenmeyen dalgalara sebep olduğuna ben de şahit oldum başka arkadaşlarım da şahit olmuştur!Cihaz yanmaları ve kaçak akımın atma olayı bu harmoniklerden kaynaklanabilir!
Bundan emin olmak için kaçak akımınız ne marka ve model?Kaçak akımınızı kaliteli ve gecikmeli tip le değiştirmekte yeterli olabilir!
Eğer kaçak akımınız kaliteli marka ise gecikmeli tiple değiştirip denemelisiniz
Evinizin altında alışveriş merkezi olduğu için bu binanın kendine ait trafosu vardır işyerleri açıkken fazla tüketim olduğu için trafo çıkışları normalden yüksek ayarlanmıştır geceleri alışveriş merkezi kapandığında evlerinizde voltajlar yükselebilir bu nedenle yüksek voltaj dan dolayı kaçak akım atabilir ve evlerinizdeki cihazlar yanabilir!Alış veriş merkezi kapandığında evinizdeki voltaj ne kadar bunlarında ölçülmesi lazım gündüz fazla güç tüketimi olduğu için voltajlar düşüyorda olabilir!Yüksek voltaj ve düşük voltaj elektrikli cihazların yanmasına sebep olabilir!
Eğer çevrenizde profesyonel bir elektrikçi varsa hem gündüz hemde gece evinizin voltajını ölçtürün!
Voltajlarda sorun yoksa frekens ve harmonikleri de aynı şekilde farklı zamanlarda ölçtürün sorunun kaynağı ortaya çıkacaktır büyük ihtimalle!

Kar'a paralel şalter taktırıp evdan uzun süreli ayrılmalarda şalter açılabilir.
Kar sayaçtan sonraysa b.dolabı faz ve nötrü ayrı çekilebilir.

Binada 3 fazlı sistem kullanan abone varsa nötr gevşekliği, tamassızlığı vs nedeniyle bazen bazı fazlarda yüksek gerilim olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri