Süzme sayaç yardım ??

eskici09

Üye
merhabalar , tesisimizin if endeksbir kısmına makel marka süzme sayaç takılmıştır. Gelen faturada toplamda aktif endesklerin farkını aldığımda 43.549 kW değeri çıkıyor x2070 çarpanıyla çarptığımızda 90.146,430kw aktif enerji harcanmış, fakat süzme sayaçtan 1.8.0 değerini aldığımda 380.159 kw değeri çıkıyor , sıfır takılmış yani 1 ayda 380.159 kw değerini nasıl gösterir, faturaya gelenden daha çok enerji harcamış gibi duruyor bu da mantıksız 380.159x2070 çarpanıyla çarptığımda 786.929,13kw değeri çıkıyor sanki süzme sayaç x10 daha yapıyor gibi bunun olabilme ihtimali nedir ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bence siz hesaplamayı yanlış yapıyorsunuz.Ana sayaç yani fatura edilen sayacın çarpanı 2070 mi eğer öyleyse ölçüm yüksek gerilim tarafında yapılıyor demektir(muhtemelen 345 gerilim 30/5 ade akım trafosu oranı 345x6=2070).Suzme sayaciniz a.g tarafında ise çarpan aynı olmaz akım trafosu oranında çarpan değişir.Hicbir süzme sayacta tüketim ana sayaçyaki değerden büyük olamaz.

Son düzenleme:
Bence siz hesaplamayı yanlış yapıyorsunuz.Ana sayaç yani fatura edilen sayacın çarpanı 2070 mi eğer öyleyse ölçüm yüksek gerilim tarafında yapılıyor demektir.Suzme sayaciniz a.g tarafında ise çarpan aynı olmaz akım trafosu oranında çarpan değişir.Hicbir süzme sayacta tüketim ana sayaçyaki değerden büyük olamaz.
@emodiyator evet haklısınız atladım süzme sayaçta 600/5 3 adet akım trafosu var. bu durumda ag çarpanım kaç oluyor
? çarpanım 120 mi oluyor 380.159x120=45.619,08 kw ?

@emodiyator evet haklısınız atladım süzme sayaçta 600/5 3 adet akım trafosu var. bu durumda ag çarpanım kaç oluyor
? çarpanım 120 mi oluyor 380.159x120=45.619,08 kw ?

Evet süzme sayaç çarpanınız 120 olur sayaçtaki T toplam değerini 120 ile çarpmanız gerekir.Burada gözden kaçırmamanız gereken nokta ana sayaç trafo kaybı,reaktifve kapasitif kayıbıda ölçecektir.Süzme sayaç ise sadece yük tarafını ölçer.Bu nedenle aktif ve reaktif tüketim değeri ana sayaca göre her zaman düşüktür.

Evet süzme sayaç çarpanınız 120 olur sayaçtaki T toplam değerini 120 ile çarpmanız gerekir.Burada gözden kaçırmamanız gereken nokta ana sayaç trafo kaybı,reaktifve kapasitif kayıbıda ölçecektir.Süzme sayaç ise sadece yük tarafını ölçer.Bu nedenle aktif ve reaktif tüketim değeri ana sayaca göre her zaman düşüktür.
çok teşekkür ederim .

@emodiyator @zeybek peki akım trafosunun yüksek seçilmesi , süzme sayactaki aktif değeri nasıl etkiler ?

peki akım trafosunun yüksek seçilmesi , süzme sayactaki aktif değeri nasıl etkiler ?

Akım trafosu görünür güce göre seçilir büyük seçilmesi ölçümde ki hata oranını artırır.Fakat aktif gücün az veya çok olması ölçümde hataya neden olmaz.Mesela diyelimki 150 amper yük çeken tesisiniz var 150 amper çekmesi veya 50 amper çekmesi ölçümde çok fazla bir hataya neden olmaz .Genelde sayaçlar sekonder taraf için minimum 20 mili amper algılama sınırı ile çalışır bunuda dönüştürme oranına çevirirseniz çok ufak değerlerin altını algılayamadığını görürsünüz.Yani özetle akım trafonuzun dönüştürme oranının aktif güce herhangi bir etkisi yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri