Süzme sayaç bağlantısı nasıl yapılır? süzme sayaç bağlantı şeması

00303

Üye
selamlar. ben bir fabrikada çalışıyorum. mutfak ve yemekhane kısmının elektriğini süzme sayaçla ayrı aıyrı ayırmamı istediler. yani bir sayaç mutfağa bir sayaç yemekhaneye. mutfak ve yemekhane besleme panoları trifazedir. fazla akım çekecek makinalar da yok. sayacı akım trafosuyla mı bağlamalıyım. birde süzme sayacı biz mi okuyup yemek şirketiyle hallediyoruz, yoksa yine oedaş mı okuyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
selamlar. ben bir fabrikada çalışıyorum. mutfak ve yemekhane kısmının elektriğini süzme sayaçla ayrı aıyrı ayırmamı istediler. yani bir sayaç mutfağa bir sayaç yemekhaneye. mutfak ve yemekhane besleme panoları trifazedir. fazla akım çekecek makinalar da yok. sayacı akım trafosuyla mı bağlamalıyım. birde süzme sayacı biz mi okuyup yemek şirketiyle hallediyoruz, yoksa yine oedaş mı okuyor.

mutfak ve yemekhanenin akım değerlerini pens ampermetreyle girişten bi ölç 55-60 amperden fazla bir akım okuyorsan x5 sayaç kullanman gerekir.33kw tan sonra x5 sayaç takmalısın.ama 33kw tan düşükse 3x100a kombi sayaç bağlayabilirsin. ayrıca her ay kendin okuyup kaç kw kullanılmışsa birim fiatla çarpıp tahsil edersiniz. slm

sayacı kendın okuyorsun sayaca akım trafosuna gerek yok.normal gırdı cıktı yapacaksın yanı paralel bağlayacaksın

sayacı kendın okuyorsun sayaca akım trafosuna gerek yok.normal gırdı cıktı yapacaksın yanı paralel bağlayacaksın
bağlanacak yük 33kw tan fazla ise x5 sayaç gerekli.onun için öncelikle kaç amper akım çektiğine bakmak gerekir

çok teşekkürederim ilginiz için takıldığım yer olursa tekrar yazarım. emeğinize sağlık.

Süzme sayaç kullanımı aboneliği ilgilendiren bir konu olmadığı için dağıtım şirketini ilgilendiren bir konu değil. Bence senin yapman gereken ayırmak istediğin bölgenin güçünün tespitini yapmak ve bu tespite göre yapılan akım kontrolü hesaplarına istinaden gerekiyorsa X5 sayaç koymak. Gerek yoksa 3F sayaç koyarsın. Fabrikanın iç denetimi için gerekli bir uygulama bu. Söz konusu olan yemek firmasının tüketimini hakkaniyetli bir şekilde tespit etmiş olursun. Dağıtım şirketi zaten sizi 1 noktadan abone yapmıştır ve buradaki endeks e göre işlem yapmaktadır. İçerideki bir veya birden fazla olan süzme sayaç abone olamayacağı için dağıtım şirketlerini ilgilendiren bir durum değil.

arkadaşlar panolar ve güçleri bunlar buna göre nası bi sayaç kullanmalıyım akım trafolu mu normalmi.

Ekli dosyalar

• süzme sayaç hesabı.rar
    6.3 KB · Görüntüleme: 90
arkadaşlar panolar ve güçleri bunlar buna göre nası bi sayaç kullanmalıyım akım trafolu mu normalmi.

Eklediğiniz dosyada hangi panoların yemekhaneye ve hangi panoların mutfağa ait olduğu belli değil.
Ama akım değerlerine bakarak yorum yapmak gerekirse sizin bir sayacınızın akım trafolu diğer sayacınızın akım trafosuz olarak kullanılacağını söyleyebiliriz.

123.JPG

şöyle ki panoların dördüde tek sayaçtan beslenecek hepsinin tmş leri bodrum katta benim yapmam gereken küçük bir panoya bir adet sayaç takıp sayaca ana dağıtım panosundan giriş yapacağım çıkışada söz konusu dört panonun besleme kablolarını takacağım.

şöyle ki panoların dördüde tek sayaçtan beslenecek hepsinin tmş leri bodrum katta benim yapmam gereken küçük bir panoya bir adet sayaç takıp sayaca ana dağıtım panosundan giriş yapacağım çıkışada söz konusu dört panonun besleme kablolarını takacağım.

Yani kullanacağınız süzme sayaç sayısı 1 tane,
devreden 200 Ampere yakın akım çekilebiliyor,

düşünecek bir şey yok,
3 adet (tanesi 35-40 TL civarında olan) 200/5 akım trafosu kullanmanız gerekiyor.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri