Sürekli Seviye Ölçümü

Ertek68

Profesyonel Üye
Arkadaşlar videodaki ürüne benzer bir ürün bulabileceğim yer varmıdır.
Çelik tahıl silolarında anlık seviye ölçümü ve stok kontrolü amacıyla kullanacağım için sıradan seviye sensörleri (Ultrasonic, Radar vs.) olmuyor. Silo içindeki ürünün tepeleşen veya çukurlaşan kısımlarını dikkate almak durumundayız.... T-Max diye bir firma web sitesine koymuş, Kendileriyle görüştüm ama bir sonuç alamadım.
APM 3D Level Scanner by Bindicator - YouTube

Sn. Ertek68 sizin için seviye mi önemli, silindir formulü ile kg cinsinden bir netice(hacim/kapasite) de alınabilir. Bir kamer ile buna benzer haritalama da yapılabilir ama pc programı lazım büyük masraf. Şu andaki mevcut sisteminiz nedir Ultrasonik, laser...
Vidyoyu izleyince 2 çözüm geldi aklıma 1. yukarıdada yazdığım gibi kg yani loadcell, atıyorum silo 4 ayağa sahip bnları loadcele oturt ayak ve silindirin ağırlığını çıkart yani dara mevcut hacmi verecek,
2. taraklı bir mikserle tepeleri dağıtıp seviye düzleştirilir mikser başlangıç durumuna getir, zaten şu anda mevcut olan ultrson ile ölçümünü yap. Bence en düşük maliyetli yol bu :)
Saygılar kolay gelsin.

Sn. by lent Önerilerininiz için teşekkürler ama; Düz beton tabalı 1800 ton kapasiteli bir siloyu loadcell üzerine almak mümkün değil. Tırmıkla düzeltme öneriniz ise; silo doluluk oranı sürekli değişeceği için bahsettiğiniz düzeltme tırmığının aynı zamanda yukarı aşağıda hareket ediyor olması lazım hemde silo yuvarlak olduğu için silo kerkezine yerleştirilerek, üstelik silo çapının 12 m. olduğunu düşünürsek bunu yapmak çok zor ve pahalı olurdu üstelik kullanımıda zor olurdu... Yani en iyi çözüm videodaki sensör... :( Tabi bulabilirsek...

benim aklımdaki dikey parmaklıklı ve silo boyutuna yakın yatay dönecek yani tek eksenli tek hareket yeter ki tam doluluğa yakın da olsa tırmığı döndürebilecek güçte motor. parmaklıklı çerçeve bi kaç tur atıp sensörü engellemeyecek yerde park edecek.
Dediğiniz sensör zor imkansız değil de çift olması gereksiz ve yazılımı esas kafa koparan o önceki mesajımda da belirttim tek kamera b işe yeter.

Ustam bir de titreşimli dipte döner disk de olabilir veya yine dipte hava verecek halka fakat delikler ayrı rastegle üfleyecek. bir nevi un şeker kasesini elimizde tiretme veya yandan vurarak (analarımızın eşlerimizin elekle un serpme işlemi) tepeciği düzleştirme hareketi... Bu arada burada muzzam bir statik elektrik birikiyordur dimi Hocam 18 000 Ton nasıl bir önlem alınıyor buna karşı topraklaa yeterli mi yoksa ne gibi cihazlar kullanılıyor ????

Tahılın akışkanlığını bilmiyorum ama biz çimentoda hava ve titreşim motorlarından faydalanıyoruz.

Bu arkadaşlar ile çalışmak nasip olmadı. Sürekli bu tip uygulamalar ile ilgili bilgi gönderiyorlar telefon açıyorlar. Kapalı kaplarda dahi ürünü görmeden ölçüm yapabiliyorlar. Umarım sizin işinize yarar. "Bora Alp" Bey ile görüşeceksiniz. Telefonlar sitede var

İlgili sayfanın (VEGA) linki aşağıdadır.

Ceylan Elektronik

Bu arkadaşlar ile çalışmak nasip olmadı. Sürekli bu tip uygulamalar ile ilgili bilgi gönderiyorlar telefon açıyorlar. Kapalı kaplarda dahi ürünü görmeden ölçüm yapabiliyorlar. Umarım sizin işinize yarar. "Bora Alp" Bey ile görüşeceksiniz. Telefonlar sitede var

İlgili sayfanın (VEGA) linki aşağıdadır.

Ceylan Elektronik
Teşekkürler Sn. edremit...
Bora Bey ile görüştüm... Kendisi işletme dışındaymış... Ürünlerle ilgili Mail atacak, inşallah işimizi görecek ürün vardır...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri