Sürekli patlayan IGBT sorunu

Silvio123

Üye
1250 voltta doldurduğum kondanstörleri bir yük üzerinde kısmi olarak boşaltma devremde kullandığım IGBT sürekli olarak anlam vermediğim şekilde patlıyor.

Kullandığım IGBT IXGH20N300 . Yani 3000V. Çekilen akım ise arka arkaya 5 Adet 100 mikrosaniyelik bir boşaltma süreleri olmak üzere 500Hz ve 10-15 Amper civarında. Kısaca 100us boşalt 2ms bekle 100us boşalt 2ms bekle şeklinde 5 pals.

Denemelerimde IGBT driver ve Rg=10-20-100-330-470 ohm kullandım her durumda IGBT patlaması yaşandı. IGBT yi daha da yavaşlatmak için girişine 10nf - 100nf kondanstör takıldı. Yine patlama durumu yaşandı. Yani IGBT ne kadar yumuşak çalıştırıldıysa da patlama olabilmekte. Tabi hemen patlamıyor belirsiz bir anda patlama olabiliyor. IGBT çalışırken hiçbir zaman ısınmıyor. Osiloskop sinyalleri Akım ve voltaj olarak temiz, yani herhangi bir pik görülmüyor. Zaten IGBT bu kadar yavaşlatıldığında çıkışı kare dalga değil trapeze kayıyor dolayısıyla voltaj ve akım pikleri oluşmuyor. Yine de bu IGBT ne görüyor da patlıyor çözümleyemedim. Fikir verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Not: IGBT gate 0-14 volt ile sürülüyor. (-5V- +15V) sürmenin şart olduğunu düşünmüyorum ama şart diyen olursa değerlendirim.

100ohm 50W Aluminyum direnç. Değişken yük durumunu denemek için ise çıkışları sucuk veya et gibi artık elimde ne varsa ona dokunduruyorum. Böylece 2 amper-15 amper arası değişken akım değerlerini test edebiliyorum. Çalışma stabil, herşey yolunda gibi derken beklenmedik bir anda gümm. İlk başta 1700V igbt kullanıyordum şimdi 3000V kullanıyorum yine aynı yine aynı. Datasheet lerine göre bu IGBT için bu yükler hiçbirşey değil ama bir anlada ne görüyor da patlıyor artık fikrim kalmadı. Etraf ise IGBT çöplüğü oldu

Kullandığınız alüminyum esaslı bu direnç yükü tam bir bobin (self) şeklinde sarılı ise,tıpkı bakır bobinin de oluşturduğu öz-indüksiyon etkisindeki gibi ters akımlarla IGBT'nin delinmesine de neden olmuş olabilir.Sonrasında geçen yüksek akım (amper) onun patlamasını kolaylaştırmış olabilir.Kullandığınız konds. çift katmanlı ultra (süper) kond. tipinde ve amperin bu anlık boşalma şiddeti,yük değeri çok yüksekse 1250 voltta I=V/R'ye göre IGBT'den alüminyum dirence,tahminin çok üstünde daha büyük akımların anlık olarak kısa devre hali gibi geçmesi de neden olmuş (I=1250/100=12.5 amper teorik olarak da geçecektir normalde) olabilir,bence bir neden bu olabilir,2. neden ters akımlara karşı dirençli alüminyum bobinin bu self etkisini sıfırlamak için bence paralel bir koruma diyodunu dirence uygulamadan önce ona paralel bağlamanız da gerekli olabilir.3000 voltluk olanını seçmenize rağmen 1250 volt dc.tepe değerindeki kond. geriliminden gelen gerilimle de patlaması,ters akımlarla veya haddinden çok daha yüksek geçen akımlarla kanaatimce kolayca bozulabilmesi şeklinde de açıklanabilir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

100 ohm dirençte 1250 voltta 12.5 amper yapar. 1250 x 12.5 = 15625 watt yapar.

100 ohm dirençleriniz 50 watt ise zaten yeterli değil. Dirençleriniz sağlam mı kısa devre olmuşmu acaba ? kontrol edermisiniz. 100 ohm dirence 1250 volt uygularsanız anlık olarakta olsa 12.5 amper akım geçmek isteyecek. igbt bu akımı kabul etsede direncinizin gücü buna yetmiyor. Direnciniz kısa devre oldu ise igbt leri yakıyor olabilir.

Dirençlerinizi ölçebilirmisiniz?

Patlamalar tesadüfi de olabilir ama hep sucuk üzerindeki denemelerde oldu. Osiloskop voltajlarında kesinlikle pikler görülmüyor. Düşük Rg değerlerinde tabi ki pikler oluşuyordu ama Rg=470 ohm ve 100nf giriş kondanstörü ile kesinlikle aklım ve voltajlarda pikler yok. Ayrıca 120 Amper çekebileceğim bir IGBT bu. 100mikrosaniye hadi 50 Amper çektiğimi farzedeyim ki zaten çekmiyorum . Bunu bile kaldıramayacaksa bu IGBT ne işe yarar. Pik akımlar oluyorsa da mikrosaniye akımları bu alet rahat kaldırabilmeli

Bu IGBT antiparalel diyot içeriyor ama ben yine de kollektöre seri bağlı 20ns hızlı diyot üzerinden yükle uygulama yaptım olur ki ters akım vs durumuna karşı koysun diye ama sonuç yine değişmedi. Patlama ile IGBT kısadevre oldu.

Bu arada driver Driver HGPL3120. Önceleri TC4420 de kullanıldı ama onda da patlama oluyordu

Direnç çok sağlam bir şey. Zaten taş direnç gibi değil. Ölçtüm 100.1 ohm. Akım 100 mikrosaniye de geçtiği için saatlerce çalıştırsam da direnç çok az ısınıyor yani dirençte sorun yok. Ayrıca akım değeri skoptan takip ettiğimde pik değer yok. 12.5 Amperi takip edebiliyorum, o konuda sorun yok. Bildiğiniz 100us boyunca 12.5Amper akıyor. hadi az bir pikle 13 amper olsun,yok olmadı 20Amper olsun. Alet 120Amperlik

takip...
buna benzer bir durumda ben yasıyorum. hemen hemen yani :)

tamir etmeye caliştiğim bir inverter var onun üzerinde rastgele patlayan bir mosfet var.
hep aynı mosfet patlıyor ve rastgele oluyor bu. Dediğiniz gibi bende sinyalleri akımları voltajları kontrol ediyorum. hiçbir sorun gözükmüyor ama kafasına göre patlıyor.

Son düzenleme:
100 ohm dirençte 1250 voltta 12.5 amper yapar. 1250 x 12.5 = 15625 watt yapar.

100 ohm dirençleriniz 50 watt ise zaten yeterli değil. Dirençleriniz sağlam mı kısa devre olmuşmu acaba ? kontrol edermisiniz. 100 ohm dirence 1250 volt uygularsanız anlık olarakta olsa 12.5 amper akım geçmek isteyecek. igbt bu akımı kabul etsede direncinizin gücü buna yetmiyor. Direnciniz kısa devre oldu ise igbt leri yakıyor olabilir.

Dirençlerinizi ölçebilirmisiniz?
bilmediğimden soruyorum.
1250 x 12.5 = 15625 watt yapar. bu kısımda ki hesaplamada frekansa bölmek gerekmiyor mu direnc watt hesabı için ?

15625/500(Hz) = 31.25 watt ?

Sonuçta 500Hz de sürekli değil. 5 darbe sonrası 3-4 saniye gibi uzun bir bekleme var bu yüzden ısınma bir problem yaratmıyor. Ama mesela 2watlık 5 direnci seri bağladığım zaman bikaç seferde dirençlerden biri noktasal olarak yanıyor. Yani sigorta gibi atıyor direnç.

Süre çok kısa olduğu için 50 W direnç ısıyı atabiliyor zaten ısınma da olmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri