Sürücülü motoru durma anında durmadan stoptan starta almak

Merhabalar AC motor sürücüsü ile kontrol ettiğim bir sitem için AC motor belirli bir devirde dönerken örneğin 500 dev/dk motora stop komutu verince belirli bir rampa ile yavaşlıyor. Tam bu yavaşlama rampasındayken örneğin 100 dev dklara geldiği anda tekrar start verince motora zarar verir mi yani durmadan motoru kaldırmak motora zarar verir mi?
Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar AC motor sürücüsü ile kontrol ettiğim bir sitem için AC motor belirli bir devirde dönerken örneğin 500 dev/dk motora stop komutu verince belirli bir rampa ile yavaşlıyor. Tam bu yavaşlama rampasındayken örneğin 100 dev dklara geldiği anda tekrar start verince motora zarar verir mi yani durmadan motoru kaldırmak motora zarar verir mi?
Teşekkürler
Motor stop etmeden diğer yöne start vermek istemenizdeki amaç nedir?. Eğer zamandan kazanmak için ise rampa süresini düşürebilirsiniz.

Teşekkürler
Hız kontrol cihazınıza göre yapılabilmesi mümkün olabilir.
Çünkü bazı ürünler siz her ne kadar yeniden start verseniz de rampayı tamamladıktan sonra yani hızı sıfıra ulaştıktan sonra yeniden start alır.
Bazı ürünlerde ise bunun yanı sıra hız arama diye bir fonksiyon vardır. Bunun sayesinde yeniden start verdiğinizde invertörün hızının o anki bulunduğu yerden alıp yeniden hızlandırır.

Motor ve cevırdıgı urun/ makına tam durmadan, motor mılıne veya prosezdekı urunlere zarar verebılır. Motor mili hasar görebilir, band, konveyör uzerınde hassas kırılabilir malzemeler varsa , devrilebilir, vs vs..

Motor stop etmeden diğer yöne start vermek istemenizdeki amaç nedir?. Eğer zamandan kazanmak için ise rampa süresini düşürebilirsiniz.
Bir amacım yok ama bu şekilde bir açık var tasarladığım sistemde bunu engellemenin yolu var mı? Rampayı düşüremem.
Bunun sayesinde yeniden start verdiğinizde invertörün hızının o anki bulunduğu yerden alıp yeniden hızlandırır.
Benimki bunu yapıyor hocam ilk dediğiniz özelliğin olup olmadığını nasıl anlarım?

Kılavuzuna bakmak lazım. Markasını ve modelini yazarsanız bilen arkadaşlar çıkabilir. Değilse teknik destek birimine sormak gerekir.

Cihaz durmadan ters yöne start verildiğinde benim karşılaştığım sorun , cihazın dc geriliminin yükselmesi oldu. Bunun için fren dirençi kullandım yada dc gerilim kontrol parametresini aktif yaparak çözüm buldum. Ayrıca arkadaşların bahsettiği hız arama ( dönen motoru yakalama özelliği) bununda faydasını gördük.

Zeybek ustanın dediklerine de katılıyorum

Ters yönde start verilirse bence de sorun olur. Ama @27muhendis27 sistem dururken, yavaşlama rampası henüz bitmemişken yeniden start vermek istiyor. Ben öyle anladım.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri