Sürücü ve kaçak akım rölesi

Tabiki Kurulu Düzenin Doğru Bağlantı Olduğu Kabul Edilerek Cevaplar Verildi Size.

3 Faz Çalışan Sistemlerde Zaten Nötr Kullanılmaz İhtiyaç Yoktur Çünkü.
KAR Görevi Fazdan Yada Nötrden Toprağa Akan Akım Sınır İçersindemi Kontrolü Yapar.
Örneğin 30mA Kar Toprağa Akan Akım 35mA İse Devreyi Açar.
Kaçak Akımdan Dolayı Devreyi Açmak ve Yüklemeden Dolayı Devreyi Açmak Birbirinden Çok Ayrı Şeylerdir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Peki Hocam teşekkürler.Size de zahmet verdim. Tesisatçıların işgüzarlığı yüzünden kendi işlerimi de aksattım.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Merhaba

Market buzdolabında 30 mA zaman zaman açma yapıyor. 300 mA kullanmak istiyorum.Bunun için yasal zorunluluk nedir? Kaç amper olmalıdır?

iç tesisler yönetmeliğinde 30mA yada 300mA gibi bir ibare yoktur .

yanlız testlerle 30 mA üzeri insan hayatını etkilediğinden sınır konulmuştur.

300 mA yangın koruması ticari bir ibaredir. yönetmelikte yeri yoktur.

300 mA, yangın .30 mA insan koruması içindir.Zaman zaman atması,bir sorun olduğunu gösterir.Yasal zo-
runluluk,30 mA dir.

Topraklama değeri 2,85 olan yerde sayaç çıkışına 300 mA söktürülüp 30 mA takılması uygundur denilerek rapor verilmiş.Neye istinaden hesaplayarak bu söylenmiştir.

Ağzı olan konuşuyor ! Muhterem,neye göre böyle bir yorum yapmış,kendinden sormalı.

bu raporu neye göre hazırlamış bir hesap yok mu ortada?
bu sayaç nerenin sayacı ana panonun mu ?
topraklama sisteminiz nedir TT mi TN mi ?

iç tesisler yönetmeliğinde 30mA yada 300mA gibi bir ibare yoktur .

yanlız testlerle 30 mA üzeri insan hayatını etkilediğinden sınır konulmuştur.

300 mA yangın koruması ticari bir ibaredir. yönetmelikte yeri yoktur.
r. Kaçak akım rölesi ilgili maddelerin genellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın mevzuatında yer almaktadır. Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nin 18. Maddesi’nde elektrik ana dağıtım noktalarına yangından korumaya yönelik kaçak akım rölesinin (300 mA anma kaçak akım değerine sahip kaçak akım rölesi) kullanılması, tali dağıtım noktalarına ise hayat korumaya yönelik kaçak akım rölesinin (30 mA anma kaçak akım değerine sahip kaçak akım rölesi) düzeneği ile birlikte termik manyetik şalter veya otomatik sigorta (ayrı ayrı veya birlikte) konulması ve tüm koruma düzenleri arasında seçicilik sağlanması yer almaktadır. Rölenin kullanımında dikkat edilecek hususlar ve nasıl kullanılacağı Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği’nde söz edilmektedir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün 315. Maddesi’nde kaçakların belli seviyenin üstüne çıkmasını engelleyen kaçak akım rölesi aynı şekilde topraklı cihazlarda topraklamada bir sıkıntı yaşandığında devreyi kesen kontaktörün bulunması uygun bulunmuştur. Çeşitli mevzuatlarda elektrikten kaynaklanan iş kazası ve yangınların engellenmesi için birçok hüküm mevcuttur. Kaçak akım röleleri elektrikten kaynaklanan iş kazaları ve yangınların engellenmesinde önemli rol oynaması sebebiyle bu hükümlerle dolaylı yoldan ilişkilendirilebilir. Bağlantı Yapısı ve Etiket Değerleri Nominal Akım Değeri (In): Kaçak akım rölesinin kull

Arkadaşlar danfoss sürücülerin fazla olduğu bir fabrikada 300ma KAR yerine 30ma olan RCCB-ID tip B isimli rölesini kullandıklarında sürücüler kesinlikle devreyi açmadı. Aynı markanın diğer modellerinde röleyi açtı. Bilgi olsun diye paylaşayım istedim.

Ekli dosyalar

• RCCB-ID B TIPI TR 1.pdf
    57 KB · Görüntüleme: 32
  • RCCB-ID B TIPI TR 2.pdf
    870.8 KB · Görüntüleme: 23

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06