Süper Kapasitör ve Akü'nün Birlikte Kullanımı

5 tane 1000 farad kondansatörü seri bağlarsa eş kapasite 200 farad eder.
12v şarzda
cap_enerji=12x12x200/2=14400wattsn yapar.
akü 12 v 40 amperse
akü_enerji=12x40x60x60=1.728.000 wattsn yapar.
yani 1000 farad 5 tane kondansatör akünüzün binde 8.3 enerjisine denk gelir.

cap_enerji formülündeki değeri 200 değil de 2000 yapmak gerekmiyor mu?

Gerçi o haliyle de ortada pek bir watt çıkmıyor :)
Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değecek mi? Maliyet sizin için önemli değilse bu kapasitörlerden 5 tane değil 5 e paralel 10 tane alıp 50 kapasitörle işi çözün. Sorun yok o zaman.

Demek istediğimizi siz anlamıyorsunuz. Daha kapasitör teknolojisi akü kapasitelerine yaklaşamadı. Bu mantıklı bir çözüm değil. Düşük kapasiteli kapasitörleri pile yada güç kaynağına şak diye bağlayıp şarj edebiliyorsunuz. Bu tür süper kapasitörleri güç kaynağına doğrudan bağlayın bakalım hangi akımı çekecek.

Şimdi siz olmaz diyorsunuz. Evet olmayabilir, ama neden olmayacağını anlamak istiyorum. Boşver anlama mı demek istiyorsunuz?

sayın kesmez hesapladı çok bi güç birikmiyor. bende aynısını belirttim. Ben size boşver demiyorum..... sonuç ortada....

kondansatör seri bağlantıda değeri azalır paralel bağlantıda artar.
fakat paralel bağlarsanız 12v ile şarz edemezsiniz.

Konu bahsi kurşun tabanlı aküler (jel, sulu, kuru, efb, agm, vb) bu güne kadar bilinen teknolojiye göre hiçbir zaman, hiçbir şeyle bir saatte şarj olamaz. Kurşun tabanlı aküler için sağlıklı şarj, bilindiği üzere kapasitesinin onda biri akımla yapılır. Yani tamamen dolumu kağıt üzerinde 10 saat. O da doldukça daha düşük akım çekileceğinden bu süre uzayacaktır.

Amaç şarj telafisi ise benim önerimin üzerinde biraz düşünün derim. Hatta akü kapasitenizi bir kaç kat artırmak daha az maliyet getirecektır.

kondansatör seri bağlantıda değeri azalır paralel bağlantıda artar.
fakat paralel bağlarsanız 12v ile şarz edemezsiniz.

Bu durumda benim için bu işin tutulacak bir tarafı kalmadı. LifePo4 planına geçeceğim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Selamlar,

Bir süperkapasitör, aldığı şarjı ne kadar süre muhafaza edebilir?

Süperkapasitörlerin şarjı muhafaza etme süresi ile ilgili anlayabileceğim bir kaynak bulamadım. Size danışmak isterim.

Aslında amacım; 40ah bir kuru aküyü bir saat gibi kısa bir sürede şarj edebilmek. Bunun için süperkapasitör kullanabileceğimi sanıyorum. Örneğin süperkapasitörü 1 saatte şarj edip sakladığı enerjiyi 12 saat boyunca kuru aküleri şarj etmesi için kullanabilir miyim?

Sistem degismis olabilir. Neyse ben bildigim/kaynagindan duydugum bilgiyi anlatayim.

Tesla vs gibi elektrikli araclar bildiginiz gibi sarj edilebilir bataryalarla calisiyorlar. Arac fren yaptigi zaman elektrik motoru jenerator moduna gectiginden aracin kinetik enerjisi elektrik enerjisine donusuyor fakat bu enerjiyi aninda bataryalari sarj etmede kullanamiyoruz. Cunku bataryalarin dogasi boyle. Sarj islemi icin zaman gerekiyor.

Bu yuzden bataryalarla kapasitorler birlikte kullaniliyor demisti bir ara bu isin argesindeki bir arkadas.

Mantikli da.

Turk arkadasim kimyagerdi ve Avustralya'da kapasitor plakalari icin nanoteknoljik bir urun gelistirmis hatta odul de almisti.

Son düzenleme:
Sistem degismis olabilir. Neyse ben bildigim/kaynagindan duydugum bilgiyi anlatayim.

Tesla vs gibi elektrikli araclar bildiginiz gibi sarj edilebilir bataryalarla calisiyorlar. Arac fren yaptigi zaman elektrik motoru jenerator moduna gectiginden aracin kinetik enerjisi elektrik enerjisine donusuyor fakat bu enerjiyi aninda bataryalari sarj etmede kullanamiyoruz. Cunku bataryalarin dogasi boyle. Sarj islemi icin zaman gerekiyor.

Bu yuzden bataryalarla kapasitorler birlikte kullaniliyor demisti bir ara bu isin argesindeki bir arkadas.

Mantikli da.

Turk arkadasim kimyagerdi ve Avustralya'da kapasitor plakalari icin nanoteknoljik bir urun gelistirmis hatta odul de almisti.

Tesla, hızlı şarj ünitelerinde kullanmak üzere bir Süperkapasitör üreticisini satın almıştı. Bende oradan hareketle böyle bir plan düşündüm. Youtube'da yapılan testlerde 50-100F'lık s.kapasitörlerle 10-15 dakika ampul yakıyorlar, arka arkaya nokta punta yapıyorlar. Ama Kesmez'in hesabına göre bikaç saniye ancak yanabilir. Bilemiyorum, bir tane alıp köryükle test etmeden merakımı gideremeyeceğim anlaşılan.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri