Sıcaklık Ölçme (Direnç, Sensör)

cnk01

Üye
Merhabalar ben marmara mak müh. öğrncisiyim.Bir plaka üzeriden 16 noktadan sıcaklık ölçmem lazım bana düşen kısım ise wheatstone bridge kurmak ve amplifiera bağlamak.Thermocouple veya pt100 kullanabiliyorum sanırsam.Sıcaklık rangem çok olamıyacak 25lerde olacak.Genel olarak elektrik bilgim az olduğundan forumlarda okudukça kafam karıştı ama aynı zamanda ilgimde arttı.Bana bu konu hakkında yardım edebilirmisiniz?Şimdiden teşekkür ederim

Selamlar.

Elektrik bilginizin az olduğunu belrtmişsiniz,bu nedenle önce "wheatstone bridge=wheatstone köprüsü" nün çalışma ilkesini kısaca belirteyim.Köprü diyot bağlantısına benzer şekilde 4 adet direnç kullanılır.4 üncü direnç, bağlantı yerinden çıkarılıp sıcaklığı kontrol edilmek istenen nokta(Elektrik motorunun gövdesi,bir plakadaki 16 ayrı nokta,vb.)üzerine direkt teması sağlanıp,sıcaklıkla direnç üzerinde oluşan omaj değişimlerinin,bağlı olduğu köprü(Wheatstone köprüsü) üzerindeki balansı(Elektrik yükleri terazisi) değiştirmesi,değişen bu balansın, köprü içindeki ölçüm noktalarında bir voltaj farkı oluşturması(4 direnç de normal oda sıcaklığındayken bir balanssızlık(Elektrik yükü dengesizliği oluşturmadığından köprü içindeki bağlı uçlarda(Vg) voltaj farkı her zaman "0" olacaktır.)bu voltaj farkının bir avometre ile ölçülülüp,ayrıca skalası belirli dereceleri gösterecek şekilde bölümlendirilip, sıcaklık durumunu tespit eden bir cihaza dönüştürülmesidir.Eskiden otomobil motorlarının motor sıcaklığını ölçmede yarıiletken teknolojisi çok da fazla gelişmemişken yararlanılan bir yöntem idi.Termokupl; sıcaklıkla bağımsız elektrik üreten bir termopildir(Üreteçtir,tıpkı güneş pili gibi),ntc ler ise sıcaklıkla direncini değiştirir,bu direnç değişimini eğer Wheatstone köprüsü üzerinde elektrik balansını
95208b333e40f66a0bac238ad5fe9a99.png
deklemine göre kurarak(Örneğin direnç yerine bir başka ptc yi) yerleştirirseniz bu projeden istenilen neticeyi alabilirsiniz.Ntc lerin uygulama yerlerini aşağıdaki linkten incelerseniz,sıcaklık kontrolünün (PTC şeklinde) ağırlığını ayrıca taşıdığını göreceksiniz.

300px-Wheatstonebridge.svg.png

At the point of balance, the ratio of
95208b333e40f66a0bac238ad5fe9a99.png
dir.

R1,R2,R3 değerleri biliniyorsa bu denklemden "Rx" değeri içler dışlar çarpımı yardımıyla da bulunabilir.Başarılar dilerim.Kolay gelsin.
31a1e4177df60ab501dbfad200c0f7b8.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Wheatstone_bridge

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermistor

Sıcaklık sensörleri olan termokupl ve termistörlerden,termistörler de ayrıca; direnci sıcaklıkla azalan (NTC=Negative Temparature Coefficient) ve direnci sıcaklıkla artan(PTC=Positive Temparature Coefficient) termistör olmak üzere ikiye ayrılırlar.Sizin devreniz ile( Wheatstone köprüsü)adapte olmuş bir NTC(Sıcaklık ölçümlerinde daha ideale yakın sonuçlar vermiş ve uygulanabilmiştir.) kullanmanız proje ile ilişkili olan sıcaklık ölçümünden daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için , kafamda bazı şeyler oluştu .Bu hafta içi projeyi uygulayacağız .İyi günler