Rv 20 kart hakkında

Baş üstüne ... Önce üslup.

selamun aleyküm arkadaşlar bende bunu yapmaya çalışıyorum ama 500k pot taksamda takmasamda motor direk çalışıyor e1 e2 e3 e de taksam motor yine aynı son gücünde çalışıyr.. karttaki r21 dirençi yanmıştı bundan kaynaklanıyor olabilirmi o direncide bulamadım yardım ederseniz sevinirim

Konu eski ama hala bilgi sahibi olmak isteyenler için not düşeyim. Kartınızın triacı yanmış.
Diğer taraftan konuda soft start sorusu yanıtsız kalmış. Eğer rv20 niz Tda1085c entegresi kullanıyorsa ki büyük ihtimaldir, bu işi entegrenin 6. Nolu pini yapar. Datasheetinden gördüğüm kadarı ile 6 nolu pinin toprağa çekilmesi (sanırım bu entegrenin 8 nolu pini oluyor) soft startı kaldırır. Bu durumda elinizdeki motor çok kısa süre içinde maksimum devre ulaşır.

Bu motor seri motordur ve seri motorlar yüksek hız ama düşük tork özelliklidir. Bu nedenle dimmer gibi geri besleme kullanmayan devrelerle yeterli ve sabit tork alınamaz. Ayarlanan hız yüke bindiği anda hemen düşer. Bu sebeple ki elin oğlu motora devir sayacı koymuş. Her bir devirde 8 puls ürettirmiş. Bu pulsler sayılarak devrin düştüğünü anlayıp ona göre motorun voltajını arttırmış. Bunu da entegrenin 12 nolu pininden okumuş.

Babam saolsun adama söz verdim eski beko çamaşır makinesini iot son model makinaya çeviricem diye demek burada da tecrübe paylaşmak nasipmiş. Sadece kart değil tüm sistem için sorusu olan arkadaş olursa da yardımcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Konu eski ama hala bilgi sahibi olmak isteyenler için not düşeyim. Kartınızın triacı yanmış.
Diğer taraftan konuda soft start sorusu yanıtsız kalmış. Eğer rv20 niz Tda1085c entegresi kullanıyorsa ki büyük ihtimaldir, bu işi entegrenin 6. Nolu pini yapar. Datasheetinden gördüğüm kadarı ile 6 nolu pinin toprağa çekilmesi (sanırım bu entegrenin 8 nolu pini oluyor) soft startı kaldırır. Bu durumda elinizdeki motor çok kısa süre içinde maksimum devre ulaşır.

Bu motor seri motordur ve seri motorlar yüksek hız ama düşük tork özelliklidir. Bu nedenle dimmer gibi geri besleme kullanmayan devrelerle yeterli ve sabit tork alınamaz. Ayarlanan hız yüke bindiği anda hemen düşer. Bu sebeple ki elin oğlu motora devir sayacı koymuş. Her bir devirde 8 puls ürettirmiş. Bu pulsler sayılarak devrin düştüğünü anlayıp ona göre motorun voltajını arttırmış. Bunu da entegrenin 12 nolu pininden okumuş.

Babam saolsun adama söz verdim eski beko çamaşır makinesini iot son model makinaya çeviricem diye demek burada da tecrübe paylaşmak nasipmiş. Sadece kart değil tüm sistem için sorusu olan arkadaş olursa da yardımcı olmaya çalışırım.
İyi günler kolay gelsin rv20 kart üzerindeki devre harflerinin isimleri değişse de sıralama olarak tüm rv 20 kartlardaki devre sıralamaları aynı mıdır acaba

Bana da bı yardimci olurmusunuz bunun bağlantısı nasil olmalı tako pinleri yokmu acaba ben bunu bulamadım

Ekli dosyalar

• IMG_20210329_195137.jpg
    IMG_20210329_195137.jpg
    157.2 KB · Görüntüleme: 115
  • IMG_20210329_195122.jpg
    IMG_20210329_195122.jpg
    186 KB · Görüntüleme: 95
Merhaba
Daha önce paylaşmıştım
Resim ekliyorum
M motor
220 Şebeke
Sağ üstte son 2 sıra sarı kablo Tako
2 adet siyah kablo potansiyometre 500 k

Ekli dosyalar

• 20200913_142305.jpg
    20200913_142305.jpg
    176.8 KB · Görüntüleme: 218
Merhaba
Daha önce paylaşmıştım
Resim ekliyorum
M motor
220 şebeke
Sağ üstte son 2 sıra sarı kablo Tako
2 adet siyah kablo potansiyometre 500 k
Abi sarı yeşil nereye bağlanacak şebeke ekşisi nereye ? Bu attığın resmin üzerine yazsan tektek olurmu abi

Ekli dosyalar

• 16170392260694882491237611454714.jpg
    16170392260694882491237611454714.jpg
    307.7 KB · Görüntüleme: 99
Devre aynı devre
Biraz net araştırması ile motor bağlantılarını yapabilirsin
Faz nötr farketmez AC gerilimde eksi yok toprak bağlantı var o da motor üzerinde

M motordan gelen 2 uç
~ AC bağlantı
P potansiyometre
T tako uçları
Eğer tam olarak ne yaptığını bilmiyorsan kendini riske atma devrede 220 v var dikkat et derim

Ekli dosyalar

• 20210329_204952.jpg
    20210329_204952.jpg
    691.3 KB · Görüntüleme: 197
Devre aynı devre
Faz nötr farketmez AC gerilimde eksi yok toprak bağlantı var o da motor üzerinde

M motordan gelen 2 uç
~ AC bağlantı
P potansiyometre
T tako uçları
Eğer tam olarak ne yaptığını bilmiyorsan kendini riske atma devrede 220 v var dikkat et derim
Teşekkürler ederim abi daha iyi anlayan birinden de yardım alacağım benim takıldığım sizin kullandığınız kartla benim kullandığım kartın farklı olması idi benimkinde pinlerde hicbirsey yazmıyor o yüzden tereddüt de kaldım acaba yanlış kart mi aldım diye

Devre aynı devre

M motordan gelen 2 uç
~ AC bağlantı
P potansiyometre
T tako uçları
Üstat eline sağlık öncelikli kırmızı olan bağlantılar nedir acaba 220 mi

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri