Rusya`da nükleer mühendislik okumaya (akkuyu ngş aş) hak kazandım(yardım... )

Sayın >dahi< türk ulusunun bügün üzerinde bulunduğu topraklar tarihin en eski medeniyetlerinin üzerinde yerleşip hüküm sürdükleri ve dünyaya veda ettikleri bu sayede Çatalhöyük gibi kazıldığında 7 kat medeniyetin aynı yerde yaşadıklarının izini bulunan dünyanın kısaca jeopolitik olarak en önemli kısımlarından biridir burayı bana yar olmayacaksa kimseye yar olmasın düşüncesiyle nükleer bir felakete sürükleyecek hiçbir güç bulunmamaktadır, süpergüçler eskinin korsanları gibi taktik değiştirmişlerdir şöyle; eskiden korsanlar başka bir korsan gemisiyle karşılaştıkları vakit o gemiyi top atışı ile batırırlardı sonra bu ne kazançsız bir iş deyip akıllandılar ve gemileri en az hasarla ele geçirme çabasına giriştiler bu sayede hem tayfalarını hemde ganimetlerini genişlettiler, korsanlar kadar pervasız bir gücün bile yakıp yıkmak değil ele geçirmenin daha faydalı olduğunu anlayabilmesi üzerimizde oyunlar oynayan süpergüçlerin onlar kadarını anlamayamamış olma ihtimalinin çok uzak bir görüş olduğunu açıkca gösterir ki bunu anlayabilmek için sadece süpergüç olmak bile yeterli bir kanıttır. Komplo teorileriyle ülkenin gelişimini ülkenin sonu gibi göstermek pekte faydalı bir amaç değil, kendinizin ve bizim değerli vaktimizi daha faydalı amaçlar uğrunda tartışmaya sevk edecek konu ve projelerle harcamamız yönünde foruma katılımınızı sizin bu farklı bakış açınızla gayet kolay başarabileceğinizi düşünüyorum, saygılar.

Sayın >dahi< türk ulusunun bügün üzerinde bulunduğu topraklar tarihin en eski medeniyetlerinin üzerinde yerleşip hüküm sürdükleri ve dünyaya veda ettikleri bu sayede Çatalhöyük gibi kazıldığında 7 kat medeniyetin aynı yerde yaşadıklarının izini bulunan dünyanın kısaca jeopolitik olarak en önemli kısımlarından biridir burayı bana yar olmayacaksa kimseye yar olmasın düşüncesiyle nükleer bir felakete sürükleyecek hiçbir güç bulunmamaktadır, süpergüçler eskinin korsanları gibi taktik değiştirmişlerdir şöyle; eskiden korsanlar başka bir korsan gemisiyle karşılaştıkları vakit o gemiyi top atışı ile batırırlardı sonra bu ne kazançsız bir iş deyip akıllandılar ve gemileri en az hasarla ele geçirme çabasına giriştiler bu sayede hem tayfalarını hemde ganimetlerini genişlettiler, korsanlar kadar pervasız bir gücün bile yakıp yıkmak değil ele geçirmenin daha faydalı olduğunu anlayabilmesi üzerimizde oyunlar oynayan süpergüçlerin onlar kadarını anlamayamamış olma ihtimalinin çok uzak bir görüş olduğunu açıkca gösterir ki bunu anlayabilmek için sadece süpergüç olmak bile yeterli bir kanıttır. Komplo teorileriyle ülkenin gelişimini ülkenin sonu gibi göstermek pekte faydalı bir amaç değil, kendinizin ve bizim değerli vaktimizi daha faydalı amaçlar uğrunda tartışmaya sevk edecek konu ve projelerle harcamamız yönünde foruma katılımınızı sizin bu farklı bakış açınızla gayet kolay başarabileceğinizi düşünüyorum, saygılar.

Teşekkür ederim karaapak bey sizin bakış açınış daha mantıklı ve nükleer santralin işletmesi sırasında gerekicek çok pahalı yedek parçalar konusundaa nekadar dışa bağımlı olacağımızı unutmuş olabilirim buda sizin bakış açınızı güçlendiriyor... Kaza olasılığınıda unutalım Allah korusun diyelim ozaman...

SAYIN >DAHİ< evet dışa bağımlılık konusunda çok haklısınız, zaten nükleer santral kurmakla iş bitmiyor işletme esnasında altyapınız yoksa tamamen dışa bağımlı hale geliyorsunuz, bende nükleer enerji ile ilgili özet şeklinde bir ders almıştım sistemin çalışma prensibi ve gereksinimleri özet olarak anlatılmıştı bu derste, 10 aşamalı bir plan söz konusu idi, aşamalar uranyumun bulunması zenginleştirilmesi gibi kısımlardan başlıyordu, yani yakıt üretim tesiside gerekiyor bu iş için, biz bunu kuracakmıyız bilemiyorum, ki kurabileceğimize pekte ihtimal vermiyorum çünki zenginleştirme tesisi aynı zamanda biraz geliştirme ile nükleer bomba için malzemede üretebiliyor, bu açıdan bakıldığında elektrik (artık enerji ile eşdeğer) üretiminin yanlış hatırlamıyorsam yarısından çoğunu doğalgazdan üretip bu açıdan Rusya tarafına bağlı bir ülke iken daha çok Amerika nın kanatları altına girme olasılığımızı arttıran bir girişim olarak ta düşünülebilir, daha öncede değindiğim gibi bu tür teorileri gerçeğe çok yakın anlamdada üretebilsek memleketimize ne katkısı var, demek istediğim bir karınca kadar etki edebilecekken, eğer enerjimizi daha başarılı olabileceğimiz mevzulara, başarabileceğimiz, sonuç alabileceğimiz, konuşmakla kalmayacağımız işlere harcasak daha faydalı bir iş yapmış oluruz. Ben aslında tartışmak zorunda olduğum bu gibi konulara girmeyi bu yüzden sevmiyorum elimden geldiğincede uzak duruyorum ama çevremdeki insanlarında başarılı olabilecekleri dallarda uğraşmalarını istediğimden bu isteğimi anlatabilmek için kendimi tartışmaya bir şekilde dahil olmuş buluyorum.

SAYIN >DAHİ< evet dışa bağımlılık konusunda çok haklısınız, zaten nükleer santral kurmakla iş bitmiyor işletme esnasında altyapınız yoksa tamamen dışa bağımlı hale geliyorsunuz, bende nükleer enerji ile ilgili özet şeklinde bir ders almıştım sistemin çalışma prensibi ve gereksinimleri özet olarak anlatılmıştı bu derste, 10 aşamalı bir plan söz konusu idi, aşamalar uranyumun bulunması zenginleştirilmesi gibi kısımlardan başlıyordu, yani yakıt üretim tesiside gerekiyor bu iş için, biz bunu kuracakmıyız bilemiyorum, ki kurabileceğimize pekte ihtimal vermiyorum çünki zenginleştirme tesisi aynı zamanda biraz geliştirme ile nükleer bomba için malzemede üretebiliyor, bu açıdan bakıldığında elektrik (artık enerji ile eşdeğer) üretiminin yanlış hatırlamıyorsam yarısından çoğunu doğalgazdan üretip bu açıdan Rusya tarafına bağlı bir ülke iken daha çok Amerika nın kanatları altına girme olasılığımızı arttıran bir girişim olarak ta düşünülebilir, daha öncede değindiğim gibi bu tür teorileri gerçeğe çok yakın anlamdada üretebilsek memleketimize ne katkısı var, demek istediğim bir karınca kadar etki edebilecekken, eğer enerjimizi daha başarılı olabileceğimiz mevzulara, başarabileceğimiz, sonuç alabileceğimiz, konuşmakla kalmayacağımız işlere harcasak daha faydalı bir iş yapmış oluruz. Ben aslında tartışmak zorunda olduğum bu gibi konulara girmeyi bu yüzden sevmiyorum elimden geldiğincede uzak duruyorum ama çevremdeki insanlarında başarılı olabilecekleri dallarda uğraşmalarını istediğimden bu isteğimi anlatabilmek için kendimi tartışmaya bir şekilde dahil olmuş buluyorum.

Dışa bağımlılık acı verici bir durum. Şu an çok büyük bir tekstil işletmesinde çalışmaktayım ve bu sektörde kullanılan spesifik makinalara spesifik yedek parçalar gerekiyor öyle bir durum ki el kadar büyüklüğünde olan bazı cihazlara 600-700 EURO vermek zorunda kalıyoruz ki zaten almak zorundayız. Tekstil makinalarının büyük bir kısmı Alman markaları olduğu için bir bakıma Alman' lara çalışıyoruz. Nükleer teknolojisindede benzer durumların yaşanması olası görünüyor. Soru şu ki nükleer santral kurulduğunda hangi ülkeye bağımlı olacağız...Ülkemizde daha yarı iletken teknolojisi bile gelişmemişken elektrik ve elektronik mühendisliği açısından ne kadar bilgili olsakta mühendislik hayatımız teoride kalıyor. Uygulama yapmıyor değiliz yapıyoruz ama yine yabancıların ürettiklerini bir araya getirip birşeyler yapmaya uğraşıyoruz...Savaş durumu veya ambargo gibi durumlarda bu tür şeylere kolay ulaşamayacağımız ortada. Bu gibi bir durum içine sürüklenmek zorunda kaldığımızda bizim nükleer santralimizdeki bir sorunu nasıl çözeceğiz...Sonuçta nükleerde ilk şart önce güvenlik; bir arıza veya kaza durumda çok hızlı şekilde çözüm üretip uygulamaya geçirmek gerekecek ki tersi durumundaki sonuç zaten bir facia olucaktır...Bütün bu parametreleri iyi analiz edip işe başlamadan önce uzun vadeli planlamayı bu değişkenlere göre tasarlamak lazım ki bu bakış açısı ülkemizde kaç kişide var herkes salla başını al maaşını modunda... :) Dua etmek fayda edecekse Allah yardımcımız olsun...:)

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ben de bu sene hak kazandım istanbulda ytü elektrik mühendisliğinde okuyorum 2. senem bölümümden memnunum rusyadaki şartlar ağıra benziyor 21 senelik sözleşme yapmak istiyorlar minimum 7 sene rusya. 1. derece mühendis maaşından az olmayacak şeklinde ücretlendirilecektir diyor türkiyede çalışmaya başlayınca 1. derece mühendis maaşı 4bin tl ben en çok 3 sene sonra buradan mezun olacağım en kötü senaryo ile kpss ile devlete girerim fakat iş dunyasında ailemin çevresi biraz var yani özel sektörde de mükemmel bir yer olmasa bile 2-3 milyara başlayacağımı düşünüyorum ailem gitmemi istiyor ben değer mi kısmındayım 4 bin için haayatımın en güzel 7 senesini rusyada köreltmeye değer mi ?

Soru şu ki nükleer santral kurulduğunda hangi ülkeye bağımlı olacağız...Ülkemizde daha yarı iletken teknolojisi bile gelişmemişken elektrik ve elektronik mühendisliği açısından ne kadar bilgili olsakta mühendislik hayatımız teoride kalıyor. Uygulama yapmıyor değiliz yapıyoruz ama yine yabancıların ürettiklerini bir araya getirip birşeyler yapmaya uğraşıyoruz...Savaş durumu veya ambargo gibi durumlarda bu tür şeylere kolay ulaşamayacağımız ortada. Bu gibi bir durum içine sürüklenmek zorunda kaldığımızda bizim nükleer santralimizdeki bir sorunu nasıl çözeceğiz...

Buna katılmıyorum. Ambargo olacak diye nükleer santral kurmamak mantıklı değil. Önemli olan enerji kaynaklarını çeşitlendirmektir. Aynı şey doğalgaz çevrim santralleri için de geçerli. Yani bir ambargo durumunda vanayı kesiverirler. Bir de şu var ki, nükleer yakıt çubuklarını farklı ülkelerden temin etme şansınız daha yüksek. Ayrıca Türkiye'nin taraf olduğu nükleer anlaşmalar çerçevesinde kendi nükleer yakıt çubuklarını üretme hakkı da var.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri