Rulman Değişimi

kazan rulmanlarını yatağa çakarken rulman dış çapına uygun metal boruyla dengeli birşekilde çekiçle vurarak rulmanları değiştiriyorum.keçeyi değiştiriyorum.her marka rulman kullandım.bu güne kadar 20 senedir bu işi yapıyorum sorun yaşamadım.aynı makinada ikinci defa kazan değiştirmeme gerek duymadım.OÇM motor rulmanlarını değiştirirken işçilik farklı olmalı.motor rulmanlarında çekiç kullanılmamalı.rulman sökme takma işlemini preste yapıyorum ve çok iyi sonuç alıyorum sizlerede tavsiye ederim.kolaygelsin

o zaman yatağı ısıtacaksınız ya da rulmanı soğutacaksınız...

tamam rulman ısıtıcıları güzel yol ama her rulmanın ısı değeri kullanma alanına göre süre ve ısı degerleri çok farklıdır.bunu bilinçsizse kullanmak olmaz.rulman ısıtıcısının verdiği kataloga ve rulman yapımcısının müsaade ettiği duruma göre ayarlamak gerekir.basit bir trafo yaptırılıp bu düzeneği kullanmak verimi%30 ila % 50 azaltır.bir işi tam bilerek yapmalı derim.kolay gelsin

skf rulman ısıtma cihazlarında 110 dereceye kadar ısıtılıyor.
rulman mile çakılacaksa mil soğutulur ya da rulman ısıtılır
yatağa geçecekse yatak ısıtılır ya da rulman soğutulur
ısınan madde genişler, soğuyan madde is büzüşür mantık bu...

Rulman makina yağında 100 C ısıtılarak şafta takılır.Yuvaya takılacaksa yuva ısı tabancası ile ısıtılır.Şaft ise nitrojen ile soğutulur.Pres kullanmak sağlıklı yöntemdir çünkü eşit kuvvetle yerine geçer.Fakat kuvvet uygulanacak yer önemlidir.Şafta geçecekse iç bileziğe ,yuvaya geçecekse dış bileziğe kuvvet uygulanır.
Takma metodu elbette önemlidir, fakat rulman kaliteside çok daha önemlidir.Yerli malı rulmanlar maalesef kısa ömürlü oluyor.

ben ors skf veya fag rulman kullanıyorum çok memnunum fakat en onemlı konu bence keçeden geciyor skt kece veya aynı kalıtede hem esneyen hem surtunmede erımeyen ezılmeyen kalıtelı bır kece gerekıyor genelede rulman cakarken arkadaslardan gordugum hata su rulmanın göbeyıne vurarak rulmanı yatagına cakıyorlar ve halıyle rulman fazla sure dayanmıyor rulmana kesınlıkle gobeyınden cekıclemeyın rulman dıs kısımlarından cercevesınden cekıclenerek yerıne oturtulur bırde dıkkat edılmeyen veya gozden kacan olay su rulman yatagı yanı mıl asınmasını goz onunde bulundurmak kazanı sokunce rulman yatagında mılde asınma varmı kontrol edılmelı ya sıkıstırma sıvıları yada tornacıda dolgu yaptırılmalı kolay gelsın........

ben ors skf veya fag rulman kullanıyorum çok memnunum fakat en onemlı konu bence keçeden geciyor skt kece veya aynı kalıtede hem esneyen hem surtunmede erımeyen ezılmeyen kalıtelı bır kece gerekıyor genelede rulman cakarken arkadaslardan gordugum hata su rulmanın göbeyıne vurarak rulmanı yatagına cakıyorlar ve halıyle rulman fazla sure dayanmıyor rulmana kesınlıkle gobeyınden cekıclemeyın rulman dıs kısımlarından cercevesınden cekıclenerek yerıne oturtulur bırde dıkkat edılmeyen veya gozden kacan olay su rulman yatagı yanı mıl asınmasını goz onunde bulundurmak kazanı sokunce rulman yatagında mılde asınma varmı kontrol edılmelı ya sıkıstırma sıvıları yada tornacıda dolgu yaptırılmalı kolay gelsın........
sıkıştırma sıvısı dediğiniz nedir acaba? Nasıl uygulanır?

CM rulmanlarını ısı uygulayarak monte etme şansımız hiç yok.
kazanların plastik olması bu bu tür uygulamaları imkansızlaştırıyor .
Presle montaj kaçınılmaz oluyor.Arçelik kazan değişiminin maliyetlerinden rulman değişimlerine başladı .Bu işlem içinde bir aparat geliştirdiler üçreti karşılığında servislerine yolluyorlar

Ekli dosyayı görüntüle 2009-37_Yoc_Truva_kazanlarda_rulman_çakma_aparatı_kullanımı.pdf

Bu aparat sayesinde rulmanlar,darbe görmeden hızlı bir biçimde montaj ediliyorlar.

selam ustalar çalışma ortamı cok önemli lakin bazı arkadaşların dediği gibi montaj da cok önemli

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri