RTU Yapımı

Tüm sayın arkadaş ve üyelere selamlar

Ben kamuda petrol ve doğalgaz işinde çalışıyorum. Sahalarımızda çeşitli noktaların basınç - sıcaklık ve bazı akışkanların depolardaki yükseklik seviyelerini ölçüyoruz.Ayrıca sayaç ve Reaktif güç kontrol rölesi gibi cihazlardan da 485 ile veri alıyoruz.

Sormak istediğim şudur.PIC gibi bir entegre olsun. 485, 232, analog ve digital giriş-çıkışları olsun.Bağlayım ölçme işlerini yapıp gprs modem ile sisteme (server) iletelim.Biz bunlar için halihazırda schneider electric Scadapack cihazlarının çeşitli modellerini kullanıyoruz ve panosu falan dahil 5000 dolar gibi ücret ödüyoruz.Sanırım transmitterlar dahil.Basınç ileten transmitterlarımız 485, sıvı seviye ölçen analog, bazı cihazlarla 485 bazıları ile 232.

Amacım kendi uğraşlarımızla bu maliyetleri düşürmek ve daha hakim olduğumuz bir sistem kurmak.

Tabii bu işin yazılım kısmı da ayrı bir gıcık konu.Soruyorum yapabilirmiyiz diye ama.Ayrıca yazılım kısmını da halledermiyiz.Yoksa donanımı yap yazılım yok.Hiçbir işe yaramaz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Kamuda çalışırken böyle bir düşünce ile yola çıkmanız beni şaşırttığı kadar mutlu da etti.
RS485,RS232,GPRS/3G,CanBUS+CanOPEN,ADC,DAC,PDIO konularında elimden geldiğince(bu alanda ticari üretim ve argemiz var, bütün noktalarda açıkça yardımcı olamayabilirim, fakat yönlendirme yaparım)/vaktim elverdiğince sorularınızı cevaplamaya çalışırım.
Yol haritanızı çizin, adım adım şekillendirelim. Diğer arkadaşlarında katılımı ile çok güzel sistemlerin çıkacağından eminim.

Elbette bazı öğrenmek istediğim noktalar var.
Hangi kuruluşta ve görevde bulunuyorsunuz?

Çok şüpheci olduğumdan değil ama ticari projelerini yaptırmak isteyen kişilerle geçmiş tecrübelerim var.
Ticari bir niyetiniz var ise yardımcı olmayacağımı baştan belirteyim.

Deniz Bey, SGE Mühendislik olarak basit RTU sistemlerini yazılımı ile birlikte geliştirme konusunda bir benzer bir istek nedeniyle bir ARGE çalışmamız var. Ancak mevcut sisteminizin durumuna göre farklı alternatifler üreterek izleme sistemleri ile birlikte size farklı alternatifler de sunabiliriz.

Kamuda çalışırken böyle bir düşünce ile yola çıkmanız beni şaşırttığı kadar mutlu da etti.
RS485,RS232,GPRS/3G,CanBUS+CanOPEN,ADC,DAC,PDIO konularında elimden geldiğince(bu alanda ticari üretim ve argemiz var, bütün noktalarda açıkça yardımcı olamayabilirim, fakat yönlendirme yaparım)/vaktim elverdiğince sorularınızı cevaplamaya çalışırım.
Yol haritanızı çizin, adım adım şekillendirelim. Diğer arkadaşlarında katılımı ile çok güzel sistemlerin çıkacağından eminim.

Elbette bazı öğrenmek istediğim noktalar var.
Hangi kuruluşta ve görevde bulunuyorsunuz?

Çok şüpheci olduğumdan değil ama ticari projelerini yaptırmak isteyen kişilerle geçmiş tecrübelerim var.
Ticari bir niyetiniz var ise yardımcı olmayacağımı baştan belirteyim.

Teşekkur ederim. Kamuda zaten tek petrol kurumu var. Halihazırda Schneider Scadapack 100 ve 350 gibi RTU lar ile tüm saha basınç sıcaklık ve sıvı seviyelerini Reaktif Güç K.Rölesi verilerini falan alıyoruz.Amacım kendi yaptığım ve daha hakim olduğum bir sistemi gerçekleştirmek.

Ayrıca maliyet uygun olursa Katodik Koruma Ölçü kutularının bile bazılarına yerleştirmek mümkün olabilir.

Ayrıca Petrol Stok Tanklarındaki seviye ölçen radarlı cihazlardan ve Doğalgazı sıkıştırıp basınçlandıran Kompresörlerle de haberleşmeler sağlanıp modem vasıtası ile servera iletilmekte. Radarlı dediğim ultrasonik ölçüm cihazları ve benim bilmediğim bir protokol ile haberleşiyor. kompresörlerde ise yine bilmediğim bir protokol ile Allen-Breadley PLC ler ile haberleşiyor. Kompresörlerde PID Controlling gibi üst düzey kontrol ve otomasyon sistemleri mevcut. Orjinalleri Canada dan Toromont isimli firmanın tasarımı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu tip işlemleri yapabilecek, 485, 232, analog, digital haberleşmeler yapabilen, trend tutabilen, modemle sisteme iletecek ve istediğimiz gibi programlayabileceğimiz bir PIC veya benzeri bir devre elemanı tavsiyesi olan arkadaşlar var mı?

Merhaba,

Deniz Bey benim tavsiyem exproff ortamlara uygun bir tasarımı düşünmeniz zira sizin de dediğiniz gibi etrafta bir çok tehlikeli maddenin olması tasarımınızdaki en ufak elektrik arkından dolayı patlamaya yol açmamalı. (PIC ler bu konuda biraz zayıf özellikle ilk versiyonları 16f84a hemen etkileniyor) ( Tabi bunu sahada da çalıştıracağınızı varsaydığımdan söylüyorum. )

PIC ya da diğer işlemciler hiç önemli değil eğer tse nin testlerini ve elektriksel testleri düzgün geçiyorsa rtu olarak tasarlanabilir.
Asıl konu bu tasarlayacağınız cihazdan ne kadar üreteceğiniz? Senede bir iki adet satılacak bir cihazı tasarlamanın size getirisini düşünürseniz diğer üretilerin fiyatlandırmalarının yüksek olmasına bir neden olduğunu görebilirsiniz.

Diğer radar, şamandıralı ölçüm vs hepsinin kendine ait protocolü olsa da sahada daha bilinen protocollere çeviren cihazları bulunuyor (modbus rtu gibi) buradan bilgi almanın daha kolay olacağını düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri