rs485 protokolü hakkında

cafcaf89

Üye
arkadaşlar bu protokolü öğrenmek istiyorum. sitede arama yaptırdım fakat bir sonuç elde edemedim. gözümden kaçtıysa affola. elinde döküman olan varsa paylaşırsa çok mutlu olurum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşlar bu protokolü öğrenmek istiyorum. sitede arama yaptırdım fakat bir sonuç elde edemedim. gözümden kaçtıysa affola. elinde döküman olan varsa paylaşırsa çok mutlu olurum

Öncelikle RS485 fiziksel katmandır. Protokol cihazların birbirleri aralarındaki anlaşmada kullandıkları dile diyebiliriz. RS-485 in tam olarak neyini öğrenmek istiyorsun biraz daha açıklarmısın ?

RS-485 Fiziksel Katmanı :
RS485 EIA tarafından tanımlanmış çok yönlü bir seri haberleşme standartıdır. Birden fazla cihazın birbirleriyle haberleşmesi gereken veri işleme, ve kontrol uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılır.

RS485 in belli başlı teknik özellikleri
Maksimum sürücü sayısı : 32
Maksimum alıcı sayısı : 32
Çalışma şekli : Half Duplex
Network Yapısı : Çok noktalı bağlantı
Maksimum Çalışma Mesafesi : 1200 metre
12 m kablo uzunluğunda maksimum hız : 35 Mbps
1200 m kablo uzunluğunda maksimum hız : 100 kbps
Alıcı giriş direnci : 12 kohm
Alıcı giriş duyarlılığı :+/- 200 mvolt
Alıcı giriş aralığı : -7…12 volt
Maksimum sürücü çıkış voltajı : -7…12 volt
Minimum sürücü çıkış voltajı ( yük bağlı durumda ) : +/- 1.5 volt

RS485 in network yapısı data işleme ve kontrol uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılmasının ana nedenidir. 12 kohm giriş direnci ile networke 32 cihaza kadar bağlantı yapılabilir. Daha yüksek giriş direnciyle bu sayı 256 ya kadar çıkarılabilir. RS485 tekrarlayıcıları ile bağlanabilecek cihaz sayısı birkaç bine, haberleşme mesafeside birkaç kilometreye çıkabilir. RS485 bunun için ayrıca bir donanım istemez yazılım kısmıda RS232 den zor değildir.

rs485topology.jpg

Yukarıdaki resim RS485 network yapısını göstermektedir. N kadar düğüm çok noktalı RS485 networküne bağlanmıştır. Hattın iki ucundaki R dirençleri 100 ohm seçilerek yansıma önlenmiş olur böylece daha yüksek hız ve daha uzun mesafeye erişilmiş olur.

RS-485 Fiziksel Katmanı :
RS485 EIA tarafından tanımlanmış çok yönlü bir seri haberleşme standartıdır. Birden fazla cihazın birbirleriyle haberleşmesi gereken veri işleme, ve kontrol uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılır.

RS485 in belli başlı teknik özellikleri
Maksimum sürücü sayısı : 32
Maksimum alıcı sayısı : 32
Çalışma şekli : Half Duplex
Network Yapısı : Çok noktalı bağlantı
Maksimum Çalışma Mesafesi : 1200 metre
12 m kablo uzunluğunda maksimum hız : 35 Mbps
1200 m kablo uzunluğunda maksimum hız : 100 kbps
Alıcı giriş direnci : 12 kohm
Alıcı giriş duyarlılığı :+/- 200 mvolt
Alıcı giriş aralığı : -7…12 volt
Maksimum sürücü çıkış voltajı : -7…12 volt
Minimum sürücü çıkış voltajı ( yük bağlı durumda ) : +/- 1.5 volt

RS485 in network yapısı data işleme ve kontrol uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılmasının ana nedenidir. 12 kohm giriş direnci ile networke 32 cihaza kadar bağlantı yapılabilir. Daha yüksek giriş direnciyle bu sayı 256 ya kadar çıkarılabilir. RS485 tekrarlayıcıları ile bağlanabilecek cihaz sayısı birkaç bine, haberleşme mesafeside birkaç kilometreye çıkabilir. RS485 bunun için ayrıca bir donanım istemez yazılım kısmıda RS232 den zor değildir.

rs485topology.jpg

Yukarıdaki resim RS485 network yapısını göstermektedir. N kadar düğüm çok noktalı RS485 networküne bağlanmıştır. Hattın iki ucundaki R dirençleri 100 ohm seçilerek yansıma önlenmiş olur böylece daha yüksek hız ve daha uzun mesafeye erişilmiş olur.

Yanlızca 100 Ohm olmak zorunluluğu yoktur. kablonun empedansına göre 330-220 ohm. bazı durumlarda ise 68 ohm lara kadar düşürülebilir.

Ayrıca RS485 bir protokol değil sn.vayaz' ın da dediği gibi seri haberleşme katmanıdır.

Bilgisayarlarımızda kullanılan ethernet bağlantılarıda RS 485 dir.

100 ohm şekildeki çizim için geçerlidir.

100 Ohm olacak diye bir kural yok. Sonlandırıcı dirençler kablo empedanslarına ve haberleşme hızına göre tayin edilir. 1Mbps de 100 ohm kafi gelebilir ancak 1GBps de yetmeyebilir.

Arkadaşlar RS485 ile ilgili ben de birşeyler sormak ve öğrenmek istiyorum. Bir prosesimiz var, burdaki PLC ile 125m ilerdeki bilgisayar arasında haberleşmeyi sağlamamız gerekiyor. PLC'nin ethernet modülü ile bilgisayarın ethernet kartı arasında CAT5 kablo çekili. Mesafe biraz uzun olduğu için haberleşme problemi yaşamaktayız. Araya switch koyma şansımız da yok. Bir arkadaşım böyle durumlarda, uzun mesafelerde RS485 dönüştürücü kullanarak haberleşmeyi sağlayabileceğimizi söyledi.

Şimdi böyle bir iş için bizim edinmemiz gereken ekipmanlar nelerdir? Resim veya link verebilirseniz çok sevinirim. Ucuza mal etmek istiyoruz. Nette bulduğum birkaç RJ45-RS485 dönüştürücüyü sordum, çok yüksek rakamlar söylediler. Ben basit birşey olduğunu düşünüyorum. Belki uğraşsak kendimiz de yaparız, bunu için tabi devre şeması vs edinmemiz gerekiyor.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Eğer hazır olarak ucuza bulabileceğimiz bir yer biliyorsanız bildirin lütfen.

Saygılar...

teşekür ederim konuyla ilgilenmişsiniz fakat bana döküman lazım. örneğin plc ile rs 485 vb. örnekler. kontrolü hakkında yani

yok mu arkadaşlar elinde döküman olan ??

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri