RS232'den Modbus protokülüne çeviri işlemi

bodemin

Üye
Merhaba,
Standart bir RS232 portundan gelen bilgiyi Modbus RTU yada Modbus TCP olarak nasıl çevirebiliriz?
Converter, adapter gibi ürünler var mı bildiğiniz?
Selamlar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bir kuplör yarımıyla çözebilirsin gibi geliyor.Mesela wago 750-841 bir kuplör ve serial interfarce ı/o alarak bu mümkün.Belki daha değişik çözümlerde olabilir.

canerland ' Alıntı:
Bir kuplör yarımıyla çözebilirsin gibi geliyor.Mesela wago 750-841 bir kuplör ve serial interfarce ı/o alarak bu mümkün.Belki daha değişik çözümlerde olabilir.

Rica etsem biraz daha açık yazabilir misiniz?
Kuplör dediğiniz adaptör gibi birşey mi?
Serial interface i/o dediğiniz cihazın fonksionu nedir?
Son olarak, Türkiye'de bulabilir miyim?

Teşekkürler

Wago ürününü Wago Online Katalog
linkinde bulmak mümkün.

Ben bunu direkt seri porta bağlayabilecek miyim? Giriş RS-232 çıkış Modbus/TCP olacak mı kolaylıkla?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet çok basit bir şekilde bitleri görebileceksiniz.Şu an elimde 750-650 serial I/O var ve 750-841le bağladım.Kolaylıkla serial bitleri görmekteyim.Daha önce bunla ilgili uygulamalar yapıldı.Şu an bende yapmaktayım hatta.Benim çalıştığım firma Wago'nun Otomasyon parteri aynı zamanda da bayisiyiz bizden wagoları temin edebilirsiniz..Modbus olan sistem bir Scada sistemi galiba.isterseniz şu an çalıştığım yerde uygulamayı size gösterebilirim sizde uygulamanızı biraz açabilirseniz.Modbus olarak bir scada sistemiyle bir yoksa bir plc ile mi haberleşecek?

Standart bir RS232 portundan gelen bilgiyi Modbus RTU yada Modbus TCP olarak nasıl çevirebiliriz?
RS-232, donanım seviyesinde haberlesmenin nasıl olacağını belirleyen bir standart.
MODBUS ise üst seviyede (uygulama katmanında) haberleşmenin nasıl olacağını belirleyen bir protokol.
TCP ise (bu soruda) MODBUS paketlerinin nasıl iletileceğini belirleyen, donanım ve uygulama katmanı arasında yer alan bir veri transfer protokolü

Soruyu cevaplayabilmek için RS-232 portundan gelen verinin hangi uygulama protokolü kullandığını bilmek gerekiyor. Eğer MODBUS kullanıyorsa (uygulama protokolü değişmediği için) RS-232-Ethernet çevirici cihazlarla muhtemelen iş halledilebilir.

RS-232'den gelen veri MODBUS dışında bir uygulama protokolü kullanıyorsa öncelikle bunun bir yazılım ile MODBUS formatına çevrilmesi gerekir. Sonra yine bir yazılım ile TCP protokoline uygun olarak paketlenip (duruma göre değişmekle birlikte muhtemelen) ethernet üzerinden gönderilmesi gerekir.

Sn.emrah_ arkadaşım çok güzel açıklamışsın elinize sağlık.

Buna katılmakla birlikte az daha Türkçe' leştirmek gerekir ise;

RS232, Rs422, Rs485,.. gibi haberleşme standartları, kablo üstünde verinin hangi şekilde iletildiği ile alakalıdır. temel olarak biraz açıklamak gerekir ise; Rs232 de 2 kablo vardır. biri gnd diğeri ise sinyali taşır +3v ile +24 aralığı lojik "0" -3v ile -24v aralığı Lojik "1" dir. Rs485 te ise durum farklıdır. 2 kablodan 1. si "+" polaritede diğeri "-" polaritede ise lojik "0" iken tam tersi lojik "1" dir. (tek yön ya da zaman paylaşımlı çift yön modu) Full-Dublex için 2 ayrı kablo daha gerekir.(Rs485 için)

Diğer kısım olan protokol kısmıda verilerin hangi sira ve kodları içereceği ile alakalıdır. (Başlangıç, Adres, Komut kodu, Register Adresi,.....)

Hatta kendiniz bile özel bir protokol yazabilirsiniz.

canerland ' Alıntı:
Evet çok basit bir şekilde bitleri görebileceksiniz.Şu an elimde 750-650 serial I/O var ve 750-841le bağladım.Kolaylıkla serial bitleri görmekteyim.Daha önce bunla ilgili uygulamalar yapıldı.Şu an bende yapmaktayım hatta.Benim çalıştığım firma Wago'nun Otomasyon parteri aynı zamanda da bayisiyiz bizden wagoları temin edebilirsiniz..Modbus olan sistem bir scada sistemi galiba.isterseniz şu an çalıştığım yerde uygulamayı size gösterebilirim sizde uygulamanızı biraz açabilirseniz.Modbus olarak bir scada sistemiyle bir yoksa bir plc ile mi haberleşecek?
Uygulamayı kısaca anlatayım:
Ravas marka bir ağırlık sensörü var. Bu sensör RS232 portu üzerinden veri iletimi gerçekleştirebiliyor. Veri iletimiyle ilgili Modbus,Profibus vs şeklinde bir bilgi yok dökümanında. "Data interface: RS232" yazıyor sadece.
Bizim istediğimiz; ağırlık sensöründen gelen bilgiyi, bir ethernet switch üzerinde bulunan Reva ismindeki bir cihaza bağlamak. Bu cihaz "Modbus/TCP" ile gelen verileri işleyebiliyor sadece. Dolayısıyla RS232 çıkışını, Reva'nın anlayacağı şekilde nasıl çevirebilirim? Problemim bu.
Reva da RFID Reader'ları kontrol edebilen bir cihaz. Kısaca embedded PC diyebiliriz. Reva'ya ulaşan sensör bilgilerine göre RFID Reader'ları kontrol edeceğiz.

emrah_ ' Alıntı:
RS-232, donanım seviyesinde haberlesmenin nasıl olacağını belirleyen bir standart.
MODBUS ise üst seviyede (uygulama katmanında) haberleşmenin nasıl olacağını belirleyen bir protokol.
TCP ise (bu soruda) MODBUS paketlerinin nasıl iletileceğini belirleyen, donanım ve uygulama katmanı arasında yer alan bir veri transfer protokolü

Soruyu cevaplayabilmek için RS-232 portundan gelen verinin hangi uygulama protokolü kullandığını bilmek gerekiyor. Eğer MODBUS kullanıyorsa (uygulama protokolü değişmediği için) RS-232-Ethernet çevirici cihazlarla muhtemelen iş halledilebilir.

RS-232'den gelen veri MODBUS dışında bir uygulama protokolü kullanıyorsa öncelikle bunun bir yazılım ile MODBUS formatına çevrilmesi gerekir. Sonra yine bir yazılım ile TCP protokoline uygun olarak paketlenip (duruma göre değişmekle birlikte muhtemelen) ethernet üzerinden gönderilmesi gerekir.
Öncelikle teşekkür ederim açıklamanız için.
RS232 portu hangi uygulama protokülünü kulandığını bilmiyorum. Eğer seri-port yeterli bir cevapsa seri-port diyebilirim. Sensörün datasheet'inde uygulama protokolü ile ilgili bilgiler yok. Orada bahsedilen "Data interface: RS232". Ve direkt PC'ye bağlanabildiği söyleniyor.

Son dediğiniz yazılım operasyonlarını nasıl yapabiliriz peki?
Ben elektronik bir cihaz ile yapılabileceğini hayal ediyordum. Yani yazılımı kendi içinde olan converter gibi.

Merhaba arkadaşlar yanlış tahmin yapıyorsam lütfen kınamayın :) ama ben okulda iken Proses Kontrol derslerinde kullandığımız bazı özel kartlar vardı bunlar ADVANTECH firmasının ADAM serisi kartları idi bunlarla oldukça geniş bir cevrim imkanı var.İsteyen arkadaş araştırsın bakalım sonucu bizde söyler iyi olur herkes için

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri