Rs-485 hattı....

Ertek68

Profesyonel Üye
Merhaba Arkadaşlar..
Resimde Modbus RTU haberleşme bağlantılarından Hangisi yapılmalıdır...
Daha doğrusu Sağdaki Bağlantı olması gerektiği söylendi. Ama kablaj açısından Soldaki işimizi çok kolaylaştıracak...
Soldaki gibi yapsak sorun olurmu...
NOT: Resimde iki ünite (silo) var ama aslında beş ünite olacak...

Ekli dosyalar

• Silo.png
    Silo.png
    84.9 KB · Görüntüleme: 93
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba
Soldaki gibi yaparsan senin için hiçbir dezavantajı olmaz gayet sağlıklı çalışacağını canı gönülden söyleye bilirim. Ben RS485 haberleşmede daha karmaşıklarını kuruyorum hiçbir sıkıntı çıkmaz.
Mesafeye göre çekeceğin kablo kesiti önemli ama sen 1,5mm² kablonun altında kullanma ve mutlaka ekranlı kablo kullan. Mutlaka kaliteli kablo kullan.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim Sn. vvkaymak
Ürünlerin üreticisi sağdakini önerince (kendileri hep öyle yapıyorlarmış) gruba sorma ihtiyacı duydum..
Kabloyu 4*0,75 Liycy olarak aldım. İkisi besleme (24 VDC) ikisi haberleşme hattı için...
Umarım sorun yaşamayız... Soldaki gibi yaparsam En uzak Cihaz 70-80 mt mesafede olacak..

24 volt mesafe sonunda 24volt olmayacak baya düşük bir voltaj olacak. 0.75mm^2 80-100 metre de sıkıntı olmaz mecburiyetten meteoroloji ve nem sıcaklık sensörleri için 400 mt ye kadar 0.50 mm^2 kullandım haberleşme de sıkıntı olmadı ama voltaj dip yaptı aynı hatta hatta 2 ad paralel 24 vol güç kaynağı kullandım.

60756

Yapmayı düşündüğünüz bağlantı çok önerilmiyor.

Kolay gelsin...

100 ohm luk sonlandırma dirençleri yıldız sistemlerde sorun çıkarabilir.
485 entegresi çıkışı 60ma ile sınırlandırılmış. 6 tane 100 ohm paralel bağlandığında çıkış akımı yetersiz geleceğinden sorun çıkarabilir.

100 ohm luk sonlandırma dirençleri yıldız sistemlerde sorun çıkarabilir.
485 entegresi çıkışı 60ma ile sınırlandırılmış. 6 tane 100 ohm paralel bağlandığında çıkış akımı yetersiz geleceğinden sorun çıkarabilir.
Peki sonlandırma direnci kullanmazsak...?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri