Rowenta ro8221 power cyclonıc elektrikli süpürge motoru

tan er

Üye
Elektrik süpürgemin motoru çalışmıyor. Kabloda ve açma kapama düğmesinde sıkıntı yok. Kömürleri de sağlam.
Başka ne olabilir. Muhtemelen motor yanık.
Bende araştırdım. Bu DOMEL marka motorun orijinal olduğunu söylüyorlar fakat almaya çekindim.
Çünkü Bu Domel marka Slovenya malı motorun gücünde 1800W olduğu yazılı. Ancak Rowenta RO8221 süpürgenin orijinal motorunun gücü 900W olduğuna göre bu motor nasıl Rowentanın orijinal motoru oluyor? İşte bu soru kafamı karıştırdığı için alamadım. Motor fiyatı 230 TL. İlaveten 100 tl ye de çin mallları var.
Ne yapmalıyım. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• domel-motor-KG0023006-UP-4-800x800.jpg
    domel-motor-KG0023006-UP-4-800x800.jpg
    74 KB · Görüntüleme: 11
  • domel-motor-KG0023006-UP-2-800x800.jpg
    domel-motor-KG0023006-UP-2-800x800.jpg
    70.2 KB · Görüntüleme: 13
Yanık dediğiniz motorun bobinlerinin ayrıntılı fotolarını çektiniz mi ? Hem kutup/yatak sargılarını hemde kömürlerin bastığı kollektörü vede endüvi sargılarını. Motorun yanık olduğunu nasıl anladınız?

Motor çalışmadığı için öyle tahmin ettim. Kutuplardan ölçtüğümden kapalı devre gösteriyor. Açık devre gösterse diyeceğim ki bir yerde sargılar kopmuş.

Merhaba. Şöyle değişik bir durum var; elektrik süpürgelerinin ambalaj kutularında yazan motor gücü ile içinde yer alan motor gücü malesef ki ayni watt değerlerinde olmuyor, burada bir abartı payı bulunuyor, örneğin Vestel Fırtına sulu sistem bir süpürgede, bu süpürgenn dış kutusunda 2400 watt, içindeki elektrik motoru etiketinde ise sadece 1400 watt. yazılı olarak çıkıyor, ayni hoparlör müzik gücü watt (RMS (net) ve müzik gücü) kavramında başvurulan bir abartıya elektrik süpürgelerinde de başvurulıyor ne yazık ki, yani siz süpürge içini bizzat açarak motor etiketine bakmadıkça net motor gücünden dıştan çok emin olamıyorsunuz.

Süpürge elektrik motoru seri bir motor (üniversal motor) olduğundan karşılıklı 2 adet statorunun bağlantıları (2+2=4 kablo ucu) ile ve motor fırça-kollektör bağlantıları (2 ucu) seri (yani toplamda 6 çıkış ucu) seri bağlantılıdır, bu bağlantılardan kablo pabucu çıkmış da olabilir, bu durumda seri devre tam tamamlanmadığı için motor sarımları yanık olmasa bile yine çalışamayacaktır. Siz bu süpürge motorunu dış seri bağlantıları yoluyla çok iyi kontrol edip sağlam olup olmadığına isterseniz son olarak bu şekilde karar verin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Rosetta süpürgenin diş gövdesinde 900w yazıyor. Yani az bir güç iken satıcılar dönel mark motora orijinal diye 1800W diyor.. sizin mantığınıza göre rowenta 1800 w motor koyup A +++ yapmak için bunun etiketine 900W mi yaptı. Yada gerçekten 900W olup 1800W gücündeki bir motorun kapasitesini yakalamış bir motor mu yerleştirdi. Hani eski nesil araçlarda 1600cc den 70 beygir güç üretirken şimdi 110 beygir güç almak gibi... Yani rowenta 900W motoru koydu mu koymadı mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri