round robin

zeytin

Üye
Round robin nasıl çalışıyor, örnek varmı, bilen var mı? arkadaşlar, paylaşımlar için herkese teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
üstad "Round robin" nedir? neyle ilgili? biraz açarmısın hiç duymadım (kusura bakma cahilliğime ver ::) )

siemens in hareket kontrol platformu olan simotion içerisinde çeşitli görevler için belirli döngüler vardır.
round robin de bu döngülerden birisi

round robin içerisinde "background task" ve "motion task" ler içerisinde tanımlanan programlar yürütülüyor.
sanırım işlemci kendisi süre paylaşımını yapıyor.
mesela round robin süresi 2ms ve background içinde iki tane motion task çağırılıyor ise.
1 ms background task geri kalan 1 ms içinde de motion task ler yürütülüyor.

bu şekilde ana program ile alt program aynı anda çalşıyor. "background task" in döngüsel çalışma yapısı sekteye uğramıyor.

Sn.airgop açıklamanız için teşekkürler.
benim anlıycam dilde türkçeleştirirsen zaman paylaşımlı, arka plan da çalışan görevler

Sadece belirtmek istedim, sanırım benzer şeyden basediyoruz. tabi platform farklı ama

delta marka HMI lerde çok kullandığım faydalı bir özellik arka plan makro, Sayfa açılış makro,.. olarak geçiyor virsual basic e yakın komutlar kullanılarak farklı makrolar oluşturula biliniyor. bunun yanında kullanılan butonlar.... bir çok yerde arka plana gömülü komutlar kullanılabiliniyor tabi kullanım yerine göre bunların çalışmaya başlaması için aldıkları tetiklemeler farklı.

kolay gelsin umarım yardımcı olabilcek bir arkadaş çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri