Rotary encoder sinyallerini saydırmak hakkında yardım

alcolicha

Üye
Arkadaşlar ben bir rotary encoderin pulslerini saydırmak istiyorum mesela 1250 pulslik bir encoder 360 derece yani bir tur döndügünde ürettigi 1250 pulsi bilgisayarda nasıl saydıra bilirim yardım ederseniz sevinirim...

Plc desen yardimci olabİlİrdİm ama pc İse dİrek saydiramazsin.arada mutkala bİr sayici yada plc kullanip, saydiĞin deĞerlerİ plc den yada sayicidan; serİ porttan veya ethernet alman gerekecek.

PC'den dogrudan sayabilmen için gerçek zamanlı çalışan bir işletim sistemi kullanıyor olman lazım, aksi durumda bircok sinyali kaçırır ve yanlış bir sayı elde edersin.

Arkadaşların önerdiği gibi sinyalleri sayan ve bir kanalla bunu PC'ye gönderen ara cihazlar da kullanabilirsin, yalnız sinyal adedi belli bir adede ulaştığında anında birşey yaptırman gerekiyorsa bu şekilde de sonuç elde edemezsin. PC'ye bilgi gelip, bunu yorumlayip tepki verene kadar sinyal değeri coktan değişmiş olur.

Yapılmak istenen olayla ilgili biraz daha detaylı bilgi verirsen belki guzel öneriler gelebilir.

Arkadaşlar cevaplar için teşekkur ediyorum öncelikle ben sadece encoder test amaclı ve bir turdaki pulsleri saydırmak amaclı bir işlem yapmak istiyorum bu aldıgım pulslerle başka herhangibir işlem yaptırmıycam kolay gelsin

Doğrudan PC'den saydırmak istiyorsan anahtar kelimeler Linux ve RTAI
Yalniz orta seviyenin ustunde Linux biliyor olmanız lazım.

slm arkadaşlar ben bir firmada elektrikçiyim bizde farklı markalarda encoder cok ve arızalandıgını test etmek ve servo motorlardakileri söktügüm zaman tekrar monte edebimek için bana gerekli bigi ve tessisat lazım nasıl teemin ederim ilginize şimdiden teşekkür ederim

Merhaba Arkadaşlar
Rotary encoder ile ilgili tüm bilgilere nasıl ulaşabilirim
üçfazlı kyıyıcı tasarıımında kullanılacak olan hub motorun kontrolu için lazım

teşekkür ederim

endanın ileri geri sayıcılarına bağlayabilirsiniz basitçe ekranda saydığı göreceksiniz ben denedim ayrıca 1 k seri direnç bağlı bir led bağlayabilirsiniz çıkışına çevirdiğinizde pulse sayısına göre ledin yandığını göreceksiniz ucuz maaliyetli test araçları

Bir kaç karışık cümle...
Motor ve encoder kısımları hassas biçimde couple edilmezlerse sürücü verimli çalışamaz.
Test için , dönen sistemde , encoder ve motor sinyalleri osiloskopla izlenir ve gereken yönde hassas kilitleme yapılır.
Resulation yani tur başına puls/işaret yani hassasiyet arttıkça işlem , özel ekipmansız imkansız hale gelir...

Dönen şeyleri izlemek için plc fazlaca israftır.Ancak sistemde başka işlerde yapılıyorsa bir plc varsa ve plc fazlaca meşgul değilse ve işaret hızı çok değilse ve yazılımdan iyi anlıyorsanız olur.:rolleyes:

Elektronikden anlıyorsanız 15-25 TL ye programlanabilir , lcd ekranlı , tuş takımlı bir şeyler yapabilirsiniz.

Pc için , lpt portunuz varsa ve lineer/disk den gelen bilginiz 5V seviyesinde ise ve veya optik yöntemle gibi bir şeylerle uygun seviyelere getirilmişse ve iyi bir yazılımcı iseniz , olur(hız sorun olmaz-en azından 2gb üzeri işlemcilerle ;)).
Daha iyi iseniz usb (arabirim gerektirir-zaten böyle bir şey varsa pc ye pek gerek kalmaz.)kullanırsınız.

Arkadaşımızın bahsettiği tip sayıcılar en ucuz ve ideal çözümdür.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri