Role hakkında soru?

aegeanxtr

Üye
Selam arkadaşlar rolenin çıkışlarından bir tarafıyla 220 volt cihaz anahtarlayıp diğer tarafıyla 12 volt devre anahtarlasak sorun olur mu? Yani şöyle role çektiği zaman 220 volt cihazı anahtarlayacak bıraktığı zaman 12 volt devreyi anahtarlayacak.

çift kontakta sorun olmazgibi. tek kontağın, nk çıkışına 12, na kontağına 220, comada tek bir cihazmı bağlamak istiyon yoksa?

şimdi şöyle tek kontağın 12 volt verildiğinde çeken tarafı 220 volt anahtarlayacak diğer tarafı 12 volt devre anahtarlayacak

gp-relay.png

resimde 13 ve 14 nolu uçlar bobin ucu olarak görünüyo. 1. kontağın com ucu 9. uç 220v giriş bağlarsan bobin çekince 5. normalde açık kontaktan 220v çıkış alırsın. diyer kontaklardada 12. com ucuna 12v giriş bağlarsak bobin enerjili olmadığı zaman 4. uçtan normalde kapalı olan uçtan 12v çıkış alırsın.

Sanırım anladım roleye enerji verdiğimde 1 ve 9. uçlar 220 volt anahtarlayacak enerjiyi kestiğimde 12 ve 8. uçlar 12 volt anahtarlayacak doğru anlamış mıyım?

Tersi olacak şuandaki hali enerji verilmemiş şekli rölelerin üzerindede enerji verilmemiş şekli çizilidir bacak numaralarıda rölesine göre değişir. enerji verilince 9 ile 5 anahtarlanır, enerji yokken diyer kontakta 12 ile 4 uçları anahtarlanır.

Tersi olacak şuandaki hali enerji verilmemiş şekli rölelerin üzerindede enerji verilmemiş şekli çizilidir bacak numaralarıda rölesine göre değişir. enerji verilince 9 ile 5 anahtarlanır, enerji yokken diyer kontakta 12 ile 4 uçları anahtarlanır.

Anladım ben roleyi bu haliyle enerji verilmiş olarak düşündüm. Yardmınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri