Robotik şirketi sermaye

anlys

Üye
Arkadaşlar merhaba bir sorum olacaktı. Diyelim ki kendimize ait bir robotik-otomasyon şirketi kuracağız. Piyasada tutunabilmek için sizce ortalama ne kadar sermayemizin olması gerekir şirketi kurmak için?

Dostum öyle ucu açık bir soru ki.. Kimse cevap yazmamış. Benim görüşüm şu: Öncelikle iyi bir fikir bulmak gerekir. Ya var olan bir soruna yeni bir çözüm getireceksin ya da olan çözümlere karşı daha iyi bir çözüm getireceksin. Maliyet ise ne yapacağına ve nasıl yapacağına göre değişir. Öncelikle fizibilite çalışmaları yapıp, her şeyi netleştirmelisin.

Diğer türlü şirket kurmak çok da maliyetli değil. Muhasebeciye vereceğin 500-1000 tl ye de şirket kurulur. :)

hedefim endüstriyel robot,su altı robotları gibi ve hatta o dönemin şartlarına göre eklenebilecek yeni robot türlerini üretmek. Türkiyede iki robot sisteminin de durumu belli. Yeni ve geliştirilmeye açık. Piyasada hala robot kullanmayan şirket çok. Bu yüzden soruyorum. Bence herşeyden önce idealist olmak gerekir.

Doğru ürün;
Doğru zamanda,
Doğru yerde,
Doğru fiyata,
Doğru işi yapan üründür.

Bu ayaklardan bir tanesi oturmaz ise o ürün patlar.

Önce kendini geliştir. Eğer bugün zayıf bilgiyle biyer açarsan eğitimin ve tecrüben tamamlanana kadar kapılara kilit vurmuş gibi olursun. Gelir gider dengesi alt üst olur işin şansa kalır, ve eğer şansın iyi gitmezse batarsın. Sana Baybars Altuntaş'ın Başarıda Tanrı Parçacığı kitabını tavsiye ederim. Biyer açmadan önce mutlaka oku, hata yapma olasılığın düşer.

Önce kendini geliştir. Eğer bugün zayıf bilgiyle biyer açarsan eğitimin ve tecrüben tamamlanana kadar kapılara kilit vurmuş gibi olursun. Gelir gider dengesi alt üst olur işin şansa kalır, ve eğer şansın iyi gitmezse batarsın. Sana Baybars Altuntaş'ın Başarıda Tanrı Parçacığı kitabını tavsiye ederim. Biyer açmadan önce mutlaka oku, hata yapma olasılığın düşer.

Teşekkürler, kitabı edineceğim..

Peki biz üretemez miyiz robotu oluşturan parçaları? Bir fabrika düşünün ki bi departmanı servo motor üretiyor, bi kısmı sürücü, bi kısmı kontrol sistemi vs vs. sonra montaj departmanında robot oluşsun. Burada benim demek istediğim dışarıdan parça alıp montaj yapmak değil ki zaten. Sıfırdan her parçasıyla üretelim. He şimdi diyebilirsiniz daha araba bile üretemiyoruz ki kaç senedir başka firmalar adına ülkemizde yaptığımızda şey, robot teknolojisi yeniyken parçalarını nasıl üretelim.
Arabadaki kadar beklemek zorunda değiliz. Tamam belki yine de zaman gerekecektir. Tamam çok zor olacaktır. Ama neden olmasın ki. Piyasada tutunup tutunamamak ayrı bişey. Niye parçaları yapamayalım?

Peki biz üretemez miyiz robotu oluşturan parçaları? Bir fabrika düşünün ki bi departmanı servo motor üretiyor, bi kısmı sürücü, bi kısmı kontrol sistemi vs vs. sonra montaj departmanında robot oluşsun. Burada benim demek istediğim dışarıdan parça alıp montaj yapmak değil ki zaten. Sıfırdan her parçasıyla üretelim. He şimdi diyebilirsiniz daha araba bile üretemiyoruz ki kaç senedir başka firmalar adına ülkemizde yaptığımızda şey, robot teknolojisi yeniyken parçalarını nasıl üretelim.
Arabadaki kadar beklemek zorunda değiliz. Tamam belki yine de zaman gerekecektir. Tamam çok zor olacaktır. Ama neden olmasın ki. Piyasada tutunup tutunamamak ayrı bişey. Niye parçaları yapamayalım?

Hah tamam şimdi. Sorunun cevabını aldın :) Ne kadara mal olur diye sormuştun ya. İşte bu insanları ikna edip, aynı çatı altında toplayacak kadar sermayeye ihtiyacın var başlangıçta. Daha sonra ar-ge masrafları(araç gereç, malzeme, atölye) gelicek. Ama söyledim ya paranın tamamını batırma şansın var. Eğer telafi edemiyeceğin bir mebla ise, risk alma.

Ama hadi bi konu açalım kendi servo sürücümüzü tasarlıyalım dersek, insanların zaman problemi var. Eğer ben varım diyenler yeterli sayıda olursa ben hazırım, bu kadar deneyimli vasıflı ve bilgili insanla zorlanacağımızı sanmam.

Bide şimdi fast 0.75kw servo takımı 600-750 dolara satıyor zaten. Ulaşılmayacak bi mebla değil. Bu fiyat için değer mi? Tabi yerli olsun maksat derseniz o başka ama.

Kontrolör olarak gömülü sistem kullanılabilir. Bknz; beagle bone, rasberry pi vs. Yani yazılımcı arkadaşlarla beraber rahat bi şekilde kontrolör tasarlanabilir.

Mekaniğe gelince hep korkmuşumdur. Kuka nın dev robot kolları gibi bişey yapıp bunu o hassasiyette nasıl yaparız bilmiyorum. Göründüğünden ve düşünülenden kat kat zor olduğuna eminim. Çok komplike hareket aktarım sistemleri kullanılıyo.

Zaten eğer mekanik hazır olursa bi pano 6 servo bi de kontrolör, şöyle gözümde canlandırdığım kadarıyla.

Olur yani olmaz diye bişey yok. Takım çalışmasıyla yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri