Robot Kol

canerten

Paylaşımcı üye
CNC işini hallettik, lazer işine kaliteli ucuz bir çözüm üretemedik. Şimdi sprey boya için (30x30cm) bir robot kol fikri var aklımda. Aklımın köşesinde yer etsin diye araştırmalara başlıyorum. Step motorların hızı boya için yeterli olur mu? Boya işi olduğu için hassasiyet ihtiyacım yok. Yine boya işi olduğu için ağır iş yapmasına ihtiyacım yok. Boya tabancasını taşısa yeter. Boya haznesi üzerindeki haznede değil, hortumla yüksekten bağlanabilir.
Şase aşağıdaki gibi üretimi kolay olan sac/ profil kesim ve kaynak ile yapılabilecek bir şase,
Yazılım burada mach3 kullanmışlar. Cam için nasıl bir program kullanılabilir.
Bunlar aklımın köşesindeki sorular, düşünceler. Fikirlerinizi bekliyorum.

Diğer biri, boru şase..

Hatta şöyle şeyler satılıyormuş
https://www.sainsmart.com/diy-6-axi...robot-arm-model-for-arduino-uno-mega2560.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
istediğin robotun ölçüleri ne kadar olacak bilmiyorum ama hazır tasarımları kullan ve printerda yaptır. Ayrıca zortrax printer ın tasarımı olan bir kol var işinş görürse direk onu kullan

3d printerım yok. O sebeple o profil olana bakmıştım. Yalnız ikiside tam istenilen gibi değil. Biri step motor haliyle yavaş. Köşede atık kalır.

Servo olanın ise motorların gücü sanırım ağır şase için yeterli olmaz. Bu tarz ucuz ve kontrolü kolay tanınan servoların daha fazla güç kaldırabilecek olanlarının hangileri olduğunu biliyor musunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri