RLC sorusu

Arkadaşlar lütfen aşağıdaki soru çözümnde bana yardım edin. Soru şu:
paralel RLC devresinde Ir akımının Kaynak akımı Is akımından 45 derece geride olabilmesi için R direnci ne olmalıdır?(w=5 k rad/sn)

Bobin=0,2mH - Kapasitans=50 mikro F - Direnç=?
Is=akım kaynağından gelen akım - İl=bobin üzerine düşen akım - Ic=kapasitans üz. düşen akım - Ir= Direnç üzerine düşen akım.

(Is//L//C//R)

(Vm değeri bobin üzerin düşen gerilimdir ve faz açısı "0" kabul edilecektir.)

Moderatör tarafında düzenlendi:
peki bir gerilim degeri yok ki bu soruda biraz daha açıklaman gerek sanirim

ewet nece değerleri ver ve ne yapmak istediğinide acıkalarsan sevinirim

iyide belli bir gerilim degeri verilmeden bu soru cevaplanamaz ki

Arkadaşlar lütfen aşağıdaki soru çözümnde bana yardım edin. Soru şu:
paralel RLC devresinde Ir akımının Kaynak akımı Is akımından 45 derece geride olabilmesi için R direnci ne olmalıdır?(w=5 k rad/sn)

Bobin=0,2mH - Kapasitans=50 mikro F - Direnç=?
Is=akım kaynağından gelen akım - İl=bobin üzerine düşen akım - Ic=kapasitans üz. düşen akım - Ir= Direnç üzerine düşen akım.

(Is//L//C//R)

(Vm değeri bobin üzerin düşen gerilimdir ve faz açısı "0" kabul edilecektir.)

Ir ile IQ'yu eşit çizemedim o yüzden vektör diyagram biraz orantısız oldu bilgin olsun.Birde Ir akımı Is'den 45derece geride deyip faz açısı sıfır kabul edilecek diyemezsin son derece mantıksız olur.Üzerine düşen akım tabiri yanlıştır üzerine düşen gerilim, çektiği akım tabirleri kullanman gerekir.
R-L-C paralel devre formüller;
IL=U/XL , IC=U/XC , IR=U/R
XL=W.L , XC=1/W.C

Bobin L=0,2mH kondansatör C=50µF dır. IR ile IS arasındaki açı devre açısıdır cosfi=45 demektir. Tan45=IQ/IR ‘dir. Tan45=1 olduğundan son durum reaktif akım IQ ile direnç akımı birbirine eşit demektir.
0,2(milihenry)mH= 0,0002H (Henry)
50(mikroFarad)µF= 0,00005 F (Farad)
W=5 rad/sn (k harfini yanlışlıkla koymuşsun)

XL=5.0,0002
XL=0,001ohm

XC=1/5.0,00005
XC=4000ohm

IL=U/0,001
IL=1000U

IC=U/4000
IC=0,00025U

IQ = IL – IC
IQ = 1000U – 0,00025U
IQ = 999,999U

IR= U/R
IQ=IR
999,999U= U/R
R=1/999,999
R=0,001 ohm yani 1miliohm (1mΩ)

EVET ANALİZÖR arkadaşın cevabı doğru ben yanlış yapmışın. Bir k harfinin gazabına uğradık. Birde empedans diyagramını oluştururken 1/ die almayı unutmuşum. Hocam bir başka yol ise empedans diyagramı çizerek XL ve XC nin paralel empendası R ye eşit olacaktır. Bu yoldanda çözülebilir. Saygılar..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri