RF Projesine Başlamadan Birkaç Soru?

R.K

Üye
Merhaba arkadaşlar. Rf ile ilgili bir proje var yapmam gereken. Başlamadan biraz bilgi edindim ama tecrübeli arkadaşlarında cevaplarına ihtiyacım var. Öncelikle projede tek alıcı 8 adette verici olacak. Okuduklarımdan anladığım;
- ASK verici modüllerden birini kullanırsam alıcıya en yakın ya da sinyali en güçlü olan vericinin yolladığı dataları alacağım sürekli. Bu doğru mu?
- Aslında yapmam gereken sadece 8 adet vericinin hangisinden sinyal gelirse alıcı tarafta ona göre işlemimi yapmak. (Proteus'ta alıcı ve vericileri pic ile yapıp seri iletişim ile haberleştirdim ve sorunsuz çalıştı. Hatta tek alıcı 3 verici olarak rf modülsüz sadece mc kısımlarını boarda kurduğumda bir sorun yaşamadım.)
- RF modülleri eklmeden işin mc kısmı sorunsuz olduğuna göre yapmam gereken nedir?
- ASK modüllerle bu iş çözülebilir mi? Çözülürse daha iyi olur fiyat yönünden.
- Alıcıma en uzak mesafe yaklaşık 300 mt ve arada tek katlı 1-2 yapı var. Bu bilgiler ile bana önerebileceğiniz modüller hangileridir veya nasıl bir yöntem izlemeliyim ki alıcı tüm vericilerden gelen bilgileri alabilsin.
Cevaplarınız için teşekkürler...

Sn R.K ASK Tipi Alıcı ve vericiler ile epeyce haşır neşir olmuş göreceğim dersi görmüş çekeceğimi çekmiş birisi olduğumu söyleyebilirim :)

Bu günün şartlarında piyasada en yaygın olarak kullanılan ve en ucuz elde edilebilen hatta en çok dökümanı bulunabilen Alıcı verici gruplarını bildiğim kadarı ile UDEA firması üretmekte.

Ürettiği ürünlerinin içinde ASK olanlarını ARX34 ve ATX34 kodu ile kodladığını ama son zamanlarda alıcılarda ise NRX34 adında açık alanda 150mt gibi bir mesafede çekim yapabilecek güçte bir rf modül ürettiğini biliyorum ARX34 ve ATX34 gruplarında çalıştım çok başarılı sonuçlar aldım ama nrx grubu alıcıları daha hiç deneme şansım olmadı...

Alıcı ile verici arasında max mesafenin 300 metre olduğunu söylemişsiniz her 100mt arada bir adet alıcı bir adet verici modulü tek kartta birleştirip aktarma merkezi yaparak 300 metre mesafeyede ulaşmanız mümkün hız olarak öööyle uçuk hızlarda haberlerşme yapmanız gerekmiyorsa tabii ki ama 300 metrede 2 adet ara istasyon kullansanız bile hız olarak haberleşmede yapacağınız en büyük gecikme yarım saniyeyi geçmeyecektir ki yarım saniye bile tutacağını zannetmiyorum.(her datanın ilk vericiden son alıcıya ulaşacağı süredeki gecikme)

Hocam ben bu rf iletişim konusunda yeniyim ondan dolayı anlamadığım yerleri soruyorum. Birkaç yerde okuduğumdan anladığım şu doğru mu cevabı siz verin. Tek alıcı ve bunun alma mesafesinde 3 tane verici var diyelim. Vericilerden data yolluyorum hepsi farklı ve alıcı buna göre iş yapacak ama sanırım bu alıcı vericiler telsiz gibi çalışıyor. Yani alıcı ile vericilerden birisi data alış verişi yaparsa diğerlerine geçmez mi sıra? Aynı anda tek alıcının kapsama alanı içindeki birkaç vericiden bilgi almasını sağlamanın rf olarak en ucuz yolu nedir? Dediğiniz modüllerden kullanacağım sanırım. Sebebide söylediğiniz gibi döküman ve örnek bolluğu. Daha önce aldığım alıcı-verici kit bir türlü çalışmadı sanırım frekans ayarında birşey var (trimmer ile fazla oynadım :))

Hocam ben bu rf iletişim konusunda yeniyim ondan dolayı anlamadığım yerleri soruyorum. Birkaç yerde okuduğumdan anladığım şu doğru mu cevabı siz verin. Tek alıcı ve bunun alma mesafesinde 3 tane verici var diyelim. Vericilerden data yolluyorum hepsi farklı ve alıcı buna göre iş yapacak ama sanırım bu alıcı vericiler telsiz gibi çalışıyor. Yani alıcı ile vericilerden birisi data alış verişi yaparsa diğerlerine geçmez mi sıra? Aynı anda tek alıcının kapsama alanı içindeki birkaç vericiden bilgi almasını sağlamanın rf olarak en ucuz yolu nedir? Dediğiniz modüllerden kullanacağım sanırım. Sebebide söylediğiniz gibi döküman ve örnek bolluğu. Daha önce aldığım alıcı-verici kit bir türlü çalışmadı sanırım frekans ayarında birşey var (trimmer ile fazla oynadım :))

Şimdi ustam Telsiz gibi düşünürsek yanılırız çünki telsiz ile iki taraflı alış veriş yapılır yani hem karşı tarafın sesini duyarsın hemde karşı tarafa ses gönderebilirsin Oysa bu modullerde bütün yol tek taraflıdır.

Siz diyorsunuz ki aynı anda iki tane verici ile tek alıcı haberleşmeyi sağlayabilir mi hayır sağlayamaz ama bunun için çeşitli projeler gerçekleştirilebilir örnek vermek gerekirse alıcı sayısı arttırılır işlemci sayısı da arttırılır vericiler ile alıcılar birbiri ile arasında şifrelenir yani x vericisinin sinyalini x alıcısı y vericisinin sinyalini y alıcısı alır ve bütün bu veriler tek işlemcide yorumlattırılabilir ama bunun içinde her alıcı için ayrı bir işlemci kullanılması zorunluluğu ortaya çıkar...

Aslında insanın aklına ilk olarak şöyle bişiy gelebilir örneğin bir tane işlemcinin bir kaç pin ine alıcıların data çıkışlarını bağlasak ve o anda hangi verici aktif ise onun datasını alsak olmaz mı diye düşünülebilir ama ben projelerimi proton basic ve pic basic programları ile yaptığım için komut yapısından dolayı verimli çalışmıyor hatta hiç çalışmıyor denecek kadar da kötü bir yol oluyor...

Peki bu işi her alıcı ve verici için ayrı işlemci kullanarak yaparsak fiyat artmaz mı derseniz o konu hakkında da şöyle bir önerimiz olur ;)

Küçük kapasiteli işlemciler kullanılabilir örneğin Pic12F675 Bu işlemcilerin fiyatları sanıyorum 3-3,5 lira civarlarında.

Her alıcıya bundan bağlayıp bir pinini giriş bir pinini de diğer ana işlemciye çıkış olarak tanımladığınızda ve ana işlemciyede artık işinize uygun bir işlemci seçerek sorununuzu çözebilirsiniz...

Ayrıca şu şekilde de yapabilirsiniz bütün vericileri ayrı kod ile kodlar alıcıda ise sadece sizin vericileri algılayacak kod ile kodlarsınız ve sıra ile her birini kontrol ettirebilirsiniz ama bu şekilde de senkronizasyonda sorunlar yaşamanız olası...

Ama her alıcı ve her verici ayrı bir maliyet getirecektir tabiii ki devresi malzemesi vs cabası :)

Kolay gelsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri