Rf iletişim bir turlu olmuyor..

muzikmp3

Üye
asagıdakı devreyı ve kodları yukledım ancak devrede herhangi bir tepki vermedii .nereye yanlıs yapmıs olabılırım ? isiste normal calısıyor ancak uygulamda yaptım calısmadı daha once kulandıgım piclerı kullandım acaba onlar m ı bozuk ? normal 1 buton ile 1 led devresi yatım picler calıstı aynı pic içinde ... 5 14 u - ve + ya bagladım bu arada .gercekte uygularken alıcı rb0 nın ucuna sadece direnc ve led bagladım ama led yanmadı .. bastan udeanın bilinen atx arx alıcı verıcı kullandım calısmadı bende alıcının 17 pini ile verici nın 17 pini kablo attım yıne calısmadı ... kodlardamı sorun var acaba ?

PHP:
verıcı 

include "modedefs.bas"
cmcon   =   7
@ DEVICE pic16F628A
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_off 
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT

TRISA=%01100
TRISB=0
PORTA=0
PORTB=0
VERICI VAR BYTE 
 VERICI=0
PAUSE 500

BASLA:
 IF PORTA.2=0 THEN
 VERICI=10
 GOSUB GONDER
PAUSE 100
 ENDIF

IF PORTA.3=0 THEN
 VERICI=11
 GOSUB GONDER
PAUSE 100
 ENDIF
GOTO BASLA

GONDER:
SEROUT2 PORTA.0,396,["T","U","N","A",VERICI]
RETURN
END

PHP:
alıcı

include "modedefs.bas"
cmcon   =   7
@ DEVICE pic16F628A
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_off 

TRISA=255
TRISB=0
PORTA=0
PORTB=0
ALICI VAR BYTE
ALICI=0
PAUSE 500
BASLA:
SERIN2 PORTA.0,396,[WAIT("TUNA"),ALICI]
 IF ALICI=10 THEN
 high PORTB.0
 ENDIF

IF ALICI=11 THEN
 low PORTB.0
 ENDIF
GOTO BASLA
END

adsız1.JPG

bence yazılımda arama derım pikın kullanmadığın ayaklarını şaseye çek hatta pikin uzerıne bakır folyoyla kapat şaseye bağla veya ayrı kaynaktan besle RF verıcı etrafına elektromanyetik alan yaratır piki bu alan dişina veya bakır folyoyla faraday kafesı yap alici tarafta sorun olmaz pardon son satırını okumamıştım alici verıcıyı RF sız bağladığında çalışmıyorsa sorun yazılımda

Serin serout ile sağlıklı birşeyler yapılacağını sanma. Günü kurtarır belki o kadar

Serin serout ile sağlıklı birşeyler yapılacağını sanma. Günü kurtarır belki o kadar

haklı olbilrsın arakdasım ama bende pek bilmıyorum daha once ugrastım sımdı yenıden ugrasmaya basladım .. bana 10 -15 metreden cekse ve bu sekıldı acıp kaptrsa yeterli cok profesyonel bişey olması gerek yok .. pekı sen alıcı verıcı devresi ve kodlrı elinde varsa ardımcı olailirmısın burada paylasarak devresı ile birlikte .. tşkler . şimdiden ben piclerın bozuk oldugunda suphe ediyorum ama bakalım .. yenıden denıcem bu gece işe gidince .. yardımızını beklıyorum .. calısan 628a ile yapılmıs verıcı alıcıda .. yapılmıs bir devre varsa elinizde paylasırmısınız ...

bu kısımdan anlaşıldığı gibi 628 in iç osilatörünü kullanıyorsun ve serout yazılımsal seri haberleşme yapmaya çalışıyorsun.

628 de donanımsal haberleşme portu mevcut niye onu kullanmıyorsun ?

şayet basit birşey uğraşmak istemiyorum dersen serout komutunu kullanmak için pic'e harici kristal bağlaman gerekir ve 628 kullanarak 20mhz çalışırsan sorun çok nadir yaşarsın.

Ama dahili kristal ile bu devreyi çalıştıracağını umuyorsan en büyük hatayı burada yapıyorsun demektir.

iyi çalışmalar..

Tamam işte sen biliyor san nasıl olduğunu bana isi s te çizilmiş devre ve kodları paylaşabilir misin arkadaşım?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Rica etsem sizden bana çizim ve kodları gönderebilir misiniz? İyi çalışmalar

Yardımcı olabilecek kimse yokmu ?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk