RF ile sayaç değerini okuma

hüseyin55

Üye
Arkadaşlar Sayacın üzerinde kendi swich var.her 1 litrede butonluyor. Benim isteğim Numaratördeki görünen degerleri numaratörle pic aynı degeri sayacak RF Yardımıyla okumak. alıcı verici devresi lazım..İnanın ulaşımı zor yerden okumaktan canım sıkıldı.Yardımınızı bekliyorum:confused:

oradaki switch dışarı doğrumu atıyor her seferinde nasıl çalışıyor tam olarak açarsanı yardımcı olucam bir de mesafeden okuyacaksınız. okuyacağınız yerde enerji varmı?

Bir keresinde, kızıl ötesi destekli olan elektrik sayacını okuma devresi yapmıştım, Cypress PSoC CY8C27443 ile.
Ancak mekanik olan su sayacı ile hiç çalışmadım...

tum bildiklerim bunlar .Manyetik swichli gördüğüm kadarıyla ve saftın yerden yukseklıgı 4 mt bina yaklaşık 50 mt ve daha fazla mesafeden benim için rahat bir durum..swich içe dogru her 1 litrede bir tur atıp manyetik swice deymekte okudugum yerde enerjı bulunmamakta ancak daha once merkezı sıstem ıcın saftlara yakın boş bır hat kablosu var her sayaça gıtmekte .. Şaftlar tavan arasında :mad: yardımcı oldugunuz için sağolun:eek:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer her litrede manyetik bir alan oluşturuyorsa, Reed Relay ile sayaç denetlenebilir.
Ancak bu role her manyetik alanda bir atacağı için sıfır noktasını bilemez.
O yüzden bir şekilde sayaç ile PIC devresinin birbirine sıfırlanması lazım.
O şekilde sorun çözülebilir.
Ancak yine de senin o sayacın manyetik olduğuna emin olman lazım...

Baylan susayaçları sanayi sayacı üretiyor. Sen hiç pic yazılımı bilmiyorsun ve bizden ileri pic devresini sana burada yaptıra bilmemizi istiyorsun.
1. Pals çıkışlı susayacı veya buna benzer ölçum aleti bulman lazım.
2. Pals sayıcı cihaz ENDA nın veya benzeri markanın serilerinden
3. sinyalin iletilmesi için radyo sinyali dönüştürücü.
4. Bir operatör paneli veya pc, radyo sinyali ile iletişim kurup değerleri görüntüleme.
5. Bence senin bunları yapa bilme ihtimalin yok.
6. Butarz çalışmalar yapan otomasyon şirketleriyle irtibata geç.
7. Al internette aratınca yine Baylan çıkıyo Su Sayalarna Radyo Frekansl Okuma | Bolu Net

su hattına liquit flow meter bağlanabiir. buradan kaç litre tüketilmiş öğrenilir.

Biraz internette bilgi edindim..Rs232 Rs485 pıc modbus ile PLC rs485 Modbus ile oku haberleşip master slavele yapılıyormuş.. O zaman Farklı id ile Pulse cuanter ile darbe sayacı ile okuna bilmekteymiş.. üni. zamanında pic ile ugrasıyordum. ancak Qbasic dilini biliyorum ve ne yazakki pek fazla saglıklı çalışmıyor.. şimdi C# ögrenmeye başladım. Sırf bu eziyetten kurtulmak için .. Sizlerin destegi ilede kurtulacagım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri