RF haberleşme

talhaece

Üye
Merhabalar pwm ile motor kontrolü devresi ve kodlarını yazdım.Fakat butonları başka pic e taşıyıp kablosuz rf haberleşme yapmak istiyorum ama kod kısmında alıcı devreye ne kod verici devreye ne kod atacağımı bilmiyorum.Yardımcı olabilecek yol gösterebilecek biri var mı?
59529

Ekli dosyalar

• Yeni Metin Belgesi (2).txt
    2.2 KB · Görüntüleme: 1
Rs232 haberleşmesi ile ilgili kod ve devreleri gözden geçirin hangi dili kullanıyorsunuz bilmiyorum ama kütüphanesini araştırın rs232 ile ilgili birde butonlarla yaptın işi rf den gelen bilgiler ile yaptıracak kod blokları hazırlamalısın misal a geldide motor sola dönsün 10 sayısı gelirse pwm hızı 10 gibi daha çogaltıla bilir

piyasada 433 mhz hazır alıcı verici moduller var.bunlardan bir takım alıp;

vericide diyelimki 8 bitlik(1 byte) data göndermek istiyorsun.
önce 20 ms high gönder
sonra 10 ms low gönder
arkasından gönderecegin datası her seferinde saga bir kaydır
eger kaydırma sonucu
0 ise:
1 ms high
3 ms low
1 ise:
3 ms high
1ms low
gönder ve bu islemi 8 kere tekrarla
butona basıldıgı sürece bu bilgileri tekrar tekrar gönder

şimdi alıcı kısmında gönderilen bilgiyi okumaya çalısacagız
alıcı kısmında
15 ms den daha büyük süre(15 ile 20ms arası) high gelip gelmedigini kontrol et
eger ilk bilgi dogru gelmisse asagıya dallan yok istenilen uzunlukta degilse basa dönüp dinlemeye devam etsin
daha sonra 5 ile 10ms arasında low bilgi gelmissse eger
daha sonra gelen high bilgilerin süresi 1.5ms den büyükse gelen data=1, 0.5 ile 1 ms arasında ise data=0
demektir.
bu dataları rx registerinin sıfırıncı bitine yaz ve her okuma işleminde rx registerini sola bir kaydır.
bu işlemi 8 kere tekrarladıgında gonderilen datayı okumus olacaksın.

okuma işleminin güvenligi için gönderilecek datayı 8 bit degilde 24 bit olacak sekilde yukarda yazdıklarıma benzer bir programla yaparak ilk iki bytnın senin önceden ayarladıgın bilgiyle aynı olup olmadıgını kontrol edip eger dogru ise 3.bytın gelen bilgi olduguna emin olabilirsin.
fikir vermesi açısından assembly dilinde yazılmıs ekde gönderdigim programı inceleyebilirsin.

Ekli dosyalar

• fatih_tx.zip
    3.2 KB · Görüntüleme: 1
  • fatihrx.zip
    862 bayt · Görüntüleme: 0

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin