rf alıcı verici lcd sorunu

elmariacci

Üye
merhaba arkadaşlar

Kod:
#use rs232(baud=600,parity=N,xmit=pin_b2,rcv=pin_b1,bits=8)
bu kodu yazmadığım zaman lcd de sorun yok.hatta xmit=pin_b2,rcv=pin_b1 bu pinleri bile sildiğimde lcd düzgün çalişiyor.
rf alıcı verici devresi yaptığımdan dolayı yukarıdaki kodu kullanamam lazım.pic16f628a'nin b2 ve b1 bacaklari hem lcd nin belli olan girişlerine bağlı bir de pic'in b2 pini rf vericinin data girişine bağlı.
sorun galiba pic'in b2 pininin hem lcd hem de verici tarafindan kullanılmasından kaynaklanıyor.
boyle bi sorun olabilir mi??

Olur tabii ki. 2 seçeneğiniz var: Ya LCD'nin ilgili uçlarını başka pine bağlacaksınız ki bunu yaparsanız programda pin değişikliğini de belirtmeniz gerekir ya da seri haberleşmeyi uart pinlerinden değil de başka pinlerden yapacaksınız. Ama RS232 kullanımında uart modülden haberleşme tavsiye edilir.

Olur tabii ki. 2 seçeneğiniz var: Ya LCD'nin ilgili uçlarını başka pine bağlacaksınız ki bunu yaparsanız programda pin değişikliğini de belirtmeniz gerekir ya da seri haberleşmeyi uart pinlerinden değil de başka pinlerden yapacaksınız. Ama RS232 kullanımında uart modülden haberleşme tavsiye edilir.

baktım bi türlü beceremiyorum bir tane daha elimde 16f628a vardı rf için o pici kullandim.verici için bir tane pic lcd için de bir tane pic kullandim mecburen.

2 pic kullanımı pratik değil. Ya daha büyük pic kullanın ya da LCD için sadece b1 ve b2 pinlerini başka pinlere aktarın. Programla yapabilirsiniz bunu. Örnek;

#define LCD_ENABLE_PIN PIN_E0
#define LCD_RS_PIN PIN_E1
#define LCD_RW_PIN PIN_E2
#define LCD_DATA4 PIN_D4
#define LCD_DATA5 PIN_D5
#define LCD_DATA6 PIN_D6
#define LCD_DATA7 PIN_D7

LCD cmos entegre havadakı nemden etkılenen bır malzeme besleme kaynağını filtreleme yaparsanız duzelır ayrıca sayın abıdon arkadaşin dedıklerınıde duşunun derım kolay gelsın

tek pic kullandim tx ucuna karişmadim a1 pinini tx rx diye atadim şu şekil

bu verici

Kod:
#use rs232(baud=2400,xmit=PIN_A1,parity=N,stop=1,stream=iletisim_1)

bu alici

Kod:
#use rs232(baud=2400,rcv=PIN_A1,parity=N,stop=1,stream=iletisim_1)

bu şekilde olur değil mi devreyi halen çaliştiramadim orasi da ayri bi muamma zaten.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri