Rezistansta trafo kullanımı

kingozai

Üye
Selam ustalar,

elimde 220v 10 amper bir rezistans var, bunu direkt bağlamayı düşünüyordum ama bir önceki usta rezistansı 48v 30 amper devasa bir trafoya bağlayıp çalıştırmış.

bunun mantığı nedir? her iki şekildede iş görüyor, acaba uzun vadede ark yapmasını engellemek içinmi böyle bir yönteme başvurmuş?

220 volt 10 amper 2200 watt rezistans yapar.

O arkadaş bu rezistansi 48 volt ile besledi ise ciddi güç düşüşü yaşanmıştır. Simdi omaj ve güç hesabı yapmıyorum. Muhtemelen 1/4 oranında guc düşüşü yaşanmıştır.

48 voltda kullanılan aynı rezistans değildir, olursa da etiket değerinden farklı voltajda çalıştırılan rezistans yüksek akımdan dolayı kısa sürede arızalanabilir. 50 volt altı rezistans kullanımı iş güvenliği açısından tercih edilebilir diye düşünüyorum.

doğru söylüyorsunuz, bende öyle tahmin etmiştim. o zaman trafoyu aradan çıkarıyorum.

son bir konu, şu çıkışları izole etmek için epoksi döşemeyi düşünüyorum. verimli olurmu, yada alternatif olarak ne kullanabilirim?

Ekli dosyalar

• IMG_20221211_181116.jpg
    IMG_20221211_181116.jpg
    78.2 KB · Görüntüleme: 12
Güvenlik için koymuş olabilir mi?

doğru söylüyorsunuz, bende öyle tahmin etmiştim. o zaman trafoyu aradan çıkarıyorum.

son bir konu, şu çıkışları izole etmek için epoksi döşemeyi düşünüyorum. verimli olurmu, yada alternatif olarak ne kullanabilirim?
Önce toprak bağlantısını da yapın bir şekilde. Hat çekilmiş ama toprak iletkeni kökünden kesilmiş.

Her şeyden emin olun. O rezistans gerçekten 220 volt mu? 48 voltta kac amper cekiyor şu an ölebilirim misiniz?

Bu işlemi gerçekleştiren arkadaş bunu yapmaktaki nedeni neymiş sorabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri