Rezistanslar Reaktif Yazdırıyor

ilk kez karşılaştığım bi sorun arkadaşlar acil yardım.otomatik kompanzasyon yapıcaz dedim ve malzemeyi aldık tutmassa mahfolduk.şimdi normalde ısıtıcıların cosQ1,00 herkezin bildiği gibi lakin 3*30kw lık bir rezistans gurubu tristörlerle devreye girip çıkıyor ve reaktif oranı %26 larda seyrediyor..araştırdığım kadarıyla tristörler frekansı yükseltiyor ve cosQ %60 lara düşüyor bunun içinde rezistaslar reaktif yazdırıyor bende kompanzasyon yapıcaz dedim ve yarın başlıcam şimdi aşırı harmonik oluşması ve kondasatörlerin sigortalarının atmasından korkuyorum.lütfen yardım arkadaşlar ne yapmalıyım...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ustam sanırım cs demek istediniz evet bende rg12c role kullanıyorum.

öyle demek istedim sende anladın sanırım problem yok o zaman aklımdayken biraz daha açıklarmısın 3*30 kw lık rezistens gurup mu giriyor yoksa bunlar parça parçamı

kahramantürk ' Alıntı:
ustam sanırım cs demek istediniz evet bende rg12c role kullanıyorum.

bu rezistas guruplarının yıldız noktasına nötür bağlı ve her gurup yani faz faz kontrol ediliyor üç adet semikron marka tristör mevcut,birde ustam benim anladığım kadar sistem bildiğimiz dimmer gibi çalışıyor yani aynı rezistanslar biri 100 amper çekerken diğerlerinin akımı 30 larda çalışabiliyor yanı ısıya göre akım artıyor veya azalıyor.

Sn. kahramantürk

* Tristör kontrollü reaktif güç kompanzasyonu yapmaktasınız. Fakat Entes RG3-12C'nin tristör için modülü yok. Tristör kontrollü dinamik reaktif güç kontrol röleleri vardır, tristör modüllerinizi bu tip rölelerle kullanabilirsiniz. Tristörler ms mertebesinde anahtarlama yapar fakat bu kadar kısa sürede bunu algılayacak röle olmadıktan sonra ne anlamı vardır.

* Tristörler frekans yükseltmez, kompanzasyonda sıfır geçiş yaparak, aşırı akım oluşumunu önler ve kontaktörlü sisteme göre kondansatörün ömrünü uzatır.

Roboelektronik ' Alıntı:
Sn. kahramantürk

* Tristör kontrollü reaktif güç kompanzasyonu yapmaktasınız. Fakat Entes RG3-12C'nin tristör için modülü yok. Tristör kontrollü dinamik reaktif güç kontrol röleleri vardır, tristör modüllerinizi bu tip rölelerle kullanabilirsiniz. Tristörler ms mertebesinde anahtarlama yapar fakat bu kadar kısa sürede bunu algılayacak röle olmadıktan sonra ne anlamı vardır.

* Tristörler frekans yükseltmez, kompanzasyonda sıfır geçiş yaparak, aşırı akım oluşumunu önler ve kontaktörlü sisteme göre kondansatörün ömrünü uzatır.

sn.roboelektronik usatam ben kontaktörlü bi kompanzasyon yapıcam kademeleri ise şöyle düşündün her faza monefaz 1-2,5-5 kwar 3 adet trifaz 2,5-5-10 kwar şeklinde.sistemdeki rezistanslar tristörle kontrol ediliyor ve reaktif oranı sadece rezistanslar çalışırken %26 larda şimdi benim yapacağım kompanzasyonun sizce artıları ve eksileri ne olur...

Sn. kahramantürk

* Entes'in bu modelinde, ilk faza trifaze kondansatör koymak durumundasınız.

* Rezistansların her biri ayrı ayrı faz kontrolünde olduğunu belirtmişiniz. Her biri için monofaze kondansatör kullanınız. Sisteminizde trifaze çalışan bir yük yok ise, ilk kademede dışında trifaze kullanmayınız. Çünkü rezistanslarınız, ayrı ayrı devreye girmekte, fazlar arası dengesizlik olacaktır. 3 adet razistans grubu olduğunu söylemişiniz. Her birini R,S,T'ye dağıtınız. Yalnız rezistanslarınız tristör anahtarlamalı, yani ms ler mertebesinde devreye girip çıkacak, kontaktörlü kompanzasyonun bunu algılaması geç olabilir. Aslında diğer bir çözüm şu olabilir, bilmiyorum diğer arkadaşlar katılır mı, kademe alma süresini kısa tutup, bırakma süresini geç yaparsanız, oranları bir nebze düşürürsünüz.

Tristör ile kontrol edildiği için ortaya reaktif enerji çıkıyor.Konu güç elektroniği ile alakalı.
Kitap bir yöntemi şöyle özetliyor.akımı yarı dalganın başından ve sonundan keserek simetrik
bir dalga oluşturun.Bunun için ayrı bir kumanda gerekiyor tabi.
Zannederim bu sorun kumanda şeklini değiştirerek çözülebilir.
Isıtıcı kontrolunda bir başka yöntem de dalga paketleri yöntemi olarak belirtiliyor.
Yani belli aralıklarla sinüs dalgası göndermek.

Rezistansların,tristörlerle çalıştırılmaları nedeniyle endüktif özellik gösterdiklerini ilk defa duyuyorum.Re-
zistans diye bildiğimiz bazı alıcıların,rezistans özelliği göstermeyebilecekleri olabilir.Bu çok özel bir du-
rumdur.Benim,öncelikle,başka bir ölçü aleti ile ölçüm yapılarak,sayacın doğru yazdığından emin olmam ge-
rekiyor.Rezistanslı bir devrede,kompanzasyon işlemini izah edilebilir bulmuyorum.kahramantürk arkada-
şımızın ,gözünden bazı şeylerin kaçtığını zannediyorum.Neden tristörlü kompanzasyon yapması gerekti-
ğini de ifadelerinden tam olarak çıkaramadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri