Rezistans Teli hesaplama

Tek parça yerine,asgara 3 -4 parça olacak şekilde düşünmek daha uygun düşmezmi ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çalıştığım yerde bana 870V DC ve güç maksimum 2150kW olucak şekilde bir frenleme direnci hesabı istediler. Hesapları yapıyorum. Kafamda oluşan büyük bir saç kurutma makinası yapıcam gibi. Fakat araştırmalarımda rezistans telini krom-nikel değilde krom-alüminyum olarak buldum. Telin çapını 1mm yada 2mm olarak hesaplıyorum. 2471.264368 A hesapladım. Direnci 0.352046 ohm olarak buldum. 2mm çapla hesaplayınca uzunluğu çok kısa oluyor beklendim 5-6km fakat hesapların neresinde hata yaptığımı bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

Omaji doğru hesaplamissiniz.

Krom aluminyum telin ozdirenci nedir? Bu bilgiye göre omaji ve mesafeyi bulmalıyız .

Şu aklınızı karıştırıyor olabilir. Siz bana bu iletkenin öz direnci ile birim kesit iletkenin gücünü verin ona göre sizin jeneratör u yukleyecek guc içi olan iletken uzunluğunu bulalım.

Omaji doğru hesaplamissiniz.

Krom aluminyum telin ozdirenci nedir? Bu bilgiye göre omaji ve mesafeyi bulmalıyız .

Şu aklınızı karıştırıyor olabilir. Siz bana bu iletkenin öz direnci ile birim kesit iletkenin gücünü verin ona göre sizin jeneratör u yukleyecek guc içi olan iletken uzunluğunu bulalım.
Öz direnci 1.45 birim kesit gücü derken nerde ki güç oluyor tam anlıyamadım ?

Öz direnci 1.45 birim kesit gücü derken nerde ki güç oluyor tam anlıyamadım ?

1.45 değerinin birimi nedir ohm.mm²/metre mi? Nedir?

Birde guc derken bu iletkenin üzerinden akitabilecegi bir akim limiti ve gücü vardır. Mesela 1 mm2 bu iletken örnek veriyorum 380 voltta 1000 watt taşıyabilir. Siz aynı iletkenden 1200 watt geçirmeye çalışırsanız iletken yanar. Bu yüzden gücünü de bilmemiz lazım

Buradaki tablolarda maks sıcaklık değerleri verilmiş.
İşe yarar mı acaba?
Aklıma gelen fikir; buradan yola çıkarak joule değerleri hesaplanıp (biraz dolambaçlı yoldan olsa da) sonuca ulaşılabilir

https://super-metals.com/wp-content/uploads/2015/05/FeCrAl-heating-elements.pdf

FeCrAl.jpg

Ekleme:
https://resistancewire.com/uploads/page/ADT2001_12_17_1JR_MET.pdf

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular