Rezistans teli hesabı

cava888

Üye
Osmangazi Üniversitesi'nde makine teknikerliği okuyorum. Seçmeli dersim olan ''Elektrik ve Elektronik'' dersinden ödevim var buraya danışmak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Soru: 30 Volt (DC) gerilim ile çalıştırılacak bir fırın tasarlanmıştır. Kullanılan fırın rezistansının özdirenci = 1.5 ohm.mm2/m olduğu bilinmektedir. Rezistansın taşıyabildiği maksimum akım miktarı ise kesit alana göre (5A/mm2)formülüne göre) hesaplanmaktadır. Yani 1mm2 kesit alanı olan tel en fazla 5 amper akım taşırken, 2mm2 kesit alanı olan tel 10 amper akım taşıyabilir. Fırının kurulu gücü 600 watt olacağına göre;

1.a) Rezistans telinin çapını, b) Tel uzunluğunu c)Tel ağırlığını hesaplayarak gösteriniz.
(telin özkütlesi: 7gr/cm3) pi=3 alınız.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İlkokuldaki pazar alışverişi hesaplaması.
Bunu yapamıyorsanız başa dönün...
Başa dönmek yerine çözüm aramaya çalışıyorum Mehmet Bey. Sorulan soru ile ilgili bir çözüm yöntemi henüz gösterilmedi. Ders seçmeli, ders covid nedeniyle online fakat işlenmiyor...

Evet soru çok zor bir soru değil. Siz bir ucundan başlamış olsaydınız yardım daha kolay gelirdi.

Konunun özü ohm kanunu ile ve guc formülü ile çözülecek soru.

Hatta formüller imzamda da var. Elektrik ve elektroniğin en temel formülleri.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri