Rezistans Kw değeri nasıl hesaplanır ?

Merhaba Sayın Form Üyeleri,

İnternet de araştırdım ama bu konuyla alakalı kesin doğru bir bilgiye ulaşamadım. Normal endüstriyel su ve yağ rezistansları için bilinen kesin bir kw hesaplama değeri var mı? Örneğin ben 3 ton paslanmaz da bulunan ürünü 60 derece gibi sabit bir sıcaklıkta tutmak istiyorum. Ürün tanka gelişi 60 derece ve sadece sabit tutulacak.Kaç kw rezistans veya rezistanslara ihtiyacım var ? Sistem aynı zamanda plc ile kontrol edilecek olduğu için kademeli de çalıştırma şansım var. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Sıcaklığı sabit tutma isini termostat yapar..rezistansin çalışacağı hücrenin hacmi ne kadarsa ona gore rezistans kapasitesi belirlenir.

Sıcaklığı sabit tutma isini termostat yapar..rezistansin çalışacağı hücrenin hacmi ne kadarsa ona gore rezistans kapasitesi belirlenir.

üstat cevabın için çok teşekkürler peki bunu nasıl yapabilirim ? Benim ürünüm 3 ton kapasiteye sahip ne kadarlık bir rezistans olmalı ?

üstat cevabın için çok teşekkürler peki bunu nasıl yapabilirim ? Benim ürünüm 3 ton kapasiteye sahip ne kadarlık bir rezistans olmalı ?
3 ton kapasiteli dediğin şeyin ne oldugunu bilmiyorum hocam..kaç kW rezistans ihtiyaciniz olur onu bilemem..biz sadece elektriksel calismasinin nasıl olacagi hakkinda yorum yapabiliriz..uygun güçteki rezistans termostat kontrollü olarak 60 derece de sabit tutma isini yapar..tabi Rezistansı devreye sokmak için bir de uygun güçte kontaktor gerekli..resim olarak ta paylasirsaniz diger ustalardan da yorumlar gelebilir.

Birçok parametreyi hesaba katmanız lazım;

1) Tank dışından olan ısı kayıp miktarı.
2) Maddenin bozulmadan yada bir tehlikeye sebep olmadan çıkabileceği maksimum sıcaklık.
3) Su gibi mi yoksa zift kıvamında mı olduğu
4) Herhangi bir elektrik kesintisi olursa tekrar ısıtmak için gereken minimum süre.
5) Müsaade edilen sıcaklık dalgalanması (63/57 derece gibi)
6) Kimyasalın elektrik kazalarına karşı tepkisi, ilave önlemler gerekip gerekmediği.

En azından bunları bilmeniz size yol gösterir aksi takdirde ezbere olmuş olur.

Arkadaşlar cam ısıl işlem fırını yapacağım 380 volt olacak ve 800 ile 1200 derece arasında olacak bunun için kullanılacak olan resistansların kaç metre ve han gi ölçümlerde olacağını nasıl hesaplayabilirim

Fırın ölçüleriniz nedir ?

120 cm derinlik
70 cm genişlik
110 cm yükseklik olacak
Ben firin imalati yapiyorum 380 volt ile calisan resiztans lar bu firin olculerine sigmaz 380 vollta resiztans tel boylari uzadigi icin sigdiramazsiniz 220 volta gore hesaplamaniz gerekir baglamtisini her resiztansin birer ucuna faz verip diger uclarini koprulemeniz gerekir
IMG_20181003_203101_425.jpg

Resimdeki firini ben yaptim baglanti kisminin resmi bu olculer hemen hemen ayni firinin toplam gucu 30 kw tir 2.5 mm tel kullanilmistir
IMG_20181003_203101_430.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri