Rezistans arızası

Ölçümleri buzzer modunda yapmak sizi yanıltabilir, multimetrelerin buzzeri ile kaçak akım testi yapılmaz. Bu ancak tamamen gövde ile fazın teması varsa tespit edilebilir. Kaçak akım testini kaçak akım pensampermetresi ile yapmak daha mantıklıdır. Kaliteli bir kaçak akım pensi ile çok ufak değerleri bile tespit edebilirsiniz.

Karışık yükler ile besleme yapıyorsanız diğer yüklerin kaçak akımları rölenin eşik değerini aşıyor olabilir. Bu yüzden kaçak akım açıyor olabilir. Mesela şöyle düşünün 20 milimaper sizin ısıtıcınızda kaçak akım olsun 10 miliamper de diğer karışık yüklerde olsun bu toplamda 30 miliamperi düzensiz olarak tetikleyecek ve açma yapacaktır.
Ohm konumunda ölçüyorum ayrıca 25 30 ohm direnç gösteriyor her biri. Ötme de yok. Bitane arızalı var onda gövdede yüksek ohm görüyorum. Sağlamalarda gövdede değer okunmuyor. Dediğiniz aletten yok malesef. Denemeye devam ediyoruz bakalım Nolcak
ustacım, fluke pensampermetreler bildiğim kadarıyla 40-60 kohm'a kadar direnç ölçümü yapabiliyorlar. elinizde bi avometre var ise muhtemelen daha yüksek direnc ölçebilirsiniz. meger kullanmanız en doğrusu fakat elinizde bahsettiğim imkan varsa (avometre) gövdeye kaçak testini Mohm kademesinde yapmanızı taviye ederim.
Deneyelim abi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ohm konumunda ölçüyorum ayrıca 25 30 ohm direnç gösteriyor her biri. Ötme de yok. Bitane arızalı var onda gövdede yüksek ohm görüyorum. Sağlamalarda gövdede değer okunmuyor. Dediğiniz aletten yok malesef. Denemeye devam ediyoruz bakalım Nolcak

Deneyelim abi

Tek çözüm izolasyon megeri ile şebekeden ayırıp ölçmek yada kaçak akım pensi ile yükte Kacak akım ölçümü yapmak. Diğer türlü sizi çok uğraştırır.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri