Rezistans arızası

EeM94

Üye
Merhaba makinada ısıtıcı kullanılan rezistanlardan herhangi bir tanesi arızalanması durumunda . HMI da alarm vermesini veya bir alarm lambası ve buzzer çalıştırmasını istiyorum. nasıl bir yol izleyebilirim bu konuda yardımcı olabilirmisiniz acaba.

Merhaba rezistansların sağlamken çektiği akım değerleri aşağıda yer almaktadır. 7A1 birinci makina 1. bölgede 3 adet rezistans var. bu bölge bölge akım değerlerini görüntülemek istiyorum. ölçüm için cihaz seçtim ancak daha önce akım trafosu kullanmadığım için nasıl bir seçim yapacağım bilmiyorum yardımcı olur musunuz acaba ?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-04-13 at 17.17.11.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-13 at 17.17.11.jpeg
    125.8 KB · Görüntüleme: 34
Merhaba rezistansların sağlamken çektiği akım değerleri aşağıda yer almaktadır. 7A1 birinci makina 1. bölgede 3 adet rezistans var. bu bölge bölge akım değerlerini görüntülemek istiyorum. ölçüm için cihaz seçtim ancak daha önce akım trafosu kullanmadığım için nasıl bir seçim yapacağım bilmiyorum yardımcı olur musunuz acaba ?
Merhaba, Çekilen akıma göre uygun bir akım trafosu seçmelisiniz. Bu akım trafosu değerini de ölçüm cihazına girmeniz gerekmektedir ki çektiği akıma göre oranlayıp matematiksel ifadeleri üzerinde gerçekleştirip gerçek değeri yansıtabilsin.

Alarm bilgisi için iki yol mevcut;
- Her bir gruba sayın zeybek beyinde paylaşmış olduğu ürüne benzer bir ürün seçebilirsin. Set ettiğin akım değerini girerek kontak çıkışı veren bir ürün seçmek koşuluyla ve kontak çıkışına da bir sesli ışıklı uyarı ikaz lambası taktığında set değerinden farklı bir değer gördüğünde kontak çıkışına bağlı olan uyarı sistemi devreye girecektir.
- HMI kısmı içinde mantık aynı sayılır sadece panele girip yazılım üzerinden kornaya yönlendirebilirsin.​

Cevabınız için teşekkür ederim akım trafosu okumak için cihaz seçtim benim asıl sorum akım trafosu seçme ile alakalı daha önce akım trafosu kullanmadım hiç nasıl bir akım trafosu ve kaça kaçlık seçmeliyim bunu tam olarak bilmiyorum. Kusura bakmayın biraz hazıra kaçar gibi oluyor ama akım trafosu ile alakalı fazla bir bilgim yok.

Cevabınız için teşekkür ederim akım trafosu okumak için cihaz seçtim benim asıl sorum akım trafosu seçme ile alakalı daha önce akım trafosu kullanmadım hiç nasıl bir akım trafosu ve kaça kaçlık seçmeliyim bunu tam olarak bilmiyorum. Kusura bakmayın biraz hazıra kaçar gibi oluyor ama akım trafosu ile alakalı fazla bir bilgim yok.
Merhaba, Çekilen akımdan çok uzaklaşmadan yakın değerler de seçim yapmanızda fayda vardır. Örneğin; 40A çekilecek 50/5 seçmeniz uygundur. Fakat daha yüksek bir primer değerine sahip akım trafosu seçerseniz hata akımında da artış olacağını da unutmamanız gerekir. Firmalar farklı ölçülerde ve çevrim oranlarında üretim yapabilmekte kendinize uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.

Aşağıdaki linki incelemenizi öneririm.
https://www.entes.com.tr/akim-trafosu-cesitleri-ve-akim-trafosu-secimi/

Selamlar, 7 yıl önce plastik kaynak makinasından patlayan resistanslardan alarm almamız gerekmişti, ekteki celduc marka ssr kulanmıştık, cihazın üzerinden akım geçerken teach dügmesine 3 saniye basılı tutuyoruz, geçen akım değerini hafızasıza alıyor, eğer akımda +- %16 lık değişim olursa alarm çıkışı aktif oluyor, https://www.shc-gmbh.com/product.aspx?pn=ECOM0010&lang=en

Son düzenleme:
PLC de şöyle bir mantıkta kurulabilir.
5 dakikalık periyotlarda ısıtıcı çıkış verildiği halde ısıtıcıdaki değer değişimi belirlenmiş bir bant aralığından yukarıda değil ise uyarı veya alarm verilebilir.
Yada resistanslar aynı şartlar altında çalışıyorlarsa diğer ısıtıcı değerleriyle zamana bağlı olarak yine bir bant aralığında karşılaştırma işlemi veya işlemleri yaparakta aynı uyarı verilebilir.

Son düzenleme:
Akim trafosu koyabilirsin ustalarin dedigi gibi fakat kac bolgeden olusuyo neye gore bolmen gerektigine karar vereceksin ve max. 100ampere kadar var piyasada

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri