Rezistansım Kaç Watt Olmalı?

kirik42

Üye
Merhabalar, Bir kimyasal kürleşme kutusu yapıyorum. Kutu suntadan olup etrafını strafor yalıtım köpükleri ile kaplayacağım. Kapaklı olacak ve hava akışı olmayacak. Kutunun boyutu En: 35cm Boy: 35cm Yükseklik: 50cm.

Kutu içinin sıcaklığı ortalama 45-50°C derece olması gerekiyor. Kontrolü dijital termostat ile sağlayacağım. Sistem 220v olacak. Ancak tek hesap edemediğim nokta ne kadar güçte bir rezistans bu ısı için yeterli olur?

Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, sağlıklı günler dilerim 😊

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kutuyu imal edin. İçine 2 tane 100 watt lamba koyun. Bir tanede termometre. Termometrenin probunu içeri koyun lambaları yakın. Bir sure sonra istediğiniz sıcaklığa yaklasacaktir.

Daha hızlı olsun derseniz yada 2 tane 100 watt lamba yetersiz gelirse 250 watt çubuk halojen lamba ile deneyin.

500 watt ısıtıcı ile biz 40 litre yagi 55 - 60 °C ye getiriyoruz. Si 200 watt ile kolaylıkla bu sıcaklığa bu hacimde ulaşırsınız.

Kutuyu imal edin. İçine 2 tane 100 watt lamba koyun. Bir tanede termometre. Termometrenin probunu içeri koyun lambaları yakın. Bir sure sonra istediğiniz sıcaklığa yaklasacaktir.

Daha hızlı olsun derseniz yada 2 tane 100 watt lamba yetersiz gelirse 250 watt çubuk halojen lamba ile deneyin.

500 watt ısıtıcı ile biz 40 litre yagi 55 - 60 °C ye getiriyoruz. Si 200 watt ile kolaylıkla bu sıcaklığa bu hacimde ulaşırsınız.
Cevabınız için teşekkür ederim, ilk olarak benimde aklıma armut lamba koymak geldi ancak fazla ışık kaynağı olmaması gerektiği için ve daha uygun olduğu için rezistans tercih etmek istedim.

Gerekenden fazla güç de kullanmak istemiyorum hem enerji tasarrufu için hem de termostat enerjiyi kestiğinde sıcaklık artmaya devam etmesin diye.

Bende armut lambayı ihtiyacınız olan gücü hesaplamak için yani test için önerdim. Gücünüz 50 watt çıkarsa o güçte bir rezistans kullanırsınız. 150 watt da çıkarsa ona göre rezistans seçersiniz.

Bu düzeneği isi kaybini hesaplamak kolay olmaz. Kullandığınız her malzemenin bir işi iletim katsayısı bulmak v.s. yerine kabaca bir güçle test edebilirsiniz. Zaten termostat alacaksınız bir tek lamba ile test kalır.

Her formül denklemınde, mutlaka ıkı bılınen verılmesı gerek bılıyorum.
1. Isınacak malzeme (sızde hava herhalde)
2. Max sıcaklıga ulasılması ıstenen sure.. Sure uzarsa rezıstans güCü düşer, zaman kısalırsa, rezıstans gücü artar.
Bunları belırtmeden, telefondan doktora muayen olmak gibi olacaktır, bana göre.

Son düzenleme:
Zeybek bey gayet güzel açıklamış.Sisteminizde iste 10Watlık istersede 1000Wattlık rezistans kullanın her halukarda istediginiz sıcaklıga çıkar ve çıktıgınız derecede tutarsınız.Buradaki asıl mesele seçeceginiz rezistansın gücünün sistemin ısı kaybından yüksek olması,diger husus ise bu sıcaklıga nekadar sürede ulaşmak istiyorsunuz.Eger uzun sürede ulaşmak ve fazla salınım yapmasını istemiyorsanız düşük güçlü ve ısı kaybını karşılayacak güçte rezistans seçmeniz gerekir.

@zeybek @alarmko Cevaplarınız için teşekkür ederim, sistem kuluçka makinesi mantığı ile çalışacak yani hava ısıtılacak. Tek farkı hava giriş çıkışı olmayacak ve daha yüksek sıcaklık 45-50° olacak. Isınma süresi 30 dakika olsa yeterli çalıştıktan itibaren 12 16 saat kadar çalışacağı için yarım saatte istediğim sıcaklığa ulaşması yeterli. Kabinin ısı kaybını tahmin edemiyorum suntadan olacak iç yada dış kısmı 2cm lik yalıtım köpüğü ile kaplı olacak. Bu tür kesin olmayan değerlerle bir tavsiye istemek pek Mantıklı değil evet. Ama rezistanslara uzak olduğum için ortalama işimi görecek yetersiz kalmayacak bir watt gücünü öğrenmek istiyorum. Teşekkürler tekrardan

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri