Resiztans için dimmer devresi kullanıcam fikir ?

muratoznn

Üye
Resiztans gereginden fazla kuvvetli birden ısıtıyor ekmegi yakıyor yavaş yavaş ısıtması gerekiyor bunun için dimmer devresi kullanmayı düşünüyorum sizce işe yarar mı amacım voltajını azcık bir şey kısarak yani bu hileyle resiztansın geç ısıtmasını saglamak yani birden 150 dereceye çıkarmaması yavaş yavaş bu sıcaklıga çıkarması gerekiyor bilgisi olan direnç degeri belli resiztansı voltajdan çalmak soruna sebep olur mu ?

devreye seri diyot bağlayın güç yarı yarı yarıya düşer. ya da alternatif olarak hazır dimmerler satılıyor alıp kullanabilirsin.

seri diyottan neyi kastediyorsun ? 220 volt 2000 watt lık dimmer devresi almayı düşünüyordum voltajdan mesela az bir şey kıssam amaç geç ısıtsın birden kavurmasın ortalıgı hazır dimmer dediginden kasıt bu mu ? Olumsuz bir etkisi olur mu peki dimmer devresi ile voltaj kısmanın ?

Dimmer ile gayet guzel bir kontrol saglayabilirsiniz.

Onemli olan firini isitan rezistansin gucunun biraz uzerinde dimmer kullanmak.

Dimmer kullanmanin rezistans icin bir sorunu olmaz.

Bakiniz ornek havya kullaniminda lehim sicakligi kontrolunde de dimmer kullaniliyor.

Iyi calismalar.

oo çok iyi o zaman ya tak bi tane dimmer gücü azalt az ısıtsın yoksa cihaz kavuruyor abi ortalıgı : D

Dimmer ile gayet guzel bir kontrol saglayabilirsiniz.

Onemli olan firini isitan rezistansin gucunun biraz uzerinde dimmer kullanmak.

Dimmer kullanmanin rezistans icin bir sorunu olmaz.

Bakiniz ornek havya kullaniminda lehim sicakligi kontrolunde de dimmer kullaniliyor.

Iyi calismalar.
iyi bir dımmer devre şeması da ben arıyorum trafolu kaynak makinasında kullanacağım saygılar

Seri üretim bir makinada var ise sorunları çözmüşlerdir. Şema, resim v.s. varmı. Olmaz değil ama uğraşmak lazım. Kaynak makinaları indüktif yük olduğundan çok yüksek gerilimler oluşuyor buda yarıiletkenleri bozuyor.

Seri üretim bir makinada var ise sorunları çözmüşlerdir. Şema, resim v.s. varmı. Olmaz değil ama uğraşmak lazım. Kaynak makinaları indüktif yük olduğundan çok yüksek gerilimler oluşuyor buda yarıiletkenleri bozuyor.
sayın hocam bu konuda açık bir şema bulamadım ama araştırıyorum uygun bir şey bulunca sizde bilgi veririm saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri