resimdeki sistemin tam tersi olur mu ?

zb_meqan

Üye
Aklımda bir proje var.Resimdeki sistemin tersini yapmak istiyorum.Yani burda dişli üstte kayış altta ben ise dişli kayışın altında olsun istiyorum.Tekerlekli çekmece rayına motosikletlerde bulunan lastik dişli kayışını yapıştırıp çekmece rayını ileri geri hareket etmesini planlıyorum.Fakat olur mu olmaz mı tam olarak bilmiyorum.Sizce lastik kayışını çekmece rayın yapıştırsam dişliyide alta koysam olur mu :confused:

Rack_and_pinion_animation.gif

sn. zb_meqan,

animasyonda izlenen disliye kramayer adi verilir ve genelde sert malzemeden imal edilirler. siz kramayer dislisi olarak triger kayis kullanmayi dusunuyorsunuz anladigim kadari ile. kullanacaginiz kayisin sirtini (esnemeyecek bir sekilde) sert bir duzleme sabitlemeniz durumunda; cekmece acma kapama amaciyla bu sistemi kullanabilirsiniz. dislinin ya da kramayer dislisinin ustte ya da altta, dikey olarak sagda ya da solda olmasi sistemin calismamasi icin bir etken degildir. onemli olan tek nokta kramayer dislisi ile dislinin dis olculerinin esit olmasi ve hareket halinde saglikli bir temastir.

kolay gelsin...

sn. zb_meqan,

animasyonda izlenen disliye kramayer adi verilir ve genelde sert malzemeden imal edilirler. siz kramayer dislisi olarak triger kayis kullanmayi dusunuyorsunuz anladigim kadari ile. kullanacaginiz kayisin sirtini (esnemeyecek bir sekilde) sert bir duzleme sabitlemeniz durumunda; cekmece acma kapama amaciyla bu sistemi kullanabilirsiniz. dislinin ya da kramayer dislisinin ustte ya da altta, dikey olarak sagda ya da solda olmasi sistemin calismamasi icin bir etken degildir. onemli olan tek nokta kramayer dislisi ile dislinin dis olculerinin esit olmasi ve hareket halinde saglikli bir temastir.

kolay gelsin...

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Evet bu sistemin adının kramayer dişlisi olduğunu görmüştüm.Anlatmak istediğim şeyi daha iyi anlatabilmek için bu resmi koydum :)

Selamun aleyküm
Tavsiye amaçlı yazmak istedim
Mekanikte genel anlamda birçok ihtimal olduğundan olmaz sözünü pek kullanmayız, uygun değil diyebilriiz.,
Bahsettiğiniz kayış ve dişli sistemi pek rahat çalışmayabilir ve uzun ömürlü olmaz. Eğer deneme amaçlı veya hobi olarak yapıyorsanız siz bilirsiniz.
Bunun yerine çekmecenin arkasına orta yerine ucunda tekerlek dönen bir motor takabilirsiniz. Lastik gibi bir teker olan motor ucu çekmecenin üst kısmındaki düzleme temas ederse teker dönerek çekmeceyi hareket ettirebilir. Eğer sürtünme kuvveti yetmezse üst kısma şamyel gibi bir malzemeyi lastik yol olarak yapıştırabilirsiniz.
Bu durumda dişlilerin birbirine uygun olma zorunluluğu olmaz, hem de daha rahat uygulAYABİLİRSİNİZ.
hayırloı günler

Selamun aleyküm
Tavsiye amaçlı yazmak istedim
Mekanikte genel anlamda birçok ihtimal olduğundan olmaz sözünü pek kullanmayız, uygun değil diyebilriiz.,
Bahsettiğiniz kayış ve dişli sistemi pek rahat çalışmayabilir ve uzun ömürlü olmaz. Eğer deneme amaçlı veya hobi olarak yapıyorsanız siz bilirsiniz.
Bunun yerine çekmecenin arkasına orta yerine ucunda tekerlek dönen bir motor takabilirsiniz. Lastik gibi bir teker olan motor ucu çekmecenin üst kısmındaki düzleme temas ederse teker dönerek çekmeceyi hareket ettirebilir. Eğer sürtünme kuvveti yetmezse üst kısma şamyel gibi bir malzemeyi lastik yol olarak yapıştırabilirsiniz.
Bu durumda dişlilerin birbirine uygun olma zorunluluğu olmaz, hem de daha rahat uygulAYABİLİRSİNİZ.
hayırloı günler

ve aleykümselam
zaten bende dediğiniz gibi yapacaktım.bu dişli sistem bu sabah aklıma geldi :) Fakat burda zor olan o çekmece rayı arasına uygun ölçüde tekerlek bulmak.Tekerlek çapının 16 mm olması gerek.Robot sitelerinde çok güzel tekerlekler var ama boyları hep en az 30-40 mm Patinaja karşı lastik koyma işinide düşündüm :D lakin raylardaki ara zaten dar ona göre tekerlek bulsak dahi lastiği koyunca alan iyice daralacak ve uygun tekerlek bulamayacağız.Sonrada alta tarafa aldığım tekerleklerin çapına göre bir ray koymayı düşündüm.Yani dc motora bağlı tekerlekli sistem alt rayda gidecek ve çekmece raylarına tutturulacak :)

Bende bir fikir vereyim,piyasada benim bildiğim tabirle zaman kayışı denilen kayışlar ve bunlara özel kasnaklar mevcut,bir zaman kayışını kesip rafa düzlemesi monte ederseniz bir nevi kremayer dişli elde dersiniz,buna göre olan kasnağı üzerine oturtup kasnağa hareket verirseniz bu iş olur,hem maliyet hem işçilik ve parça masrafı bakımından uygun olur,buna benzer birşer yapmıştım,gayet güzel çalıştı.

Hayırlısı olur inşAllah
Kastettiğim rayların içine tekerlek koymak değildi. Çekmece takılı dururken tavanına bir lastik yol yapıştırmak ve de çekmeceye ucunda tekeerlek olan bir motor bağlamaktı. Bu dur5umda alan olarak çok rahat bir durum var.
Birçok ihtimaliniz olabilir ama en uygununu seçmek gerekir. Belki maddi olarak belki kalite olarak.
Bunların yanında ipi kendine dolayan bir tekerleği olan motorla da açma kapama yaptırabilirsiniz.
Hayırlı günler

Anlatmak istediğim olayın farklı bir versiyonuda resimdeki gibi arkadaşlar buradaki dişli büyük tabi ben daha küçüğünü dc motorun miline tutturup öyle yapmak istiyorum.Sanırım bu şekilde olur :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri