resimdeki saç'ın baskısı kaç ton gerekir?

saftilki

Üye
2db2amb.jpg

0.5mm ve m250 50A silisli saç baskısı için kaç tonluk pres'e ihtiyaç duyulur?
bu konuda yardıma ihtiyacım var, bilgisi olan forum sakinlerinden ricam olur,

Mrb
Sadece tek resim mi var? Sadece alataki resim görülüyor. Ondanda pek bişey anlamadım. Nasıl bir işlem yapacaksınız? Kesme mi? Bükmemi? Daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

abi bu kesme, resimdeki parça çıkacak yani resimdekini erkek kalıp diyebiliriz,
bu örme usulü stator olacak,
kalıp çizimini enercon'dan bir arkadaşa çizdireceğim, alternatör için stator imalatı yapacağım nasipse, ön araştırma içerisindeyim, tema metal m250 saç'ın baya sert bir malzeme olduğunu söyledi,
burada https://web.archive.org/web/2016022...arastirmalar.com/e-egitim/kaliplama/kesme.php kesme direncinin 45 olduğunu belirtmiş ama ben bişi anlamadım

Kesme direnci, malzemenin kesmeye karşı göstermiş olduğu dirençtir. Ancak tek başına kullanılmaz. Elektrik ve Elektronikçi olmadığım için yazdıklarınızdan pek fazla bişey anlamadım. Malzemenin ilk halini ve son halini (hurda çıktıktan sonraki) ölçülendirlmiş olarak verirseniz size gerekli kuvveti hesaplayabilirim. Ancak bu şekilde yorum yapamam.
İyi çalışmalar.

yinede ilgi için teşekkürler,
atasay kuyumculuğun fabrikasının makinacı ile biraz sohbet ettim durumu anlattım, sana en az 15 tonluk pres gerekir diyor, normalde 10 tonluk yeter ancak ankuş sayısını 4 yada 5 e çıkarırsan hafif tırtıklı çapak yapabileceğini söyledi bu yüzden en az 15 ile 20 tonluk pres tercih et diyor,

yinede ilgi için teşekkürler,
atasay kuyumculuğun fabrikasının makinacı ile biraz sohbet ettim durumu anlattım, sana en az 15 tonluk pres gerekir diyor, normalde 10 tonluk yeter ancak ankuş sayısını 4 yada 5 e çıkarırsan hafif tırtıklı çapak yapabileceğini söyledi bu yüzden en az 15 ile 20 tonluk pres tercih et diyor,
Sn. saftilki bunda amaç nedir neden bu kadar kısa, 5-10 lu yapsan, belli açıda olduğundan farklı açılarda montaj yapmak mümkün olmayacaktır, haksız mıyım?

doğru diyorsunuz 4 ya 5 li olabilirdi daha fazla olmasını ben istemedim elmas kalıp olması gerekiyor, m250 sert bir saç, açı değişemez 72 ankuşluya göre çizdim

@deltas Merhaba,
Kesme Kuvveti hesabı yaparken aşağıdaki formülü mü kullanıyorsunuz?

P =Kesme kuvveti ( Kg, Ton)
Lt =Kesilen uzunluk (çevresi) (mm)
T =Saç kalınlığı (mm)
Sacın kesilme direnci (kg/mm2)

Bir de merak ettiğim tek kalıpta tek parça keseceğim,bu hesaba göre 10 tonluk bir presin yettiğini düşünelim.10'lu kalıp yaparsak 10x10=100 ton'luk bir pres mi gerekir?Kesilen uzunluk çevresi 10 kat arttığı için. Yoksa pratikte daha farklı mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri