resimdeki anahtar çalışır mı?

oyenilmez

Üye
arkadaşlar selamlar,

öncelikle benim gibi bir yeni yetmeye meraklı makinacıya verilen destek için sizlere teşekkürü borç bilirim.

sorum şudur,

resimdeki dokunmatik anahtar çalışır mı sizce?
çalışırsa dokunma ucuna 600mm x 10mm x 2mm ebatlarında bir alüminyum lama bağlarsam lamaya dokunduğumda çalışır mı?
ve son soru şayet devre çalışırsa mevcut duruma göre röle kaç saniye çekili kalır.

saygılarımla
zaman-ayarli-dokunmatik-anahtar.png

devreyi ben tasarlamadım, daha yeni yeni merak sarıyorum da
nette buldum ve çok önemli bir yarama ilaç olacağı için yapmak istiyorum.
Fakat bundan önce bulduğum devreleri çalıştıramadığım için bunu sormak istedim...

sn oyenilmez,
devre çalışır, yaklaşık 10 sn röle çekili kalır. 22uF kondansatör degeri azaltılarak zaman kısaltılır. Devreyi aldıgın yerdeki açık devre şeması yukarıdakı devreden farklı ve hatalı çizilmiştir onu göz önüne almayınız.
Devreyi kullanmak istedigin yer ile daha detaylı bilgi verir isen devrenin kararlı çalışması için iyileştirmeler yaplıabilir....................

tekrar merhaba,

ilginiz için çok teşekkür ederim.devreyi bir sunum için kullanacağım. ve sunum esnasında alüminyum bir lamaya dokunulduğunda ledlerin yavaşça açılıp 20sn boyunca açık kalması gerekmekte ve 20sn sonunda yine yavaşça sönmesi gerekiyor.

ledlerin açılıp kapanırken o efekti verme konusundan vazgeçmek üzereyim ama 10mm x 2mm x 600mm ebatlarındaki lamaya dokunulduğunda devrenin aktif hale gelmesi önemli.
röle ile de ledlere enerji verdiğimde acizane çalışır diye düşündüm.umarım farkında olmadığım bir durum yoktur.

Ayrıca süreyi 20sn ye çıkarmak için 22uF kondansatör yerine kapasitesi ne olan bir kondansatör kullanabileceğimi söylerseniz çok memnun kalırım.

Ayrıca bir diğer husus da dokunulduğunda devre aktif hale geliyor ve 10 sn boyunca ışık veriyor bu 10 sn içinde tekrar dokunulduğunda ışık söner mi? sönerse benim için harika olacak.

Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ayrıca süreyi 20sn ye çıkarmak için 22uF kondansatör yerine kapasitesi ne olan bir kondansatör kullanabileceğimi söylerseniz çok memnun kalırım.

Ayrıca bir diğer husus da dokunulduğunda devre aktif hale geliyor ve 10 sn boyunca ışık veriyor bu 10 sn içinde tekrar dokunulduğunda ışık söner mi? sönerse benim için harika olacak.

_süreyi 20 sn yapmak için 47 uF kullanabilirsiniz,
_Devre tek kararlı bir devredir, 20 sn içinde tekrar dokunuldugunda röle bırakmaz. dokunuldugunda çeken rölenin bırakması kondansatörün dolması ile gerçekleşir.
_süreyi kısa tutup (1sn gibi) 555 çıkışına 4013 flip flop kullanarak birinci dokunuşta çalışan, ikinci dokunuşta duran devre tasarlanabilir.......

tekrar merhaba,

ilginiz için çok teşekkür ederim.devreyi bir sunum için kullanacağım. ve sunum esnasında alüminyum bir lamaya dokunulduğunda ledlerin yavaşça açılıp 20sn boyunca açık kalması gerekmekte ve 20sn sonunda yine yavaşça sönmesi gerekiyor.

ledlerin açılıp kapanırken o efekti verme konusundan vazgeçmek üzereyim ama 10mm x 2mm x 600mm ebatlarındaki lamaya dokunulduğunda devrenin aktif hale gelmesi önemli.
röle ile de ledlere enerji verdiğimde acizane çalışır diye düşündüm.umarım farkında olmadığım bir durum yoktur.

Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla

dokunma noktasını herhangibir iletkenle mesafe uzatıp dokunduğunuzda (sizin için lama) devre çalışır.....ama....röle ani geçişler yapar, dolayısıyla röleye bağlayacağınız ledlerde yavaş parlama veya sönme olmaz..
bu devreye ek olarak daha önce açtığınız konuda işlendiği gibi ayrı bir depo kondansatörü kullanabilirsiniz basitçe..

Son düzenleme:
Arkadaşlar herkese çok teşekkür ederim.

Olayı hallettim...

Saygı ve sevgilerimle

arkadaşlar resimde verdiğim devreyi aynen uyguladım,
sadece 22 uF yerine 47uF kullandım istediğim sonucu verdi...

Fakat vakit darlığından diğer bir dokunuşla sönen ve ilk yanma ve sönmede yavaşça
değişen sistemi artkadaşların tavsiyelerin doğrultusunda deneme fırsatım olmadı. Açıkçası sunumdan sonra başka işlere kilitlendiğim için nankörlük oldu biraz benimkisi.

Arkadaşlar ben makina mühendisiyim ve elektronik bilgim lambayı açıp kapamaktan öteye geçmezdi, işyerinde ufak tefek işler üzerime kalmaya başlayınca zorla da olsa öğrenmeye başlamam gerekti ve SAYENİZDE kendime yetmeye başladım. Fakat işin kötü tarafı ben birşeyleri hallettikçe üzerime elektronikle ilgili daha fazlası gelmeye başladı ve bu durumdan da rahatsızım. İlk başlarda led yakıp söndürmek insanın hoşuna gitse de elektronik led yakıp söndürmekten çok daha ciddi bir disiplin ve ben de işyerimde bunu profesyonel insanların yapmasından yanayım fakat malumunuz işverene yeni eleman aldırmak zor. o da mühendis sen de mühendissin yaklaşımı beni rahatsız etmekte, midemi bulandırmakta.

Tüm bunların üstüne yeni açtığım konuda da görebileceğiniz gibi otomatik araba anteni ile sürekli inip kalkan bir sistem yapmam gerekti. Neyse araba antenini aldık çıkardık indirdik güzel de bunu bir döngü içinde sürekli yapacak bir sistemi nasıl yapacağım bilmiyorum. Bugün gittim perpadan bir röle iki de switch aldım (çok akıllıyım ya böle hallederim die düşündüm) ve hiçbirşey yapamadım. Yarın öğlen 1 gibi sistemi çalışır halde teslim etmem gerekiyor velhasıl kelam usandım artık.

bu kadar uzun bir yazıyı okumaya gerek duyarmısınız bilmiyorum ama içimi dökmem gerekiyordu.

saygı ve sevgilerimle...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri