Resimdeki Akım trafosu mu yoksa Gerilim trafosu mu?

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
resimdeki 154kV üstü gerilimlerde kullanılan bir akım trafosudur. Dikkat ederseniz iletken bi yonden girip diger ucundan devam etmektedir yani devreye seri baglanmıştır.Büyük ihtimalle 220kV 'da kullanılan akım trafosuna benziyor

evet akım trafosudur gerilim trafo bağlantısı farklıdır sanırım enerji dağtım saha sı şalt merkezinde bu trafo

aynısını bende söyledim ama keban HES teki eleman bana gerilim trafosu dedi. tereddütte kaldım. demekki ben haklıymışım. sağolun

üstat sen o elemana sor bakalım işe yeni mi başlamış izmir mi yoksa manisa sertifikalımı :)

yaşı oldukça vardı. Demek ki karıştırmış e insanlık hali sonuçta :)

doğru söylüyosun üstad hepimiz insanız 4*4 lük bir durum yok insan olarak allah bize akıl mantık zeka vermiş ama bunun yanında yanılma ve hata yapma ihtimalinide yazmış alnımıza :)

üstat sen o elemana sor bakalım işe yeni mi başlamış izmir mi yoksa manisa sertifikalımı :)
Hiç YG tesiste çalışmadım ama bence bu Gerilim Trafosu... Resme dikkat ederseniz aynı faz üstten geçiyor (Bu duruma Akım Tr olsaydı by pas olurdu). Sadece trafoya sol taraftan giriş yapmış.... Trafoya bağlı sağ iletken yukarı değil aşağı gidiyor.
Bu da muhtemelen Faz-Toprak bağlantılı gerilim Tr. olduğunu gösteriyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri