Regülatörler hakkında birkaç sorum var.

msafak

Üye
Selam,
Regülatör konusunda 1-2 sorum olacak, elektronik konusunda teknik bilgim bulunmuyor. Yanlış bir söylemde bulunursam şimdiden affınıza sığınıyorum. Başlık olarak yanlış açtıysam da şimdiden kusura bakmayın.

1. Evin girişinde bağlı ve üzerindeki değerlerden anladığım kadarıyla 15 KVA'lık olan bir regülatör var. 15 KVA bir ev için yeterli midir? Yetersiz gelmesi durumunda evdeki elektronik cihazlara zarar verme olasılığı nedir? Bunu sorma sebebim; regülatör bağlı olduğu halde elektrik dalgalanmalarında evin içinde ampullerden rahatça anlayabiliyoruz.
2. Regülatör bağlı olduğu halde dalgalanmalardan etkileniyor olmamız normal mi? Aydınlatma sisteminden anlaşılır şekilde dalgalanmayı anlamak/hissetmek normal mi? Çünkü benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla; regülatörler dalgalanmalarda enerjiyi düzenleyen cihazlardır.
3. Bağlı olan regülatörün devre sigortası atmış. Bu sigortanın üzerinde 4A yazıyor. Bu regülatör için bu normal bir değer mi? Normal ise yenisini alıp değiştireceğim. (Tüp şeklinde olan sigortalardan.)
4. Regulatör üzerinde çevirmeli bir şalter var. Bu "Şebeke" de mi durmalı yoksa "regülatör" yazan tarafta mı durmalı? Bahsettiğim şalterin resmini de ekliyorum. Bu ikisinin arasındaki fark nedir?

Ekli dosyalar

• 20191115_142655.jpg
    20191115_142655.jpg
    531.3 KB · Görüntüleme: 17
  • 20191115_142719.jpg
    20191115_142719.jpg
    203.1 KB · Görüntüleme: 18
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Regülatörün büyük olması sıkıntı çıkarmaz fakat elektrik tüketiminiz artar.Dağıtım şirketleri regülatörler sayaç sonrasına bağlattıkları için gereksiz fazla tüketim size yazar buda yakalşık %15-20 civarıdır.Şalter regülatör konumunda kalmalı

oturduğunuz yer neresi bilmiyorum ama, şebeke voltajını ölçme şansınız varsa lütfen ölçünüz, 190 volttan yukarı ise sıkıntı olacağını sanmam regülatörü kapatabilirsiniz. tamamen elektrik sarfiyatıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri