Regülatör

Victoryy

Üye
Merhaba

5 adet şarjlı kalem pille kendim ürettiğim bir cihazım var.
Cihaz bir pompa çalıştırmakta.
Oled bir ekranı var.
Arduino ile programladım.
Kullanıcı pompanın debisini dakikada 0.5 metreküp çekecek şekilde ayarlayıp cihazı çalıştırıyor. Pilin voltaj değeri düştükçe pompa aynı debide çekmesini sağlamam lazım.
Devrede voltaj yükseltici ve lm 7805 arduino beslemek için kullandım.
Sıkıntım şu cihazın pompasını dahi çalıştırmadan arduino ve oled ekran açıkken 5 adet seri bağlı şarjlı kalem pilim 4 saate bitiyor.
Buna nasıl bir çözüm bulabilirim.

Şarjlı pillerinizin kapasitesi nedir? Piller sıfır mı kullanılmış mi? Gerçek kapasitesi nedir?

Devreye multimetre bağlayın akim ölçün. Devreleri tek tek ekleyip akımları ölçün. Voltaj yükselticiniz akım çekiyor olabilir Öncelikle bunu ayırıp deneyin.

pillerin akımı yersiz geliyor olabilir. pilleri birer tane daha parallelleyip deneyin. toplam 10 pil.

Mümkünse 18650 pil kullan mesela ihtiyacın olan 5 pil voltajı 7.5v eder bunun yerine 3 tane 18650 seri bağlı pilli DC-DC step down converter ile voltajı düşür senin ihtiyacın 5 volt galiba piller bitene kadar sabit 5volt çıkış alırsın converter den piller 4 saat gittiğine göre yüksek bir akım çekmiyorsun küçük bir converter işini görecektir. Bms kartı kullanmayı unutma yoksa piller çabuk ölür. 7805 kullanırsan giriş ile çıkış arasındaki gerilim farkı ve çekilen akım miktarı ısıya dönüşür pilleri boşa bitirmiş olursun.

Fazla akım çekmesinin nedeni voltaj yükseltici deymiş o yüzdende pillerimde ölmüş

Seri pillere paralel 1000uf kondansatör bağlarsanız pilden darbeli yüksek akım çekilmez. piller arızalanmaz.

Nikel piller kolay ölmez ama tekrar bir iki döngü sarj deşarj etmeyi deneyin bence.

Kolay gelsin.
Piller sıfır değildi. Birde üzerine voltaj yükseltici çok akım çektiğinden iyice gitmişler. Sıfır pil taktım ve yükselticiyi değiştirdim 8 saati geçti ölçüm yapıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,898
Son üye
KINGYuSuf

Yeni konular

Geri