Regülatör ile güç kaynağı arasındaki fark

abdulalim

Üye
regülatör ile güç kaynağı arasındaki fark nedir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
●Güç kaynağı denince;
-Bir trafoya redresör bağlarsanız bu bir sabit voltaj güç kaynağıdır.
-Bir switch mode modülü de sabit voltaj güç kaynağıdır.
●Regülatör;
Güç kaynağı çıktısını, yani maksimum akım ve voltajı düzenleyen birimdir.
Regülatör ün amacı;
1- Voltajı yükte dahi sabit tutmak ve kırpıntısız düz ( akü, pil çıktısı grafiği gibi) çıktı vermek. (Bu en önemli işlevidir)
2- Gerekirse bu voltajı ayarlayıp değiştirmek
3- Gerek duyulursa, akım limitleme ve kısadevre korumasını sağlamaktır.
Tabiki bu işlevleri yaparken, şebekeye parazit vermemeli, şebekeden anlık aşırı yük çekmemeli, Kendini ve beslediği yükü aşırı voltaj (overvoltage) ve aşırı akımdan sigorta ile korumalı ayrıca regülatör üzerinde meydana gelen ısıl kaybıda dağıtmalıdır.
Günümüzde, Lineer regülatör lere alternatif olarak switch mode regülatörlerde kit halinde mevcuttur. Örneğin; XL 4016 ve szbk07 voltaj ve akım ayarlı modüller boy göstermektedir.

Son düzenleme:
Bende bu sorudan

Voltaj regulatoru ile kesintisiz guc kaynagi oldugunu anladim.

Acaba soruyu soran arkadasimiz ne dusundu ben onu merak ediyorum. Az daha detay verse idi cok iyi olacaktı. Sanirim bizi aydinlatirsa bizde ona gore cevap verebiliriz.

lütfibey gerekli açıklamayı yapmış.
güç kaynağı : kullandığın yere göre sana ihtiyacın olan akımı voltajı verir esnektir veya değildir isteğe bağlıdır. 12 volt çalışan bir sisteme 24 volt veya ac akım verirsen çalışmaz yada ac 220 voltta çalışan sisteme dc 220 volt veya 150 yada 300 volt verirsen çalışmaz. burada güç kaynağını kullanılacak yere göre seçersin buradaki dalgalanmayı önlemek içinde regülatör sistemini kullanırsın.
regülatör: istediğin voltajı akımı dengeleyen bir sistemdir, olması gereken voltajı ve akımı kontrol ederek düzgün ve sistemin ihtiyacını dengeler, sistemin ihtiyacını daha aşağı düşürmez daha yukarı çıkarmaz böylelikle sistemi korur ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

300w XL4016 regülatör modülünü kullandığım ANV-1505 compact güç kaynağı datalarını bu sitede paylaşmıştım.
10A verdiği söylenen bu minik modül, fansız olarak kapalı kutu 6A de 4dk sorunsuz çalıştı.

Bunun abisi olan 20 amperlik szbk07 modülünü de yurtiçinden temin ettim. Kargo dahil 70tl ya aldığım bu modül üzerindeki voltaj ve akım trimpot larını söktüm. Trimpotlar ın yerine uzatma kablo ile potansiyometre bağlanacak. Kardeşi XL4016 ya göre az bir şey daha büyük olan bu modülü henüz denemediğimi belirteyim.
Bunun için güzel bir güç kaynağı arayışı içindeyim.Herzamanki gibi, Hediye yada bedavadan kendigelen olsa iyi olur Tabii ki¿

Gerek XL4016 ve gerekse SZBK07 modülleri hem voltaj ayarlı Hem de çıkış akımını ayarlayabilen switch mode regüle kit modellerdir. Laboratuar güç kaynağı yapacak olan Herkese tavsiye ederim.

lütfibey gerekli açıklamayı yapmış.
güç kaynağı : kullandığın yere göre sana ihtiyacın olan akımı voltajı verir esnektir veya değildir isteğe bağlıdır. 12 volt çalışan bir sisteme 24 volt veya ac akım verirsen çalışmaz yada ac 220 voltta çalışan sisteme dc 220 volt veya 150 yada 300 volt verirsen çalışmaz. burada güç kaynağını kullanılacak yere göre seçersin buradaki dalgalanmayı önlemek içinde regülatör sistemini kullanırsın.
regülatör: istediğin voltajı akımı dengeleyen bir sistemdir, olması gereken voltajı ve akımı kontrol ederek düzgün ve sistemin ihtiyacını dengeler, sistemin ihtiyacını daha aşağı düşürmez daha yukarı çıkarmaz böylelikle sistemi korur ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
Çok açıklayıcı

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri