Referans voltajına göre basit indikatör

Firhy

Üye
Merhaba, üzerinde güzel derecede bilgimin bulunmadığı transistörleri kullanarak 1 bitlik basit bir indikatör yapmak istiyorum, voltaj 1.10 v - 1.15 v altında 0 değerini belirtecek birinci led, bu voltaj değerlerinin üstünde ise 1 değerini döndürecek ikinci led yansın yeter, tek istemediğim ledlerin yarım çalışmışlık durumunun olmaması yani herhangi bir gösterge yanarken öbür göstergenin çıkışı olmaması. Fakat devreyi kurmadan önce devrenin çalışma prensibini öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

window comparator işini görebilir.
opamp107[1].gif

bu devre belrli bir voltaj aralığında çıkışı "1" verir. farklı giriş voltajlarında "0" verir.
istediğin tek bir voltajdan sonra çıkış voltajı ters çevrilmesi ise onun devresi farklı.
Visualizing-comparator-and-Op-Amp-hysteresis.jpg

girişe yüksek değerli pozitif feedback direnci bağlamalısın.

window comparator işini görebilir.

bu devre belrli bir voltaj aralığında çıkışı "1" verir. farklı giriş voltajlarında "0" verir.
istediğin tek bir voltajdan sonra çıkış voltajı ters çevrilmesi ise onun devresi farklı.

girişe yüksek değerli pozitif feedback direnci bağlamalısın.
İşime yarayacağını düşümdüğünden dolayı bir comparator entegresinin siparişini verdim teşekkür ederim tavsiyeniz için fakat olası durumlarda bu devreyi bir comparatorden ziyade schmitt trigger devresinin karakteristik özelliğini kullanıp yapmak daha kolay olabilir mi? Teşekkürler tekrardan

Lojik kapılara da yapabilirsiniz fakat istediğiniz karşılaştırma voltajı yerine Lojik kapının giriş voltajını kullanmak zorunda kalırsınız. Hysterizis de sizin istediğiniz aralıkta olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri