Redüksiyon Faktörü Nedir?

Akım kontrolü hesabı yapıldıktan sonra akımı redüksiyon faktörü ile çarpıyorlar. Bu redüksiyon olayı ne işe yarıyor? Her yerde kullanmamız mı gerekiyor?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yanyana giden kablo sayısı,ortam sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olarak,kabloların akım taşıma kapasiteleri düşer.Bunun dikkate alınması için,akımın,birden küçük bir sayı ile çarpılması gerekir.Buna,redüksiyon faktörü denir.

Yanyana giden kablo sayısı,ortam sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olarak,kabloların akım taşıma kapasiteleri düşer.Bunun dikkate alınması için,akımın,birden küçük bir sayı ile çarpılması gerekir.Buna,redüksiyon faktörü denir.
Akım taşıma kapasitesini düşüren başka faktörler var mıdır? Termal etkilerden başka faktörler var ise uygulanan redüksiyon faktörü katsayısı farklı olabilir mi?

En uygunu,kullanacağınız kablo firmasının çizelgelerinden yararlanmaktır.Cetvel ve rakamlar,farklılık gösterebilir.Basit tesisat işleri için,bu rakamlara kafa takmanın esprisi yoktur.

Ben öğrenciyim hocam :) Kablo firmalarıyla iş yapacak olursam dikkat ederim :) Redüksiyon olayını çözdüm gibi .)

Yanyana giden kablolarda, kablo yerine ve dizilim şekline bağlı olarak, özellikle ısınma ve birbiri üzerindeki manyetik alan etkisiyle akım taşıma kapasitesi azalır. Kablo kataloglarında ve EMO sitesinde bu katsayıları görebillirsiniz. Kataloglardaki bu katsayılar der ki; "Aslında ben size katalogda kablomun 100A taşıyacağını yazdım ama şuraya, şu şekilde döşeyeceksen bu 84A akım taşır bilgin olsun ;) "

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri